Relacja ze stoisk wystawców 15. Targów Książki w Krakowie - cz. 1


15. Targi Książki w Krakowie to setki wystawców, spotkań i tysiące gości. Dużą część oferty wielu wydawnictw stanowią książki historyczne. My na historii znamy się najlepiej. Dlatego to na książkach o tematyce historycznej skupiliśmy całą uwagę przygotowując relację.

Targi Książki w Krakowie 2011

Tłumy w między stoiskami wystawowymi / fot. Wojtek Duch

Przynajmniej kilkadziesiąt książek historycznych spośród prezentowanych na targach doczekało się recenzji na portalu „historia.org.pl”. Wszystkie recenzje możecie przeczytać w naszym dziale Recenzje, który wkrótce przejdzie spore zmiany. Nawigacja po nim będzie dużo łatwiejsza m.in. dzięki wprowadzeniu przez nas tagów pod każdym z tytułów.

Co roku sobota i niedziela to dni największego natężenia spotkań autorskich, które zachęcają tłumy gości do odwiedzin Targów. By nie zginąć w gąszczu spotkań przygotowaliśmy dla Was Subiektywny wybór spotkań autorskich w ramach 15. Targów Książki w Krakowie.

W tym roku po raz kolejny odbył się również Salon Nowych Mediów. Jego program obejmował zagadnienia z szeroko rozumianego rynku publikacji cyfrowych. Salon Nowych Mediów to prezentacje e-booków, audiobooków, czytników książki elektronicznej, ipadów. W ramach Salonu odbędą się spotkania i dyskusje, rozmowy o technologiach, aplikacjach, modelach sprzedaży, prawach autorskich.

Jeśli jednak nie mogliście przybyć do Krakowa osobiście, to wierzymy, że poniższych przegląd w znacznej części Wam to zrekompensuje.

Bellona

Targi Książki w Krakowie 2011 Bellona

Stoisko Bellony / fot. Wojtek Duch

Bellona specjalizuje się w wydawaniu książek historycznych, toteż jej półki wystawowe wręcz uginały się pod ich ciężarem. Na jednej z nich promowano wyłącznie tytuły autorstwa S. Kopra. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak: Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej, Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie, czy przewodnik historyczny po Chorwacji.

Wśród nowości prezentowano m.in. Uderz pierwszy A. Nikonowa i Lubieżne mniszki C.A. Monsona. Nie zabrakło również tytułów z serii „Bitwy historyczne”.

Bernardinum Wydawnictwo

Targi Książki w Krakowie 2011 Benrardinum

Na stoisku Bernardinum największą popularnością cieszył się Wojciech Cejrowski i jego książki / fot. Wojtek Duch

Na stoisku Bernardinum największą popularnością cieszył się Wojciech Cejrowski i jego książki, które autor chętnie podpisywał. Tłumy gości robiło sobie również zdjęcie z tym znanym podróżnikiem. Podróżnik WC i Rio Anaconda to tylko dwa z wielu bestsellerów W. Cejrowskiego.

Biały Kruk

Targi Książki w Krakowie 2011 Bialy Kruk

Stoisko Białego Kruka / fot. Wojtek Duch

Stoisko Białego Kruka było jednym z największych, jak nie największym stoiskiem podczas 15. Targów Książki w Krakowie. Krakowskie wydawnictwo specjalizuje się przede wszystkim w wydawaniu kunsztownych albumów i kalendarzy. Stoisko Białego Kruka było jednym z nielicznych na, którym można było płacić kartą, co przy braku bankomatu na hali targowej i nie działających pobliskich bankomatach (ING i Euronet - stan na ok. 14.00) było dla wielu osób zbawienne.

Znaczną część wystawianych albumów stanowiły albumy poświęcone pontyfikatowi Jana Pawła II. Nie zabrakło jednak wydawnictw stricte historycznych jak chociażby Chwała Grunwaldu z tekstem K. Ożóga i zdjęciami A. Bujaka. Sporo było także albumów o zabytkach lub miejscach Krakowa.

Dom Wydawniczy Rebis

Targi Książki w Krakowie 2011 Rebis

Stoisko poznańskiego Rebisu / Fot. Wojtek Duch

Poznański Dom Wydawniczy Rebis na swoich półkach prezentował m.in. kolekcję książek Umberto Eco. Był to takie tytuły jak Wymyślanie wrogów, Szaleństwo katalogowania, Historia brzydoty i Historia piękna. Oprócz tego można było zobaczyć np. książkę Biez wodki A. Topolskiego lub Opowiadania kołymskie W. Szałamowa.
Fragment oferty historycznej Rebisu / Fot. Wojtek Duch

In Rock/Vesper

Targi Książki w Krakowie 2011 Rebis Vesper

Stoisko In Rock/Vesper / fot. Wojtek Duch

Wśród książek In Rock/Vesper można znaleźć serię „II wojna światowa”, która została wydana pod naszym patronatem. Na razie w serii ukazały się: Tajne bronie Hitlera 1933-1945, SS 1923-1945 i Trzecia Rzesza 1933-1945. Wszystkie książki z serii są bogato ilustrowanym kompendiami wiedzy, wzbogaconymi o statystyki w formie przejrzystych wykresów i tabel.

