Konkurs: „Zemsta” na Zamku Ogrodzienieckim


W tym tygodniu mamy dla Was nie książki, a trzy podwójne zaproszenia na „Zemstę” do Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu. Będzie to plenerowy spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Zabrzu w reżyserii Zbigniewa Stryja. Spektakl odbędzie się 2 lipca o godzinie 21.00.

Opis spektaklu

„Zemsta” to najsłynniejsza komedia Aleksandra Fredry , napisana mistrzowskim wierszem i ze świetnie zarysowanymi postaciami. Akcja utworu dzieje się w Polsce - czyli wszędzie. W momencie lwowskiej prapremiery w 1834 r. sztuka ta odwoływała się niby do dawnego świata kontuszowego, który żył gdzieś poza czasem i przestrzenią.; nie krytykowała szlachetczyzny ani też jej nie pochwalała. „Zemsta” jest parodią polskiego charakteru narodowego , dotyczącą nie tylko szlachty, ale także tych co przyszli po niej, przejmując jej cechy. Zwarta akcja utworu toczy się szybko, poprzez zaskakujące zwroty i nieoczekiwane zmiany sytuacji. Komizm polegają w dużej mierze na bezużyteczności intryg głównych bohaterów: Cześnika i Rejenta, które przynoszą rezultat odwrotny do oczekiwanego. Cześnik walczy o względy Podstoliny, ciągnie zadawniony spór z Rejentem o mur graniczny , chce do niego strzelać z gwintówki, wyzywa na pojedynek, śle posła Papkina - i wszystko na nic. W dodatku, to co miało być ostateczną zemstą - potajemne wydanie Klary za Wacława na złość ojcu - niespodziewanie przynosi zgodę i mnóstwo korzyści. Zwycięża miłość, ale gdzieś na stronie pozostaje gorzka wiedza Papkina: „Każdy siebie ma na względzie a drugiego za narzędzie”.

Pytania konkursowe

  1. Po raz, który w tym roku odbędzie się na Zamku Ogrodzienieckim Wielki Turniej Rycerski?
  2. Jak nazwa się szlak warowni i zamków jurajskich, na którym leży Zamek Ogrodzieniecki?
  3. Podaj tytuł filmu, który był kręcony w 2001 r. na Zamku Ogrodzienieckim?

Nagrody

Trzy podwójne zaproszenia na spektakl „Zemsta” do Zamku Ogrodzienieckiego 2 lipca o godz. 21.00. Bilety na nazwisko zwycięzcy będzie można odebrać wcześniej, ale będą obowiązywały od 19.00 w dniu spektaklu.

Wyciąg z zasad

Nagrody (po jednej książce) rozlosujemy wśród osób, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi na wszystkie pytania konkursowe i wysłały je na adres konkursy@historia.org.pl do 29 czerwca (do godz. 23.59). W e-mailu oprócz odpowiedzi należy podać swoje dane adresowe. Prosimy o zatytułowanie e-maila „Zamek”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 30 czerwca.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz