„Wyższe sfery. Życie Grace Kelly” - D. Spoto - recenzja


„Pomysł, że moje życie jest bajką, należy włożyć między bajki”, te słowa Grace Kelly Grimaldi, wywiedziała podczas ostatniego wywiadu udzielonego Autorowi recenzowanej książki. Oddają one niewątpliwie prawdę o życiu prywatnym księżnej Monako.

Spoto, wieloletni przyjaciel księżnej Grace Kelly Grimaldi, w trakcie wspomnianego wywiadu obiecał, że opisze jej życie dopiero w 25 lat po jej śmierci. Tak też się stało.

Książka składa się z trzech części podzielonych na rozdziały. Każda część opisuje inny okres życia księżnej. Pierwsza dotyczy wczesnej młodości Grace, od momentu kiedy rozpoczyna ona karierę modelki i aktorki teatralnej. Są również nieliczne retrospekcje do dzieciństwa. Poznajemy jej relacje z rodzicami, rodzeństwem i dalszą rodziną, a także jej usposobienie i charakter. Możemy prześledzić jakie czynniki kształtowały ją i co miało wpływ na późniejsze decyzje.

Druga część dotyczy kariery aktorskiej, początkowo od teatralnej, później zostają przedstawione czytelnikowi początki kariery filmowej. W tej części widzimy jak rozpoczyna w pełni dorosłe i niezależne życie w Nowym Jorku. Są tu też przytaczane liczne wypowiedzi znajomych i przyjaciół Grace Kelly, a także aktorów i reżyserów z którymi pracowała. Autor przy okazji filmu, w którym grała, czy sztuki teatralnej, opisuje jego fabułę oraz aktorów, którzy w nich występowali. Przybliża ich biografie i stosunki jakie łączyły ich z Grace. Relatywnie wiele miejsca poświęca opisowi życia Alfreda Hichcockoca, zwanego przez współpracowników Hitchem, ale także przykładowo: Olega Cassiniego, byłego narzeczonego Kelly, Raya Millanda, Clarka Gablea, Edith Head, kostiumologa współpracującego z Hichcockiem, czy Rity Gam, wieloletniej przyjaciółki Kelly.

Przy okazji opisu ówczesnego życia Kelly, autor ukazuje ówczesne środowisko Nowego Jorku i Hollwood. Poznajemy historię kina w tym okresie, trendy filmowe, jak wyglądał dzień zdjęć na planie i jak przedstawiały się zależności między aktorami a wytwórniami filmowymi.

Trzecia część dotyczy już życia Grace Kelly jako księżnej. Rozpoczyna się ona od momentu poznania aktorki z księciem Monako Rainierem III Grimaldi, wymiany korespondencji między nimi i narodzin miłości, aż do ślubu. Autor opisuje też dotychczasowe życie księcia Rainiera oraz sytuację w ówczesnym Monako. Zagłębia się nawet w obowiązujące prawa, sytuację polityczną, oraz zasady obowiązujące w pałacu, co daje czytelnikowi szersze spojrzenie na nową sytuację, w której miała się znaleźć młoda księżna. Następnie widzimy ciężki okres przystosowania się aktorki do nowej życiowej roli. Widzimy jak wiele musiała poświęcić, mianowicie rezygnację z tego co kochała, z aktorstwa. Odcięła się od poprzedniego życia. Autor twierdzi, że wszystko to przepłaciła swoim zdrowiem, co miało niewątpliwy wpływ na nieszczęśliwy wypadek, w którym zginęła.

Niewątpliwie dużym plusem jest to, że autor znał księżną osobiście, gdyż przytacza wiele jej wypowiedzi, których nie można znaleźć w innych pozycjach. Zaznaczył w bibliografii, że wiele wywiadów, których fragmentami się posiłkuje, pochodząc z jego własnej prywatnej kolekcji. Z jednej strony, osobista znajomość może być plusem, jak i minusem, gdyż autor mógł zataić niektóre aspekty z jej życia, aby przedstawić ją w jak najlepszym świetle, co daje się niejednokrotnie odczuć. Dla lepszego spojrzenia i być może bardziej obiektywnego, zalecane jest przeczytanie jeszcze jednej biografii z innego źródła.

Minusem pozycji jest zapis przypisów, znajdujących się na końcu książki i dość mała ilość fotografii, jak na książkę biograficzną. Nie ma przykładowo żadnego zdjęcia ślubnego ani księżnej z dziećmi.

Książka stanowi nie tylko biografię Grace Kelly, ale również cenne źródło poznania funkcjonowania ówczesnej kinematografii i życia w Hollywood. Przytaczane wypowiedzi reżyserów, dźwiękowców, pracowników wytwórni filmowych, kostiumologów i aktorów, pracujących z aktorką, są podstawą poznania jej osobowości, jak również ukazania całego przemysłu filmowego. Warta jest więc polecenia, nie tylko, tym, którzy pragną poznać życie sławnej księżnej ale wszystkim, którzy interesują się kinem lat 50. bowiem można tu wyczytać wiele ciekawostek.

Plus minus:
Na plus:

+ autor, jak i osoby wypowiadające się, znały księżną osobiście
+ wiele cytatów
+ przy okazji opisu filmu lub spektaklu, krótkie wprowadzenie odnośnie fabuły
+ książka w sztywnej oprawie, w poręcznym formacie
Na minus:
- mało ilustracji
- przypisy na końcu książki
- „wybielanie” postaci

Tytuł: Wyższe Sfery. Życie Grace Kelly
Autor: Donald Spoto
Przekład: Marta Kitowska
Wydawnictwo:
 Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok wydania: 2009
Format: 165x220
ISBN: 9788324589685
Stron: 222
Oprawa: twarda
Cena: ok. 35  zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz