Konkurs: „Brugia. Kolebka kapitalizmu 1280-1390”


Jak narodził się kapitalizm w Niderlandach? Jak ważną rolę w gospodarce brugijskiej odegrały kobiety? Odpowiedzi na te i inne pytanie uzyskacie w trakcie lektury nowej książki wydawnictwa PWN Brugia. Kolebka kapitalizmu 1280-1390, którą możecie wygrać w naszym konkursie.

Opis książki

J.M. Murray, profesor historii i dyrektor Medieval Institute na Western Michigan University pokazuje, w jaki sposób Brugia stała się u schyłku XIV wieku najważniejszym handlowym centrum północnej Europy. Ukazuje stworzony w tym mieście pełnym kupców ze wszystkich krańców Europy wczesnokapitalistyczny rynek pieniężny. Prezentuje także dzieje polityczne Brugii, jej topografię, strukturę społeczną oraz miejsce w systemie ówczesnych powiązań gospodarczych. Opisuje handel wełną, suknem i złotem, sieć licznych agentów i pośredników handlowych, a osobne miejsce poświęca roli kobiet w brugijskiej gospodarce. Nie pomija również wpływu klimatu na funkcjonowanie tego handlowego ośrodka. Książka jest znakomitym studium historii gospodarki średniowiecznej.

Pytania konkursowe

  1. Jaki przywilej z XII w. wytyczał drogę Brugii i Gandawie?
  2. Jak nazywa się uroczystość obchodzona w Brugii jako znak hołdu dla miejscowych relikwii?
  3. Jak nazywał się książę, który w XV w. ustanowił w Brugii jeden ze swoich dworów?

Nagrody:

Pięć egzemplarzy: Brugia. Kolebka kapitalizmu 1280-1390, J.M. Murray, PWN.

Wyciąg z zasad

Nagrody (po jednej książce) rozlosujemy wśród osób, które udzieliły prawidłowej odpowiedzi na wszystkie pytania konkursowe i wysłały je na adres konkursy@historia.org.pl do 22 października 2011 r. (do godz. 23.59). W e-mailu oprócz odpowiedzi należy podać swoje dane adresowe. Prosimy o zatytułowanie e-maila „Brugia”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 października 2011 r.


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Zostaw własny komentarz