Ponadto na stoisku znajdowało się dużo albumów i encyklopedii. Atlas bitew powietrznych, Samoloty zimnej wojny 1945-1991 i Przewodnik encyklopedyczny. Czołgi przekroje to tylko kilka tytułów spośród wcześniej wspomnianych.

Instytut Pamięci Narodowej

Targi Książki w Krakowie 2011 Rebis IPN

Stoisko IPN / fot. Wojtek Duch

Instytut Pamięci Narodowej na swoim stoisku prezentował m.in. album Kolory wojny, który pokazuje niemiecki atak na Warszawę w 1939 roku poprzez barwne obrazy. Kolory na zdjęciach ukazujących zbombardowane budynki i zrozpaczonych ludzi sprawiają ogromne wrażenie, zaskakująco przybliżając tamte czasy dzisiejszemu odbiorcy.

Obok książek, na stoisku IPN dostępne były gry edukacyjne, które Instytut od niedawna wydaje. Na ladzie leżały trzy tytuły: „Awans – zostań marszałkiem Polski”, „Pamięć ’39„ i ”303”. Pierwsza z nich służy przybliżeniu młodzieży polskich stopni wojskowych z 1939 r. Grając kartami z naramiennikami od szeregowca do marszałka Polski, gracze poruszają się po planszy przedstawiającej szczeble wojskowej hierarchii.

Napoleon V

Targi Książki w Krakowie 2011 Rebis Napoleon V

Stoisko wydawnictwa Napoleon V / fot. Wojtek Duch

Na stoisku wydawnictwa Napoleon V na pierwszym planie prezentowano album Feldbluse Kurtka polowa żołnierza niemieckiego 1933-1945. To Polska wersja językowa książki opisującej ewolucję niemieckiej kurtki polowej. W albumie znajdują się kolorowe ilustracje. Przekład oraz redakcja zostały wykonane przez pasjonatów oraz kolekcjonerów Piotra Kolasa oraz Tadeusza Wysockiego.

Oczywiście nie zabrakło książek o tematyce napoleońskiej. Ostatnia kampania Napoleona na terenie Niemiec F.L. Petre, Odbudowa kawalerii liniowej Wielkiej Armii po klęsce 1812 roku M. Baranowskiego i Manewr na Pułtusk G. Lechartiera to tylko wybrane tytuły z napoleońskiej oferty tego wydawnictwa. Ponadto na stoisku Napoleona V można było nabyć kolekcjonerskie figurki.

Ośrodek Karta

Targi Książki w Krakowie 2011 Rebis KARTA

Stoisko Ośrodka Karta / fot. Wojtek Duch

Fundacji Ośrodka KARTA, która jest niezależną organizacją pozarządową zajmującą się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Ze swojej oferty w trakcie targów prezentowała m.in. Taki upór J. Kuronia. Jest to książka łącząca w sposób nowatorski i esencjonalny teksty autobiograficzne oraz społeczno-polityczne Jacka Kuronia. Ponadto prezentowano: Egzekutora S. Dąbskiego, Politycznych A. Dębskiej, Oblężone A. Knyt, czy Rok 1918. Odzyskiwanie Niepodległej również A. Dębskiej.

Rytm

Targi Książki w Krakowie 2011 Rebis Rytm

Stoisku Rytmu / fot. Wojtek Duch

Oficyna Wydawnicza Rytm także przygotowała szeroką ofertę publikacji historycznych. Album W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie 1939-1945 to jedna z propozycji wydawnictwa. Książka zawiera 358 zdjęć, w większości dotąd niepublikowanych, wykonanych w Warszawie w latach 1939–1945 przez żołnierzy Kompanii Propagandowych Wehrmachtu i SS. W czasie wojny fotografie te były wykorzystywane przez niemieckie mass media do przedstawiania Polski jako śmiertelnego wroga III Rzeszy.

W ofercie historycznej Rytmu najwięcej książek opisuje wydarzenia lub losy osób podczas II wojny światowej, a w szczególności Powstania Warszawskiego i losów AK. Spośród książek o podobnej tematyce pokazno m.in. takie tytuły: „Burza” na Wołyniu. Dzieje 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Studium historyczno-wojskowe W. Filara i 303. Dywizjon Myśliwski w bitwie o Wielką Brytanię J. Kutznera. Obecna była także seria „Biblioteka Armii Krajowej”.

Świat Książki/Weltbild

Targi Książki w Krakowie 2011 Rebis Świat Książki

Stoisko Świata Książki/Weltbild / fot. Wojtek Duch

Świat Książki, a od niedawna także Weltbild również nie zawiódł fanów książki historycznej. Na pierwszym planie była książka T. Snyder’a Skrwawione ziemie, która obecnie nie jest dostępna na stronie wydawnictwa. Zatem Targi to dobra okazja do jej zdobycia. Książka to bogato udokumentowana praca o straszliwych mechanizmach totalitaryzmu i morderstwach, uzasadnianych polityką i gospodarką, omawia dwie dekady z życia Europy XX wieku, od lat trzydziestych po czasy powojenne.

Ponadto na półkach znajdowały się nowości wydawnicze, które reprezentowały publikacje Stalin - młode lata despoty S.S. Montefiore lub Polski Rząd na Uchodźstwie E. McGilvray’a.

Wydawnictwo Literackie

Targi Książki w Krakowie 2011 Rebis Wyadwnictwo Literackie

Stoisko Wydawnictwa Literackiego / fot. Wojtek Duch

Stoisko krakowskiego Wydawnictwa Literackiego mieści się w centrum hali targowej i należy do jednych z większych. Wybór pozycji historycznych także jest bardzo duży. Uwagę przykuwała swoją mocno czerwoną okładką książka A.L. Sowy Historia polityczna Polski 1944-1991, która jest pierwszą tak dokładną pracą na temat powojennej historii politycznej Polski. Na pełny obraz trudnego okresu w dziejach kraju i narodu składają się tutaj istotne fakty, a wśród nich również te dotychczas nieznane poza wąskim gronem specjalistów.

Obok niej położono dzieło A. Zamoyskiego Polska. Autor opisał na niespełna 400 stronach dzieje Polski od prapoczątków po dzień dzisiejszy, A. Zamoyski kreśli obraz narodu, który miał istotny wpływ na historię świata, nierzadko występując w awangardzie.

Wydawnictwo Literackie dzięki książce prof. H. Świda-Ziembie zostało laureatem Nagrody im. Jana Długosza. To właśnie książka jej autorstwa Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010) zwyciężyła w konkursie. Publikacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem na stoisku wydawnictwa.

Prezentowano także m.in. HHhH L. Bineta, Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim M. Patricelli’ego i A. Czartoryskiego Rozważania o dyplomacji. Duży plakat przypominał także premierze autobiografii Danuty Wałęsy.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Targi Książki w Krakowie 2011 Rebis PWN

Stoisko wydawnictwa PWN / fot. Wojtek Duch

Na stoisku wydawnictwa PWN historię reprezentowały głównie nowości. Tych o tematyce historycznej było najwięcej. Brugia. Kolebka kapitalizmu 1280-1390 J.M. Murray’a to praca odpowiadając m.in. na pytania o to jak narodził się kapitalizm w Niderlandach? Dlaczego Brugia stała się głównym miastem handlowo-finansowym średniowiecznej Europy? Jak ważną rolę w gospodarce brugijskiej odegrały kobiety? Inna spośród nowości to książka Historia władzy w Związku Radzieckim 1945–1991 R.G. Pichoja opisująca nieznane kulisy powojennych dziejów i upadku imperium radzieckiego.

Pozostałe nowości to m.in. Kropla drąży skałę? W. Bartoszewskiego, W przedwojennej Polsce nowość Życie codzienne i niecodzienne M. i J. Łozińskich i Literatura polskiego średniowiecza. Leksykon T. Michałowskiej.

Na półce z bestsellerami również znajdowała się książka historyczna. Była to publikacja M. i J. Łozińskich W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne, która jest swoistym reportażem z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne.

Wydawnictwo Znak

Targi Książki w Krakowie 2011 Rebis Znak

Stoisko Znaku / fot. Wojtek Duch

Bardzo lubiane przez Polaków książki Normana Devies’a to stały element oferty Wydawnictwa Znak nie zabrakło ich także podczas krakowskich targów. Tego autora dostępne na półkach były np. Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920, Mikrokosmos, Portret miasta środkowoeuropejskiego, Vratislavia, Breslau, Wrocław (napisana wspólnie z Moorhouse) i Boże igrzysko. Historia Polski.

Ponadto prezentowana była książka A. Friszke o najważniejszych latach opozycyjnej działalności Jacka Kuronia. Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności. W roku naszego noblisty Cz. Miłosza nie mogło zabraknąć biograficznej książki o nim - Miłosz. Biografia. Napisał ją A. Franaszek. Jego książka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz