Polscy uczniowie w europejskiej czołówce


Polscy uczniowie od momentu wprowadzenia w życie reformy edukacyjnej rządu Jerzego Buzka osiągają coraz lepsze wyniki w międzynarodowych badaniach rozwoju edukacji. Najnowszy wynik badań PISA okazał się kolejnym sukcesem polskich uczniów i nauczycieli.

Co to jest PISA?

PISA to Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów i jest jednym z największych badań edukacyjnych na świecie. Dotyczy ono wiedzy, umiejętności i postaw 15-letnich uczniów w zakresie szeroko rozumianego czytania, matematyki i nauk przyrodniczych. Wyniki badań PISA są przyjmowane za jedne z najważniejszych wskaźników rozwoju edukacji na świecie. Badania odbywają się w trzech kategoriach: czytania, matematyki i nauk przyrodniczych.

Polska w elicie

A jak wyglądają wyniki nauczania polskich uczniów? Kilka lat temu było dość marnie, ale wg tegorocznego raportu PISA uczniowie w Polsce zanotowali ogromny skok jeśli chodzi o swoje umiejętności.

Polska zajmuje obecnie miejsce w pierwszej dziesiątce lub blisko tej dziesiątki krajów UE (5 miejsce w czytaniu, 6 miejsce w naukach przyrodniczych, 11 miejsce w matematyce).

Wielki skok uczniów

Polska znalazła się w nielicznej grupie 13-tu krajów, które w latach 2000-2009 poprawiły swój wynik. Polscy uczniowie zanotowali jednocześnie największy skok w rankingu, bo o aż 21 punktów. Jest to najwyższa zmiana spośród krajów OECD, które osiągnęły wynik powyżej średniej.

W 2000 r. odsetek uczniów poniżej 2 poziomu umiejętności czytania i interpretacji wynosił, aż 23,2%, by 9 lat później wynosić 15,0%. W UE zajmujemy w tym poziomie 4 miejsce. Wyprzedza nas tylko Finlandia, Estonia i Holandia.

W matematyce także zanotowano poprawę, ale już mniejszą. W 2003 r. polscy uczniowie uzyskali rezultat 22,0%, a w 2009 r. 20%. Obowiązkowa matura z matematyki ma polepszyć ten trend. Mimo to pozwoliło to zająć Polsce 9 miejsce spośród krajów UE.

Między 2006 a 2009 znacząco zmniejszyła się także liczba uczniów osiągających najsłabsze wyniki w rozumowaniu w naukach przyrodniczych z 17,0% do 13,1%. Taki odsetek uczniów osiągających najsłabsze wyniki należy do najniższych w Europie. Lepsi są uczniowie tylko Finlandii i Estonii.

W czytaniu i naukach przyrodniczych biorąc pod uwagę wyniki we wszystkich krajach zajmujemy miejsce wśród państw powyżej średniej. W matematyce nasi uczniowie są w grupie państwo o średnich wynikach.

Wnioski

Mimo powszechnej krytyki gimnazjów, a nawet zapowiedzi przez niektóre partie ich likwidacji to one w największym stopniu przyczyniły się do poprawy wyników. Zmiany wprowadzane w Polsce są uznawane za jedne z najskuteczniejszych na świecie. Najwięcej do poprawienia jest w zakresie matematyki, gdyż postęp w tej kategorii jest niewystarczający. Obowiązkowa matura z matematyki ma w przyszłości przynieść bardziej okazały skok w badaniu PISA.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz