Relacja ze stoisk wystawców 15. Targów Książki w Krakowie - cz. 2


15. Targi Książki w Krakowie to setki wystawców, spotkań i tysiące gości. Dużą część oferty wielu wydawnictw stanowią książki historyczne. My na historii znamy się najlepiej. Dlatego to na książkach o tematyce historycznej skupiliśmy całą uwagę przygotowujące relację.

Targi Książki w Krakowie 2011 goście

Tłumy gości odwiedziły 15. Targi Książki w Krakowie / fot. Wojtek Duch

Przynajmniej kilkadziesiąt książek historycznych spośród prezentowanych na targach doczekało się recenzji na portalu „historia.org.pl”. Wszystkie recenzje możecie przeczytać w naszym dziale Recenzje, który wkrótce przejdzie spore zmiany. Nawigacja po nim będzie dużo łatwiejsza m.in. dzięki wprowadzeniu przez nas tagów pod każdym z tytułów.

Co roku  sobota i niedziela to dni największego natężenia spotkań autorskich, które zachęcają tłumy gości do odwiedzin Targów. By nie zginąć w gąszczu spotkań przygotowaliśmy dla Was Subiektywny wybór spotkań autorskich w ramach 15. Targów Książki w Krakowie.

W tym roku po raz kolejny odbył się również Salon Nowych Mediów. Jego program obejmował zagadnienia z szeroko rozumianego rynku publikacji cyfrowych. Salon Nowych Mediów to prezentacje e-booków, audiobooków, czytników książki elektronicznej, ipadów. W ramach Salonu odbędą się spotkania i dyskusje, rozmowy o technologiach, aplikacjach, modelach sprzedaży, prawach autorskich.

Arcana

Targi Książki w Krakowie 2011 Arcana

Arcana na Targach / fot. Wojtek Duch

Wydawnictwo Arcana przywiozło i zaprezentowało w trakcie Targów kilka nowych tytułów historycznych. W tej grupie znalazła się praca W. Bernackiego Myśl polityczna I Rzeczpospolitej. Krytyczne stanowisko wobec dziejów I Rzeczypospolitej stało się w okresie międzywojennym dominujące w historiografii polskiej. Również w okresie po II wojnie światowej stosunek do przeszłości okazał się być kontynuacją tradycji stańczykowskiej.

BOSZ

Targi Książki w Krakowie 2011 BOSZ

Stoisko wydawnictwa BOSZ / fot. Wojtek Duch

Wydawnictwo Bosz słynie z przepięknie wydawanych albumów. Nie bez powodu Bosz został laureatem konkursu „Teraz Polska”. Wśród prezentowanych tytułów obok albumów znalazły się również przewodniki, w tym. Przewodnik 1000 muzeów w Polsce i Kierunek Polska. Pierwszy z nich to kompendium wiedzy o działających w Polsce muzeach wszelkiego rodzaju - od narodowych, okręgowych i regionalnych po prywatne i społeczne.

Swoją premierę na Targach miała Polska poetów i malarzy F. Ziejki. Jest to wyjątkowa książka w dorobku wybitnego historyka literatury, znawcy historii, literatury i kultury XIX wieku prof. Franciszka Ziejki. Panorama najważniejszych tematów i motywów poezji XIX wieku ukazuje zmagania pisarzy w walce o zachowanie tożsamości narodowej, niepodległości ducha i odzyskanie upragnionej wolności.

Bukowy Las

Targi Książki w Krakowie 2011 Bukowy Las

Bukowy Las na Targach / fot. Wojtek Duch

Książki Bukowego Lasu dostępne był na stoisku Firmy Księgarskiej Olesiejuk. Na półkach wypatrzyliśmy z pozycji przeznaczonej dla pasjonatów historii Mansteina M. Melvina. Biografia feldmarszałka Ericha von Mansteina jest opowieścią o geniuszu wojskowym odpowiedzialnym za plan blitzkriegu, naczelnym dowódcy, który odegrał kluczową rolę w inwazji na Rosję, w podboju Krymu i nieudanej próbie ratowania Szóstej Armii pod Stalingradem, a trzy miesiące później zadał siłom radzieckim wielką klęskę w bitwie pod Charkowem. Druga praca to powieść historyczna S. Gullard Józefina oparta na historii niezwykłego życia niezwykłej kobiety - Józefiny Bonaparte - ma formę intymnego dziennika, który oddaje głos ledwie czternastoletniej bohaterce.

Czerwone i Czarne

Targi Książki w Krakowie 2011 Czerwone i czarne

Po książki wydawnictwa Czerwone i Czarne czytelnicy chętnie sięgali / fot. Wojtek Duch

Na ogromnym stoisku Firmy Księgarskiej Olesiejuk prezentowano książki wydawnictwa Czerwone i Czarne. Największym wzięciem cieszył się pierwszy biograficzny wywiad z damą naszego dziennikarstwa - A chciałam być aktorką... współautorstwa J. Paradowskiej i M. Stremeckiej. To podróż przez życie inteligentki z Krakowa, opowieść o jej ambicjach i marzeniach, tych spełnionych i tych niespełnionych, o ludziach, których poznała w trakcie kariery dziennikarskiej, o kolegach dziennikarzach.

Na Targach wydawnictwo wystawiło także głośną książkę R. Graczyka Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego. Autor pokazuje w niej udane i nieudane werbunki SB w środowisku „Tygodnika Powszechnego” i w samej redakcji. Autor Roman Graczyk dokonał rzetelnej analizy materiałów archiwalnych. W tej książce nie ma uproszczonych interpretacji.

Nie zabrakło również miejsca dla książki J. Kubraka Bartoszewski. Opowieść przyjaciół. O wybitnym Polaku opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy, m.in.: Aleksander Kwaśniewski i Radosław Sikorski.

DiG

Targi Książki w Krakowie 2011 DiG

Boks wydawnictwa DiG / fot. Wojtek Duch

DiG na swoich półkach umieściło pokaźną ilość tytułów, które interesowały nie jednego pasjonata historii. Wystarczy wymienić dla przykładu takie tytuły jak Dynamika przemian społecznych i religijnych w średniowieczu, Polska i Europa w średniowieczu. Przemiany strukturalne. Podmioty i przedmioty w badaniach historycznych i Lex est Rex in Polonia et in Lithuania... Tradycje prawnoustrojowe Rzeczypospolitej - doświadczenie i dziedzictwo.

Dostępnych było również kilka tomów z serii „Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy”.

Krytyka polityczna

Targi Książki w Krakowie 2011 Krytyka Polityczna

Stoisko Krytyki politycznej / fot. Wojtek Duch

Krytyka Polityczna nie zapomniała przywieźć na Targi swojej serii historycznej. W jej skład wchodzą m.in. Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty A. Friszke i Nacjonalizm, marksizm i nowoczesna Europa Środkowa T. Snydera.

Wśród prezentowanych na Targach nowośći m.in. 18 brumaire’a Ludwika Bonaparte K. Marksa ze wstępem Marka Beylina.

Książka i wiedza

Targi Książki w Krakowie 2011 Książka i wiedza

Książka i wiedza na Targach / fot. Wojtek Duch

W ofercie wydawnictwa Książka i wiedza znalazły się m.in. tytuły poświęcone historii Iraku i Iranu. Historia współczesnego Iranu E. Abrahamiana to doskonale opracowany i napisany zarys historii dziewiętnasto- i dwudziestowiecznego. Natomiast Historia Iraku T. Charlesa jest klasyczną pozycją w dziedzinie studiów bliskowschodnich, wysoko ocenianą przez studentów, wojskowych, polityków i dziennikarz.

Międzynarodowe Centrum Kultury

Targi Książki w Krakowie 2011 MCK

Boks MCK / fot. Wojtek Duch

Zasłużone dla Polski i Krakowa Międzynarodowe Centrum Kultury w swoim boksie dumnie prezentowało książkę Pomarańczowa alternatywa – happeningiem w komunizm, która zwyciężyła w Konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA 2010-2011, organizowanym przez miesięcznik „Wydawca” wraz z Arctic Paper Polska. Oszczędność środków wizualnych i świeżość pomysłów – oto w ocenie jury konkursu walory książki laureatki.

Wydawnictwo Sejmowe

Targi Książki w Krakowie 2011 Sejmowe

Wydawnictwo Sejmowe na Targach / fot. Wojtek Duch

Na stoisku Wydawnictwa Sejmowego można było się zaopatrzyć przede wszystkim w książki przedstawiające dzieje parlamentaryzmu polskiego i ustroje współczesnych państwa. Niewątpliwie jedną z takich prac była książka Dzieje sejmu polskiego. Dzieło autorstwa wybitnych historyków prawa przedstawia rozwój parlamentaryzmu polskiego od jego średniowiecznych początków do obszernie omówionych dziejów najnowszych (do katastrofy w Smoleńsku i wyboru Bronisława Komorowskiego na prezydenta RP). Kto jeszcze nie miał mógł się zaopatrzyć w ładnie wydany egzemplarz Konstytucji RP.

Wydawnictwo Petrus

Targi Książki w Krakowie 2011 Petrus

Wydawnictwo Petrus w trakcie Targów / fot. Wojtek Duch

Krakowskie Wydawnictwo Petrus wydaje przede wszystkim książki o charakterze teologicznym i religioznawczym. Jednak na półkach stoiska wydawnictwa można było również znaleźć lekturę przeznaczoną dla fana historii. Książki ks. T. Jelonka są tego dobrym przykładem. Autor napisał m.in. Wielkie Religie Wschodu, Kultura mezopotamska a Biblia, Kultury anatolijskie a Biblia i Religia Izraela wobec Religii.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Targi Książki w Krakowie 2011 WUJ

Książki historyczne to mocna strona Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego / fot. Wojtek Duch

Wydawnictwo najstarszego uniwersytetu w Polsce również nie zawiodło gości poszukującej lektury o dawnych dziejach. Najbardziej widoczna była książka E. Mawdsley’a II wojna światowa Nowe ujęcie. Rozpoczynając od wybuchu wojny chińsko-japońskiej w 1937 roku, E. Mawdsley wykazuje, że źródeł II wojny światowej należy upatrywać w konflikcie między starym a nowym porządkiem międzynarodowym, a następnie śledzi rozprzestrzenianie się konfliktu w miarę, jak obejmował on Azję, Europę i Bliski Wschód.

Kolejna propozycja Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego to coś dla fanów Cesarza Francuzów. Praca G. Ellis Cesarstwo Napoleona oparta jest na najnowszych badaniach praca przedstawia okres panowania Napoleona. Czytelnik może sie zapoznać z aktualnymi nurtami badań dotyczącymi wpływu Bonapartego na bieg historii, w tym na przemiany społeczno-gospodarcze w całej Europie.

Pasjonaci serii Ex Oriente też zostali usatysfakcjonowani. W boksie wydawnictwa pokazywano Poskromienie samurajów E. Ikagemi’ego, Starożytne Indie B. Avari’ego i Klasztor Shaolin M. Shahara.

Wydawnictwo Naukowe UMK

Targi Książki w Krakowie 2011 UMK

Wydawnictwo Naukowe UMK / fot. Wojtek Duch

Na stoisku Wydawnictwa Naukowego UMK można było odnaleźć m.in. Do szarży marsz, marsz... Studia z dziejów kawalerii, t. 1 A. Smolińskiego (red.) i pracę Białoruska Republika Ludowa 1918-1920. U podstaw białoruskiej państwowości D. Michaluka.

Wydawnictwo UMCS

Targi Książki w Krakowie 2011 UMCS

Wydawnictwo UMCS / fot. Wojtek Duch

Uwagę na stoisku Wydawnictwa UMCS przykuwała publikacja P. Tyszki Prawa barbarzyńskie o czynach przeciw ciału i cielesności człowieka. Książka jest nie tylko pierwszym polskim opracowaniem poruszonej w niej tematyki, ale także - jak zauważa w swej recenzji prof. Jerzy Strzelczyk - nie ma ona dokładnego odpowiednika w literaturze zagranicznej.

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

Targi Książki w Krakowie 2011 UŚ

Boks Wydawnictwa UŚ / fot. Wojtek Duch

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego prezentowało m.in. publikację J. Januszewskiej-Jurkiewicz Stosunki narodowościowe na Wileńszczyźnie w latach 1920–1939. Książka jest efektem wieloletnich badań Autorki, przede wszystkim w zasobie Centralnego Archiwum Państwowego Litwy w Wilnie, które pozwoliły zrekonstruować meandry relacji polsko-litewskich, polsko-białoruskich, polsko-żydowskich.

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Targi Książki w Krakowie 2011 UW

Stoisko Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego / fot. Wojtek Duch

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego na pierwszy planie prezentowało swoje publikacje historyczne. Wśród nich kolejna część kultowej Historii starożytnych Greków współautorstwa B. Bravo i E. Wipszyckiej. Trzeci, kolejny tom Historii starożytnych Greków, otwiera opowieść o wyprawie Aleksandra Wielkiego, daleko na wschód rozszerzającej świat, w którym Grecy znaleźli miejsce dla siebie, swoich miast i swojej kultury; narrację zamyka powstanie na jego obszarach nowego, rzymskiego już ładu, kiedy to o losach ludów decydowali nie hellenistyczni władcy, lecz politycy i cesarze przebywający w Rzymie nad Tybrem. Książka jest pod patronatem medialnym „historia.org.pl”.

Inne historyczne nowości wydawnictwa to przykładowo Sztuka XV wieku. Od Parlerów do Dürera J. Białostockiego, Europejczycy, Afrykanie, Inni. Studia ofiarowane Profesorowi Michałowi Tymowskiemu i Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i w XVI wieku. Bellini, Giorgione, Tycjan, Tintoretto G. Bastek.

Wydawnictwo W.A.B.

Targi Książki w Krakowie 2011 WAB

Boks wydawnictwa W.A.B. / fot. Wojtek Duch

Na półkach boksu Wydawnictwa W.A.B. było sporo książek literatury faktu, które są stałym elementem oferty tego wydawnictwa. W tej kategorii W.A.B. miało ostatnio sporo nowości. Nałkowska albo życie pisane H. Kirchner jest głęboką, wielowymiarową i niezwykle interesującą biografią jednej z najznakomitszych autorek XX wieku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz