Średniowieczny Jarmark Świętojański, 22-26 czerwca 2011 r. w Krakowie


Jak za dawnych lat do Krakowa już wkrótce zjadą wędrowni komedianci, kuglarze, trubadurzy, facimiechy, kupcy i kramarze z odległych stron aby wziąć udział w organizowanym Jarmarku Świętojańskim. Wszystkich, którzy przyjdą od środy (22 czerwca) do niedzieli (26 czerwca) na Bulwar Czerwieński czeka podróż w czasie do średniowiecznego miasteczka, z jego zwyczajami, tradycjami, rzemiosłem i hulankami.

Z całej historii Krakowa, odwoływanie się właśnie do tradycji średniowiecznej przywołuje rolę pierwszoplanową miasta w tym okresie. Mimo wielu renesansowych i barokowych przeobrażeń w wyglądzie Krakowa, wielu późniejszych kart z historii, pięknej XVII i XVIII- wiecznej pałacowej zabudowy - Kraków pozostał w umysłach wszystkich miastem ogłoszonym przez Bolesława Wstydliwego, wyniesionym na stolicę Królestwa przez Władysława Łokietka, europejsko wyrosłym za Kazimierza Wielkiego i uświetnionym przez Jagiellonów. W sposób szczególny przypomnieniem tej tradycji jest koncepcja Jarmarku Świętojańskiego towarzyszącego krakowskim Wiankom, targów, które od niepamiętnych czasów odbywały się w Krakowie.

Jak co roku Jarmark Świętojański u podnóża wawelskiego wzgórza wypełni barwny korowód postaci średniowiecznych - kupców, kramarzy, mieszczan, rycerzy i dam dworu. Do miasta zjedzie rzesza rzemieślników i sprzedawców wszystkiego, co na jarmarkach bywało w zgodzie z historycznym prawdopodobieństwem epoki.

Podczas tegorocznej edycji Jarmarku Świętojańskiego będzie można podziwiać pokazy konne, które podzielone będą na trzy bloki tematyczne: pokazy sprawnościowe - gdzie rycerze udowodnią swe umiejętności we władaniu mieczem i lanca, pokazy gonitw na kopie - rycerze staną do gonitw na ostre, będą kruszyć na sobie kopie oraz staną do walki bezpośredniej w bouhurcie konnym, a także pokazy łucznictwa konnego - gdzie widzowie ujrzą legendę o najeździe tatarów na Kraków z XIII wieku i obejrzą inscenizację skąd się wziął hejnał mariacki. W programie także: pokazy dawnego rzemiosła, inscenizacje i widowiska, ścieżki edukacyjne i scenki rodzajowe; kramy z jadłem, dawną biżuterią i strojami, łucznictwo, garbarstwo, rogożyna i płatnerstwo, a także nauki garncarzy i dziegciarzy, zajęcia dla dzieci, zagadki i gry terenowe oraz konkursy plebejskie. Płatnerz zademonstruje jak wyklepać zbroję, łucznicy będą uczyć trzymania łuku i kuszy, a każdy będzie mógł spróbować sił w tej niełatwej sztuce. Będzie także można nauczyć się lepienia garnków, filcowania wełny, szycia butów, szlifowania bursztynów, lania świec z wosku i kręcenia powrozów. Ale to nie wszystko.

Zapraszamy także najmłodszych. Oprócz nauki chodzenia na szczudłach, żonglerki, wyścigów na nartach, czy pojedynków na maczugi, będzie można popróbować ścinania mieczem kapusty. Podczas Jarmarku będzie można nabyć niezwykłych umiejętności i otrzymać certyfikat m.in.: SERWITORIAT dla inwestygatora Jego Królewskiej Mości, LIST WYUCZENIA na terminatora rzemiosł wszelakich, PATENT LALKARZA, AKT postąpienia w poczet giermków, a także AKT przyjęcia do fraucymeru Jej Królewskiej Mości.

Na odważnych czekają zagadki kryminalne. Na profilu Jarmarku na Facebooku już wkrótce pojawi się kryminał Na Jarmarku - napisany specjalnie z tej okazji przez Mariusza Wollnego. To niepublikowane opowiadanie z cyklu przygód Kacpra Ryksa, inwestygatora królewskiego, napisane specjalnie na Jarmark Świętojański. Osoby biorące udział w śledztwie jako inwestygatorzy królewscy, pomogą wytropić mordercę.

Ponadto, dla głodnych i spragnionych gości jarmarku czekać będą kramy z jadłem benedyktyńskim. W karczmie Mnisze co nieco będzie można skosztować benedyktyńskich specjałów.

Pragnący odpoczynku będą mogli udać się do karczmy, gdzie przy dźwiękach muzyki odpoczną od zgiełku dnia. Odbywać się tutaj będą inscenizacje walk pomiędzy wojami przybyłymi na jarmark oraz tradycyjny sąd nad złodziejem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz