Konkurs: „Chorwacja. Przewodnik historyczny”


Po krótkiej przerwie wracamy z naszym kolejnym czwartkowym konkursem. Tym razem do wygrania będzie pięć egzemplarzy książki S. Kopra Chorwacja Przewodnik historyczny wydanej w tym roku przez Bellonę. Jest to idealna propozycja dla odwiedzających ten kraj, co potwierdzi recenzja tej książki, która ukaże się na dniach.

Opis książki

O trudnej historii, jedzeniu i piciu. To pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka zapoznająca czytelnika z dziejami ziem chorwackich. Nie jest to klasyczny przewodnik, to zbiór szkiców historycznych, poświęconych poszczególnym punktom na turystycznej mapie tego kraju. Autor przedstawia największe atrakcje Chorwacji poprzez ich historię, kulturę i dzień dzisiejszy. Nie mogło oczywiście zabraknąć stolicy kraju, Puli, Zadaru, Splitu, Hvaru i Dubrownika. Ale również fantastycznych miejsc krajobrazowych jak Plitvickie Jeziora, wodospady Krka czy wyspa Rab. W kolejnych rozdziałach poznajemy historię Greków, Rzymian i Habsburgów na wybrzeżu Adriatyku, ale również Jugosławię Józefa Broz Tito i krwawą wojnę z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Autor swobodnie miesza wątki, odległe dzieje sąsiadują z dniem dzisiejszym, pojawiają się również polskie akcenty. A lekka i przejrzysta narracja tylko powiększa atrakcyjność tej pozycji. To obowiązkowa lektura dla polskiego turysty w Chorwacji, który chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tym pięknym kraju.

Pytania

1. Kto jest autorem portalu Katedry Św. Wawrzyńca w Trogirze i na kogo imienia placu mieści się ta Katedra?
2. Jaką katedrę można ujrzeć z Twierdzy Św. Michała w Szybeniku?
3. Jaka chorwacka wyspa nazywana jest „lawendową”?
4. Co przedstawia poniższe zdjęcie i w jakim mieście zostało wykonane:

Chorwacja 2011 9

Perystyl będący aktualnie w remoncie / fot. Wojtek Duch

Odpowiedzi na nasze pytania szukajcie w naszych artykułach: Chorwacja - top 10 miejscProjekt: Chorwacja 2011 historia i kultura - relacja.

Nagrody

Pięć egzemplarzy: Chorwacja Przewodnik historyczny, S. Koper, Bellona.

Wyciąg z zasad

Nagrody (po jednej książce) rozlosujemy wśród osób, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi na wszystkie pytania konkursowe i wysłały je na adres konkursy@historia.org.pl do 10 sierpna (do godz. 23.59). W e-mailu oprócz odpowiedzi należy podać swoje dane adresowe. Prosimy o zatytułowanie e-maila „Chorwacja”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 11 sierpnia.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz