Nowy kierunek studiów: Cracovianistyka na UJ


Po gedanistyce i varsavianistyce przyszedł czas na cracovianistykę. Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zapraszają chętnych na pierwsze i jedyne w Krakowie podyplomowe studia cracovianistyczne.

Propozycja skierowana jest do magistrów, którzy ukończyli dowolny kierunek studiów. Organizatorzy w szczególności liczą na nauczycieli, przewodników turystycznych, muzealników, bibliotekarzy, ale także na wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o dawnym i współczesnym Krakowie.

Uczestnicy zajęć będą mogli poznać Kraków z perspektywy różnych dziedzin nauki: historii, historii sztuki, historii literatury, archeologii, etnografii, kulturoznawstwa, prawa. Wykładowcami będą najlepsi specjaliści od historii i kultury miasta, m.in. z Instytutu Historycznego UJ, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Archeologicznego.

Zajęcia składają się z dziesięciu bloków tematycznych w układzie chronologicznym jak i problemowym. Zajęcia w ujęciu chronologicznym ukazują najważniejsze procesy dziejowe Krakowa oraz wybitne postacie związane z miastem. Wykłady w ujęciu problemowym prezentują najważniejsze zagadnienia z zakresu szeroko pojętej kultury duchowej i materialnej Krakowa, w tym m.in. architektury, literatury, nauki i sztuki. Zajęcia problemowe mają także na celu przybliżyć zagadnienia związane z ustrojem, prawem i samorządem Krakowa, a także rozwojem przestrzennym i urbanistycznym miasta ze szczególnym dziejów dawnych jednostek terytorialnych współtworzących dzisiejszy Kraków (Kazimierz, Kleparz, Podgórze, jurydyki, przedmieścia, Nowa Huta). Ponadto w programie studiów znajdują się bloki tematyczne ukazujące ludność i społeczeństwo Krakowa oraz gospodarkę miasta na przestrzeni dziejów.

Poza Gdańskiem, Warszawą i Krakowem studiów o mieście nie mają inne duże ośrodki akademickie jak Poznań, Wrocław czy Łódź.


Źródło: krakow.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz