Przegląd nowości wydawniczych (1-14 czerwca 2011)


Po raz kolejny ostatnie dwa tygodnie nie obrodziły w nowe książki historyczne. Tym razem do księgarń trafiło ich ledwie czternaście, których krótkie opisy tutaj znajdziecie.

Na początek wszystkie pozycje, które nie są związane z XX wiekiem. Pierwszą z nich jest Cheroneja Jacka Rzepki (Wydawnictwo Attyka), czyli szczegółowa opowieść o przebiegu jednej z najważniejszych bitew Starożytności, po której narodziła się prawdziwa potęga Macedonii. Polska kancelaria królewska. Między władzą a społeczeństwem, cz. IV, pod red. Waldemara Chorążyczewskiego i Wojciecha Krawczuka (Wydawnictwo DiG) to zbiór tekstów, z których dowiecie się m.in., jak wyglądała organizacja kancelarii królewskiej Zygmunta Starego, albo poznacie sekretarzy królewskich Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Kozacy Zaporoscy Leszka Podhorodeckiego (Bellona) przybliżą Wam powstanie Siczy Zaporoskiej, powstanie kozackie z 1648 roku oraz wyjaśnią, jak ostatecznie doszło do podziału Ukrainy między Rzeczpospolitą i Rosję. Z kolei dzięki książce Powstanie Greków w latach 1821-1829 Artura Bojarskiego (Książka i Wiedza) dowiecie się wszystkiego o mało znanym wydarzeniu jakim było zbuntowanie się Greków przeciwko władzy Turcji i jakie miało następstwa w polityce europejskiej. Przewodnik po polach bitew wojny polsko-rosyjskiej 1830-1831 r. I. Nowickiej (Archeologia Militaria) sprawi, że będziecie znać wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły związane z bitwami, jakie stoczyły ze sobą wojska polskie i rosyjskie podczas Powstania Listopadowego. Ostatnią pozycją tutaj są Zesłańcy postyczniowi w Imperium Rosyjskim, pod red. Eugeniusza Niebelskiego (Wydawnictwo KUL), na którą składają się artykuły związane z losem różnych ludzi, wysłanych na Syberię po zdławieniu Powstania Styczniowego.

Teraz czas na prace dotyczące XX wieku. Pierwsza to Afery i skandale II Rzeczypospolitej Sławomira Kopra (Bellona), w której autor prezentuje liczne ważne wydarzenia szokujące ówczesnych ludzi, jak zabójstwo prezydenta Narutowicza, czy samobójstwo Walerego Sławka. Byłem adiutantem Hitlera Nicolausa Belowa (Bellona) to wspomnienia człowieka, który przez osiem lat stał u boku Adolfa Hitlera i widział wszystkie jego sukcesy oraz porażki. Wspomnienia zawiera także tekst Alarm w St. Omer Bohdana Arcta (Wydawnictwo Zysk i S-ka), w którym autor opisuje to, co zapamiętał m.in. z Bitwy o Anglię i walk powietrznych nad Afryką Północną, w których również brali udział Polacy. Czarna kawaleria Kacpra Śledzińskiego (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak) przybliża wojska pancerne generała Maczka - walki, w których brali udział oraz sylwetki ich samych, prostych żołnierzy. Stacja Treblinka Richarda Glazara (Fundacja Ośrodka Karta) to wspomnienia autora, który w Treblince zajmował się przymusowo sortowaniem rzeczy należących do Żydów ginących w komorach gazowych. Opisuje on życie codzienne w obozie, a także bunt i ucieczkę w roku 1943. Ochroniarz ChurchillaToma Hickmana (Wydawnictwo Zysk i S-ka) to oparta o jego pamiętniki biografia Waltera Thompsona, który na przestrzeni lat codziennie strzegł brytyjskiego premiera, towarzysząc mu w każdym miejscu, w które się udał. Powojenne pojazdy pancerne. Od 1945 do dziś Michaela E. Haskewa (Wydawnictwo Vesper) to zbiór 200 kolorowych ilustracji wraz z dokładnym opisem i historią wszystkich pojazdów pancernych, które były wykorzystywane w wojnach mających miejsce po II Wojnie Światowej. Ostatnią już książką są Filmowcy w matni Bezpieki Filipa Gańczaka (Wydawnictwo Prószyński Media Sp. z.o.o.), w której opisane zostały relacje między Służbą Bezpieczeństwa PRL, a ludźmi kina polskiego, których starano się zwerbować, zastraszyć i podporządkować.

I to by było na tyle. Oby każdy znalazł coś dla siebie. Trzymajcie kciuki, żeby za dwa tygodnie było więcej nowości historycznych do opisania 🙂

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz