Droga Królewska w Krakowie dla niepełnosprawnego turysty


W dwunastu miejscach Krakowa stanęły makiety przeznaczone dla niepełnosprawnego turysty. Jest to pierwsza tego typu realizacja w Polsce.

Turystyka Kraków

Makieta przedstawiająca Drogę Królewską / fot. Wojtek Duch

Cel i autor

Głównym celem projektu „Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty” jest udostępnienie turystom niepełnosprawnym dziedzictwa kulturowego Miasta Kraków poprzez utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych w tym niewidomych i słabowidzących. Projekt Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty został zrealizowany przez Urząd Miasta Krakowa w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego w wysokości 920 910,00 zł.

Inicjatorką trasy była prof. Hanna Grabowska-Pałecka, specjalistka ds. architektury dla niepełnosprawnych z Politechniki Krakowskiej. Autorem projektu i wykonawcą rzeźb został wyłoniony poprzez konkurs krakowski artysta Karol Badynia. Wszystkie modele zostały wykonane z brązu i zawierają opisy w języku Braille’a.

Królewska droga

Pierwsza z makiet ustawiona jest niedaleko Barbakanu, którego przedstawia wraz z fragmentem zachowanych murów obronnych. Kolejna znajduje się zaraz za Bramą Floriańską i ukazuje Drogę Królewską w pełni. Na ul. Floriańskiej przy Domu Jana Matejki znajduje się jego płaskorzeźba będąca kolejnym elementem Drogi. Czwarta ukazująca Bazylikę Mariacką stanęła na placu przed świątynią. Kolejna ukazuje Ratusz i stoi u jego podnóża na Rynku Głównym. Szósta makieta ilustruje dzisiejszy wygląd Sukiennic, a siódma zespół klasztorny oo. franciszkanów.

Turystyka Kraków 2

Fragment makiety z Placu Szczepańskiego / fot. Wojtek Duch

W Pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych znajduje się makieta-witraż „Bóg Ojciec - Stań się!” Stanisława Wyspiańskiego. Przed ogrodzeniem kościoła św. Piotra i Pawła znajduje się dziewiąty model, który przedstawia świątynię. Makieta na murze okalającym kościół św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej przedstawia wyobrażenie okna romańskiego. Następny model poświęcony jest  pałacowi bp. Erazma Ciołka - stan z pocz. XVII w. i znajduje się w sieni pałacu przy ul. Kanoniczej. Ostatnia makieta wieńcząca Drogę Królewską znajduje się na Wzgórzu Wawelskim. Do pierwszej dwunastki makiet dołączać będą kolejne. Najnowsza z nich stanęła na Placu Szczepańskim.

Makiety to nie wszystko

Makiety to nie całość projektu, w jego ramach przygotowano również specjalistyzny opis Drogi Królewskiej – w tym makiet oraz przejść pomiędzy nimi - skierowany głównie do osób niewidomych. Nagrano go w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) oraz udostępniono za darmo użytkownikom Internetu i osobom posiadającym telefony komórkowe wyposażone w antenę satelitarną GPS lub moduł Bluetooth umożliwiający niezależny odbiór z urządzeń zainstalowanych w pobliżu każdej z makiet i odtwarzanie komunikatów audio. Aplikacja dostępna jest na stronie krakow.pl i miejskich Punktach Informacji Turystycznej.

Makiety zdobyły nagrodę w konkursie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego „Samorząd równych szans 2011”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz