Kadr historii 2011: wynik - zobacz najlepsze zdjęcia historyczne roku


4. edycja ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Kadr historii” dobiegła końca. W ciągu dwóch miesięcy do redakcji spłynęło blisko sto zdjęć od kilkudziesięciu osób. Wygrać mogło tylko jedno i wykonał je Paweł Olszak.

Zwycięska fotografia została zrobiona podczas tegorocznej imprezy D-Day Hel i przedstawia żołnierzy służb medycznych ratujących swojego kolegę. Zdjęcie Pawła Olszaka jest tak realistyczne, że można je pomylić ze zdjęciami z wojennej operacji „Overlord”. Drugie miejsce to kadr Arnolda Ochmana przedstawiający zamek w Trokach. Jury zwróciło uwagę przede wszystkim na perspektywę w jakiej zostało zrobione to zdjęcie. Jego autem jest zrezygnowanie przez autora z koloru. Wizerunek żołnierza niemieckiego sfotografowany przez Waldemara Stańko w Strefie Militarnej 2011 w Gostyniu zajął trzecie miejsce.

„Autorzy pięciu najlepszych zdjęć to w tylko mężczyźni. Mam nadzieje, że wpłynie to mobilizująco na start kobiet w przyszłorocznej edycji konkursu” - w imieniu organizatorów komentował Wojtek Duch.

Na tę edycję konkursu przysłano mniej zdjęć niż w poprzednim roku, ale zdaniem wieloosobowego jury zdjęcia stały na wyższym poziomie niż w poprzednich latach. „Zdjęcia, które zdobyły niską ocenę w tej edycji stanowiły margines.” - oceniał Duch. Kadry ocenianie były przez przedstawicieli organizatorów i partnerów konkursu.

Kadr historii to konkurs, którego celem jest promocja fotografii i turystyki historycznej w Polsce. Konkurs jest adresowany przede wszystkim do fotografów amatorów, którzy uchwycili swoje „kadry historii” podczas swoich wyjazdów lub imprez historycznych w kraju i na świecie. Na konkurs należy przesłać zdjęcia związane z tematyką historyczną m.in. przedstawiające obiekty historyczne, rekonstrukcje historyczne, zabytki architektoniczne etc.

W ubiegłym roku zwyciężyła praca Pawła Sudera „Miasto bez Boga walczy o krzyż” - rekonstrukcja walk o krzyż w Nowej Hucie organizowana była w ubiegłym roku przez Muzeum PRL-u w Nowej Hucie.

Kolejna edycja konkursu rozpocznie się 1 czerwca 2012 r. i potrwa do września.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

I miejsce: 

Zdjęcie wykonany podczas D-Day Hel w dniu 20.08.2011

Kadr historii 2011

Lądowanie na plaży Omaha / fot. Paweł Olszak

II miejsce: 

Zamek w miejscowości Troki zbudowany przez księcia Witolda, do 1939 roku znajdowały się na obszarze Polski. Fotografia wykonana w lutym w 2011 roku na dzisiejszym obszarze Litwy.

Kadr historii 2011 2

Troki / fot. Arnold Ochman

III miejsce:

Zdjęcie wykonano na Strefie Militarnej 2011 w Gostyniu.

Kadr historii 2011 3

Żołnierz niemiecki z okresu II Wojny Światowej / fot. Waldemar Stańko

IV miejsce:

Viwat vaza,rekonstrukcja bitwy z 1626 r. pod Gniewem. Zdjęcie zrobiono w dniu 13 sierpnia 2011r.

Kadr historii 2011 4

Vivat Vaza! / fot. Dariusz Baran

V miejsce:

Bitwa pod Bolimowem 05/06/2011.

Kadr historii 2011 5

Bitwa pod Bolimowem / fot. Kamil Bartloszewski

Organizatorzy:

Partnerzy:

Muzeum Historii Polski

Zostaw własny komentarz