Wystawa i konferencja naukowa „Heinrich von Kleist i kultura epistolarna epoki”


a

Instytut Filologii Germańskiej UJ, Biblioteka Jagiellońska i Institut fur Deutsche Sprache und Literatur der Universitat zu Koln zapraszają 28.09.2011 r. o godz. 14.40 na otwarcie wystawy Heinrich von Kleist i kultura epistolarna epoki w Bibliotece Jagiellońskiej.

Wystawie towarzyszy w dniach 27-30.09 konferencja naukowa Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Języka i Literatury Niemieckiej Uniwersytetu Kolońskiego pod tym samym tytułem. Obie imprezy są kolejnym projektem realizowanym w ramach długoletniej partnerskiej współpracy między oboma uniwersytetami.

Przedsięwzięcie to zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu „Dorothee Wilms-Stiftung„ z Kolonii, ze środków obu uczelni, zwłaszcza Instytutu Filologii Germańskiej UJ, stowarzyszenia ”KölnAlumni – Freunde und Förderer der Universität zu Köln”, a w przypadku konferencji ze środków Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki.

21 listopada 2011 r. przypada dwusetna rocznica śmierci Heinricha von Kleista — jednego z najbardziej znaczących autorów niemieckojęzycznych, prekursora modernizmu, dramatopisarza, którego sztuki do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Zorganizowana z tej okazji przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bibliotekę Jagiellońską oraz Instytut Języka i Literatury Niemieckiej Uniwersytetu Kolońskiego wystawa zmierza do zaprezentowania sylwetki tego wybitnego twórcy oraz szerzej kultury epistolarnej na przełomie wieków XVIII i XIX. Dlatego obok listów Kleista wystawione zostaną również rękopisy choćby takich sław, jak Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, George Byron, Charles Dickens, Adam Mickiewicz czy Cyprian Kamil Norwid.

Wystawa organizowana jest nie przez przypadek w Bibliotece Jagiellońskiej, ponieważ to właśnie tu przechowywanych jest około stu, czyli niemal połowa wszystkich zachowanych listów Kleista, które po II wojnie światowej trafiły tu z dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie. Przede wszystkim są to listy do rodziny, narzeczonej, przyjaciół i zaprzyjaźnionych pisarzy. Znajdują się tu także jedyny zachowany list Goethego do Kleista, odpisy listów ze spuścizny Varnhagena dotyczące samobójstwa Kleista oraz ważne dokumenty związane z jego życiem i twórczością. Zbiór ten, w obliczu szczupłości innych źródeł, ma decydujące znaczenie dla udokumentowania najważniejszych etapów życia pisarza. Należy przy tym podkreślić, że prezentowane na wystawie rękopisy pokazywane są w takim wyborze publicznie po raz pierwszy.

WYSTAWA: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, sala wystawowa.

Godz. otwarcia: 29.09.2011 - 28.10.2011, Pn-Śr 10-15, Cz-Pt 10-17, wstęp wolny.

KONFERENCJA: Biblioteka Jagiellońska, mała sala konferencyjna, 27.09.-30.09.2011.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz