„Historia Finlandii” - B. Szordykowska - recenzja


Nakładem Wydawnictwa Trio otrzymujemy do rąk najnowszą syntezę dziejów Finlandii. Zgodnie z zamieszczoną na okładce książki zapowiedzią wydawcy jest to wszechstronna analiza od czasów najdawniejszych do początków XXI stulecia. Na pytanie czy tak jest naprawdę postara się odpowiedzieć niniejsza recenzja.

Barbara Szordykowska, profesor nadzwyczajny na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, jest ekspertem w kwestii stosunków rosyjsko-fińskich (m. in. praca Finlandia w polityce caratu w latach 1899-1914, Gdańsk 1994) oraz ogólnie dziejów Finlandii w XIX wieku. Nie da się ukryć, że widać to na kartach omawianej książki, o czym wspomnę jeszcze za chwilę. Na wstępie chciałem bowiem zaznaczyć, że praca ta bez wątpienia była potrzebna na polskim rynku wydawniczym. Ze szczegółowych syntez dziejów Finlandii mieliśmy do tej pory pracę T. Cieślaka (Historia Finlandii, 1983) wydaną w znanej serii Historie Krajów i Narodów wydawnictwa Ossolineum, a z nowszych prac omawiających ogólnie szeroko rozumiane dzieje Skandynawii (i nie tylko) prace A. Palmera (Północne sąsiedztwo. Historia krajów i narodów Morza Bałtyckiego, Warszawa 2008) oraz W. Froese (Historia państw i narodów Morza Bałtyckiego, Warszawa 2007).

Książka profesor Szordykowskiej została wydana w serii Nowa Politologia, co w pewnym sensie może wskazywać nam czym głównie będzie zajmować się Autorka pracy. Nie da się bowiem ukryć, że rozdział obejmujący ogromny materiał czyli czasy od 8500 p.n.e. do roku 1150 liczy zaledwie osiemnaście stron! Także lata 1150-1809 opisane są na mniej niż pięćdziesięciu stronach. Oczywiście biorę pod uwagę fakt, że to nie Finlandia była w centrum zainteresowania w średniowiecznym świecie i wynikającą z tego ilość przekazów źródłowych, ale mimo wszystko lektura tej części książki może pozostawiać lekki niedosyt u czytelników zainteresowanych wcześniejszym okresem dziejów Finlandii i jej sąsiadów. I tak naprawdę jest to główny i zarazem jedyny mankament książki. Dzieje od XIX w. do współczesności zajmują ponad dwieście siedemdziesiąt stron i są naprawdę doskonałą, wielowymiarową analizą historii Finlandii zarówno niepodległej jak i tej będącej jeszcze pod panowaniem carskiej Rosji. Przeczytamy więc między innymi o rozwoju szkolnictwa fińskiego, systemie politycznym w XIX i XX wieku, czy też zaostrzeniu polityki Rosji wobec Finlandii w latach 1898-1904. Znakomite są fragmenty o rozwoju Helsinek oraz o tworzeniu się świadomości narodowej Finów. Autorka prezentuje także stosunki polsko-fińskie, a tym w latach 1918-1939 poświęca nawet osobny rozdział.

Praca koncentruje się na zagadnieniach polityczno-społecznych, ale nie pomija historii militarnej Finlandii omawiając wszystkie ważniejsze konflikty zbrojne, najwięcej miejsca poświęcając Wojnie zimowej i Wojnie kontynuacyjnej.

Ogromnym plusem pracy są ilustracje i fotografie, w tym kolorowa wkładka w środku książki. W zrozumieniu tekstu pomaga także trzynaście map. Na końcu książki zamieszczono również kalendarium wydarzeń, wykazy najwybitniejszych postaci w historii Finlandii, słowniczek fińskich i szwedzkich nazw miejscowości oraz wskazówki bibliograficzne dla osób zainteresowanych jeszcze szerszym zgłębieniem tematu.

Książka została wydana w twardej, bardzo solidnej oprawie. Sam format i okładka przywołują skojarzenia z serią Historie Krajów i Narodów wydawnictwa Ossolineum.

Podsumowując należy bez wątpienia pracę uznać za potrzebną i godną polecenia. Czytelnicy zainteresowani dziejami politycznymi i społecznymi poszczególnych państw będą z pewnością usatysfakcjonowani, rozczarowani nie powinni być także zwolennicy dziedzin historii dotyczących konfliktów i wojen bowiem Autorka nie pomija milczeniem tych zagadnień z dziejów Finlandii.

Plus minus:
Na plus:
+ bardzo dogłębna analiza społeczno-polityczna od XIX wieku,
+ najbardziej aktualne opracowanie dziejów Finlandii na polskim rynku wydawniczym,
+ estetyka wydawnictwa
+ rozbudowane wskazówki bibliograficzne,
+ indeks osobowy, słowniczek, kalendarium,
+ ilustracje, mapy
Na minus:
- osoby zainteresowane dziejami Finlandii do XIX wieku mogą być nieco rozczarowane.

Tytuł: Historia Finlandii
Autor: Barbara Szordykowska
Wydanie: 2011
Wydawca: Wydawnictwo TRIO
ISBN: 978-83-7436-272-6
Stron: 388
Oprawa: twarda
Cena:  54 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz