„Boreml 1831” (gra planszowa) - M. Kamieniecki - recenzja


Wydawnictwo Taktyka i Strategia propaguje historię poprzez planszowe gry strategiczne. W swoim dorobku posiada liczne tytuły, obejmujące najciekawsze batalie z dziejów świata, które osadzone są w różnych systemach bitewnych, odpowiadających swojemu okresowi i skali operacyjnej wojsk (K-2 to skala dywizyjna obejmująca całe kampanie II wojny światowej, Średniowiecze to skala oparta na kopiach rycerstwa omawiająca bitwy wieków średnich).

System Napoleon, w którym osadzona jest gra Boreml 1831, opiewa na okres epoki muszkietu i bagnetu. W systemie tym istnieje już wiele ciekawych gier, takich jak: Ostrołęka 1831 czy Borodino 1812. Gra Boreml 1831, autorstwa pana Mikołaja Kamienieckiego, nie jest grą pudełkową (wydaną samodzielnie), ale jako dodatek do czasopisma o tej samej nazwie.

Najpierw coś na temat oprawy graficznej. Razem z gazetą otrzymujemy (poza wszystkimi innymi grami) niewielkiej wielkości mapkę podzieloną na heksy oraz 102 żetony (osobno awers i rewers co daje 52), które należy wyciąć a następnie skleić w całość. Mapa jest czytelna i dosyć wiernie odwzorowuje kształt terenu, znajdujące się na nim wioski i lasy, a także bagna, zakola rzek itp. Żetony prezentują każdą jednostkę z osobna, nie pomijając żetonów dowódców i sztandarów jednostek. Do niewątpliwej wady należy żmudne i czasochłonne klejenie żetonów, które wymaga koncentracji i bezbłędności.

Wraz z zestawem w gazecie znajdziemy artykuł wprowadzający nas w opis historyczny bitwy oraz przewidziane przez autora dwa scenariusze rozgrywki. Oba opierają się na faktycznym położeniu wojsk powstańczych i rosyjskich w trakcie bitwy, stawiając prze obydwoma graczami dość zróżnicowane zadania, które odzwierciedlają realia boju boremelskiego. Niestety często podczas potyczki widać niedociągnięcia związane z rozłożenie sił na poszczególne jednostki, co często sprawia, iż rozgrywka jest po prostu nierealistyczna. Na szczęście wszelkie niedociągnięcia możemy skorygować zaglądając na forum wydawnictwa, gdzie w temacie dotyczącym gry gracze wypowiadają się na temat mankamentów gry pod kątem historycznym i technicznym.

Uważam, że gra jest warta uwagi. Omawia niezbyt znaną bitwę, pozwala wcielić się w realia powstania i wyprawy generała Dwernickiego na Ukrainę, a także jest ciekawą rozrywką dla każdego zainteresowanego „rekonstrukcją” lub zmianą wydarzeń historycznych.

Plus minus:
Na plus:
+ ładna szata graficzna i świetnie odwzorowany teren
+ czytelne żetony
+ opis historyczny i dwa realistyczne scenariusze
+ rzetelna bibliografia
Na minus:
- żmudny proces wycinania
- niedociągnięcia w zakresie punktów siły
- aby posiadać pełne zasady musimy zakupić pudełkową grę działającą w danym systemie (cena za pudełko ok. 55 zł)

Tytuł: Boreml 1831 (czasopismo Taktyka i Strategia nr.33)
Autor: Mikołaj Kamieniecki
Wydawca: Taktyka i Strategia
Rok wydania: 2011
Cena: 16,80 zł
Ocena: 7/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz