„Pola Chwały”, Niepołomice 2011


W dniach 23-25 września 2011 r. już po raz szósty odbędzie się impreza znana jako Pola Chwały. Całość zostanie zorganizowania na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Pola Chwały

Pola Chwały / Fot. polachwaly.pl

Impreza pomyślana jest jako promująca różne oblicza historii i różne rozrywki z historią związane. Wśród tych rozrywek będą w szczególności gry bitewne i planszowe (organizatorem konwentu są osoby ze środowiska wargamingowego). W imprezie wezmą także udział reacteringowcy, czyli osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną (bractwa rycerskie, grupy odtwarzające jednostki wojskowe z okresu napoleońskiego czy II wojny światowej, grupy zajmujące się tańcami dawnymi np. tańcami dworskimi z okresu średniowiecza i renesansu), modelarze, miłośnicy historii etc. Przewidziana jest duża liczba uczestników, organizatorzy liczą na to, że poza osobami zajmującymi się tym hobby uda im się pokazać je i zainteresować nim osoby zupełnie nowe. Nie będzie to więc jedynie impreza w gronie starych znajomych; ma ona charakter zupełnie otwarty. Udało się też uzyskać wsparcie władz lokalnych, które zgodziły się udostępnić na potrzeby konwentu cały Zamek w Niepołomicach, więc miejsca z pewnością dla nikogo nie zabraknie. Dziś impreza to także mnóstwo innych atrakcji: koncerty, festiwal kina wojennego i wiele innych.Charakter imprezy

Ogólny program imprezy

Gry bitewne:
- Pokazy systemów, figur, modeli, elementów nastawnych i niewielkich dioram
- Turnieje w wybranych systemach
- Prezentacja użytych materiałów i technik modelarskich

Gry planszowe:
- Pokazy
- Rozgrywki

Rekonstrukcje historyczne:
- Defilada grup rekonstrukcyjnych
- Inscenizacje historyczne przed Zamkiem, poświęcone różnym okresom historycznym, z udziałem piechoty, kawalerii i artylerii oraz sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej
- Pokaz mody dworskiej, tańce dworskie z epoki średniowiecza i renesansu
- Pokaz musztry, szermierki, strzelania z muszkietów i dział
- Zaproszenie do zabawy osób z publiczności, możliwość bezpośredniego udziału w pokazach

Modelarstwo historyczne:
- Pokazy modeli, wystawy, warsztaty
- II Międzynarodowy Konkurs Modelarski o Nagrodę Pani na Zamku w Niepołomicach
- Nauka podstaw modelarstwa
- Giełda modelarska

Gry karciane:
- Turniej VETO

Gry fabularne:
- LARP w klimatach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej

Gry komputerowe:
- Stanowiska do grania

Gry wielkoformatowe:
- Prezentacje na świeżym powietrzu

Inne atrakcje i wydarzenia:
- Koncert Jacka Kowalskiego (XVII-wieczne ballady)
- Festiwal kina wojennego (Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa)
- Prezentacje multimedialne
- Wykłady
- Spotkania z kombatantami
- Muzeum na wolnym powietrzu
- Wydawnictwa historyczne
- Spotkania z autorami (Jacek Komuda, Marcin Gawęda, Jacek Kowalski)
- Wielkoformatowe malarstwo historyczne (Marek Szyszko)
- Specjalny program dla dzieci (wypożyczalnia strojów historycznych, zabawy organizowane przez stowarzyszenie INSPIRO)

Więcej informacji na temat programu imprezy można znaleźć na stronie: http://polachwaly.pl/

Koszty i sprawy logistyczne

  1. Samo uczestnictwo w konwencie jest bezpłatne.
  2. Przewidziano darmowe noclegi w odległej o około 100 metrów od miejsca konwentu szkole (trzeba oczywiście mieć ze sobą śpiwór i karimatę), będzie tam też dostępny prysznic i inne wygody. Dla osób poszukujących noclegu w bardziej komfortowych warunkach organizatorzy przygotowali szereg propozycji (zarówno tańszych, jak i droższych) w oparciu o dostępną na miejscu bazę hotelową. Jedną z najatrakcyjniejszych i najbardziej komfortowych opcji jest możliwość nocowania na Zamku. Nie ma obowiązkowych noclegów, jeśli ktoś jest w stanie załatwić to we własnym zakresie, uważamy to za najlepsze rozwiązanie.
  3. W piątek i sobotę wieczorem, podczas krótkiej przerwy w rozgrywkach, będzie wspólny darmowy grill dla uczestników konwentu. Organizator zapewnia też darmowe wyżywienie dla uczestników konwentu w czasie trwania imprezy. Dotyczyć to będzie w pierwszej kolejności osób, które wcześniej zadeklarują swój przyjazd i stałych uczestników (nie wiemy, ile osób ostatecznie się pojawi, stąd to zastrzeżenie).

Nocleg i rozgrywki w nocy

Darmowy nocleg dostępny będzie w pobliskiej szkole, a dla graczy także w sali do grania, jak kto woli. W Zamku na stałe czuwa ochrona, co powinno zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom imprezy. Można będzie grać w nocy, nawet przez całą noc - pod tym względem nie przewidujemy żadnych ograniczeń.

Gry planszowe i bitewne - dodatkowe informacje

Wszystkich chętnych do grania w gry planszowe, organizowania pokazów i turniejów proszę o kontakt jako koordynujący tą część konwentu, na maila: raleen@gmail.com

Ponadto dodatkowe informacje na temat imprezy, szczególnie na temat gier planszowych i bitewnych, znaleźć można także na Forum Strategie: http://strategie.net.pl/ gdzie m.in. można umawiać się na rozgrywki.

Miejsce: Zamek Królewski w Niepołomicach pod Krakowem
Kiedy:
23-25 września 2011 (piątek-niedziela). W piątek impreza rozpoczyna się o godz. 16.00, w niedzielę zakończenie przewidziano również na godz. 16.00

Oficjalna strona imprezy: http://www.polachwaly.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz