„Krew i lód. Śmierć Waffen SS” - L. Kessler - recenzja


Zbrojne oddziały nazistowskiej formacji paramilitarnej Schutzstaffel (SS) służące Adolfowi Hitlerowi i jego „urzędnikom” należały do elity wojsk führera. Były posłuszne wszelkim jego rozkazom, nawet tym, które należały do rzędu nie wykonywalnych, jak np. obrona Budapesztu przed Armią Czerwoną. Autor przedstawia nam historię ostatnich żołnierzy elitarnego batalionu szturmowego SS Wotan, którzy musieli się zmierzyć z tego typu zadaniem.

Książka składa się z sześciu rozdziałów, podzielonych dodatkowo na kilka krótkich podrozdziałów, opowiadających o przebiegu walk wojsk niemieckich – batalionu SS Wotan z Rosjanami w 1945 r. Rozdział pierwszy informuje o pułku SS Westland, a także przekazuje wiadomości na temat sierżanta Schulze stojącego na czele konwoju SS, pozostałości po Batalionie SS Wotan, który został odcięty w lasach Ardenów. Drugi opowiada o trudnej przeprawie przez góry, którą musieli pokonać żołnierze niemieccy. Rozdział trzeci przedstawia w jaki sposób doszło i jak wyglądała bitwa na górze Szarych Orłów. Czwarty poświęcony został ukazaniu drogi do Budapesztu, a także współpracy Niemca – Schulze z Żydem Janoszem Domokrążcą, który pełnił rolę przewodnika. Piąty przedstawia bitwę o Budapeszt, sposób prowadzenia walk, oddziały biorące udział w starciu. Szósty opisuje, jak wielką rolę odegrał pociąg pancerny w historii sierżanta Schulze i całego batalionu biorącego udział w walce.

Głównym plusem publikacji jest to, iż Autor przekazuje Czytelnikowi informacje o sposobie prowadzenia walk, zachowaniu żołnierzy w tamtym niespokojnym okresie. Ponadto poruszył również wątek miłosny, dotyczący roli kobiet w życiu żołnierzy, ich skłonności do korzystania z różnorodnych usług oferowanych przez prostytutki, a także o sposobie traktowania ich przez nazistów. Niestety wątkowi temu Autor poświęca zbyt dużo miejsca w tekście, co powoduje, że traci ona walor swojej historyczności.

Postacie Kesslera to ludzie żądni krwi, zwycięstwa i seksualnych przygód, dla których druga wojna światowa jest tylko pretekstem do spełnienia swoich niemoralnych „marzeń”. Znamiennym pozostaje postrzeganie prawdy historycznej, m.in. w przypadku istnienia elitarnego batalionu szturmowego SS Wotan. Trudno odnaleźć dokumenty potwierdzające istnienie tegoż batalionu, co powoduje obniżenie wartości edukacyjnej książki. Mamy tutaj do czynienia z fikcją literacką, ale jakże i interesującą!

Według mnie pozostaje ona ciekawym akcentem dotyczącym światowego konfliktu z lat 1939 – 1945. Czytając ją, poznajemy „klimat„ drugiej wojny, zwyczaje żołnierzy. Wszystko to powoduje, że jest ona godna przeczytania, jeżeli nie dla jej historycznego przekazu, to na pewno dla jej wartkiej akcji i sposobu przedstawiania wydarzeń. Pisarz posługuje się przyjemnym, prostym językiem, co sprawia, że książkę czyta się ”jednym tchem”.

Na uwagę zasługuje dynamika tekstu, stopniowanie napięcia, jak np. w czasie przemieszczania się sierżanta Schulze i jego ludzi do bunkra czy w podczas opisu walk. Niewątpliwym atutem pozycji są zamieszczone na początku dwie mapy, będące doskonałym jej uzupełnieniem. Przedstawiają one sytuacje na Węgrzech w styczniu wraz z zaznaczoną drogą odwrotu pociągu opancerzonego oraz odwrót z Bukaresztu w lutym 1945 r.

Znamiennym pozostaje fakt, iż Autor zrezygnował z zamieszczania jakichkolwiek zdjęć w treści publikacji. Wszystko to sprawia, że Czytelnik „staje się” naocznym świadkiem prezentowanych wydarzeń, zapoznaje się z realiami wojennymi, a także elementami życia prywatnego niemieckich żołnierzy, a wszystko to na tle drugiej wojny światowej. Publikacja pozbawiona jest bibliografii i przypisów, gdyż Twórca książki powołuje się m.in. na własne doświadczenia wojenne1, przy czym nie akcentuje tego w książce. Minusem jest miękka oprawa, która szybko się niszczy.

Pozycję tę gorąco polecam wszystkim tym, którzy interesują się realiami drugiej wojny światowej, zwłaszcza zmaganiami niemiecko-radzieckimi. Nie należy kwalifikować jej jedynie do tzw. męskiej literatury, gdyż styl pisarski i sposób przedstawiania treści z całą pewnością zachęci do zapoznania się z nią także kobiety. Ze względu na jej mały stopień wierności historycznej nie należy się na nią odwoływać, choćby w dyskusjach. Niemniej warto ja przeczytać, choćby po to, żeby zapoznać się z niemiecką techniką wojenną lub doskonałym kreowaniem świata fikcji literackiej, której Leo Kessler jest mistrzem.

Plus minus:
Na plus:

+ przystępny język
+ styl pisarski Autora
+ mapy
+ interesująca treść
+ podręczny format
+ dobre tłumaczenie
Na minus:

- miękka oprawa
- skupienie na wątku erotycznym

Tytuł: Krew i lód. Śmierć Waffen SS
Autor: 
Leo Kessler
Wydawca: 
Erica
Data wydania:
 2011
ISBN/EAN: 
978-83-62329-18-2
Liczba stron:
 272
Oprawa: 
miękka
Cena: 
ok. 30 zł
Ocena recenzenta: 
8/10

  1. Leo Kessler brał udział w II wojnie światowej jako czołgista. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz