Książka nadal przyciąga. 34 tysiące osób na jubileuszowych Targach Książki w Krakowie


15. Targi Książki w Krakowie odwiedziła rekordowa liczba zwiedzających. W sobotę, trzeciego dnia Targów kolejka do wejścia liczyła kilkaset metrów! 34 tysiące uczestników to wynik będący rezultatem bogatego programu jubileuszowej edycji Targów oraz słonecznej aury, towarzyszącej imprezie przez wszystkie cztery dni.

Targi Książki w Krakowie 2011 goście

Tłumy gości odwiedziły 15. Targi Książki w Krakowie / fot. Wojtek Duch

„Kraków jest niejako naturalnym miejscem dla Targów Książki. To tu powstały pierwsze oficyny wydawnicze, pierwsze drukarnie i domy książki” - mówił obecny na otwarciu Targów prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„Cieszy mnie, że odwiedziło nas tylu czytelników. Cieszy mnie, że Krakowiacy przyjęli z otwartymi ramionami Ślązaków. Cieszy mnie wspaniała atmosfera prawdziwego święta literatury, która panowała w tych dniach w Krakowie. Mam nadzieję, że równie licznie spotkamy się w przyszłym roku, który będzie wyjątkowy dla miłośników książki. 2012 rok to czerwcowe Targi Książki dla Dzieci, wrześniowe Targi Książki Historycznej i ostatnie w tej lokalizacji Targi Książki w Krakowie” - podsumowała imprezę prezes Targów w Krakowie, Grażyna Grabowska

Pół tysiąca wydawnictw i ponad 400 autorów

To właśnie dla nich przyjechali czytelnicy. Targi odwiedzili tak znani pisarze jak m.in.: Prof. Władysław Bartoszewski, wspomniana wcześniej Marlena de Blasi, Wojciech Cejrowski, Wanda Chotomska, Jacek Dukaj, Manuela Gretkowska, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Ignacy Karpowicz, Wojciech Kuczok, Roma Ligocka, Graham Masterton, Andrzej Pilipiuk, Marian Pilot, Michał Witkowski.

„Bywam na targach organizowanych na całym świecie. Kraków to bardzo specjalne miejsce. Pasja ludzi, którzy tu przychodzą jest o wiele większa niż gdziekolwiek indziej. Panuje tu wyjątkowa atmosfera. Proszę nie mówić o tym w Ameryce, ale to moje ulubione Targi i nie mogłam się doczekać, żeby tu przyjechać” – mówiła w niedzielę Marlena de Blasi.

Na Targi nie dotarł Michel Houellebecq. Powód? Jak podaje strona internetowa Festiwalu Conrada – jednego z organizatorów pobytu pisarza w Polsce, nie pojawił się na lotnisku i nie odebrał wykupionego biletu lotniczego.

Dotarły za to znane osobistości, aktorzy, dziennikarze, celebryci: Rafał Bryndal, Katarzyna Cichopek, Anna Dereszowska, Szymon Hołownia, Kora Jackowska, Tomasz Kammel, Piotr Kraśko, Agnieszka Maciąg, Wojciech Mann, Krzysztof Materna, Marcin Meller, Marcin Prokop czy Marek Siudym.

„Ja jak coś takiego widzę to z jednej strony jestem zachwycony, że książka – dla niektórych zupełnie wychodzący z obiegu archaiczny przedmiot nadal przyciąga tyle osób, budzi emocje i jest potrzebna. Jestem kimś, kto wychowywał się, czytając książki i dlatego serce rośnie jak to widzę. Tym bardziej, że nie jest to zgromadzenie o średniej wieku 70., widzę dużo młodych ludzi i to jest bardzo krzepiące. Z drugiej strony ja się tego tłumu trochę boję i najchętniej schowałbym się w dziurze, ale nie ma takich dużych dziur.” - powiedział o Targach Wojciech Mann.

Miłosza czytali wszyscy

W sobotę w samo południe cała hala przeczytała chóralnie wiersz Czesława Miłosza „Ale książki”. Kilka tysięcy zwiedzających na znak dany przez lektora Piotra Kraśko zatrzymało się, by wspólnie przeczytać tekst Noblisty i zaakcentować w ten sposób Rok Miłosza na Targach w Krakowie.

TK w Krakowie 1

Salon Małe Ojczyzny - Śląsk / fot. Wojtek Duch

Salon Małe Ojczyzny - Śląsk

Czy podczas wizyty w Krakowie na Targach Książki można zanurzyć się w śląskiej kulturze? W tym roku tak! Śląsk był tegorocznym gościem imprezy w ramach premierowego Salonu Małych Ojczyzn. Akcenty związane ze Śląskiem – począwszy od zdjęć i wystaw, poprzez liczne spotkania i dyskusje, a skończywszy na śląskiej kuchni towarzyszyły zwiedzającym przez cały czas trwania imprezy i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Program stworzyły wspólnie dwie znakomite instytucje - Biblioteka Śląska i Muzeum Śląskie.

Ideą Salonu Małych Ojczyzn będzie rokrocznie promowanie kultury, języka i twórczości danego regionu, cenionych autorów oraz obiecujących debiutantów.

„Stała się rzecz niesamowita. Na Targach zintegrowały się wszystkie środowiska związane z książką: Uniwersytet, twórcy, laureaci, ale również i Ci, którzy książki tworzą. Udało się stworzyć pewną nową jedność tych środowisk i głęboko wierzę w to, że w przyszłości będzie to procentować.” – prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Akcja „Książka za książkę”

Ponad 5 tysięcy książek zebrano podczas szóstej edycji akcji „Książka za książkę” zorganizowanej przez „Gazetę Wyborczą”, Targi w Krakowie, Radio Kraków i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Każdy, kto oddał książkę otrzymał rabat na nowe tytuły u ponad

81 wystawców. Partnerem zbiórki był portal lubimyczytac.pl. Książki trafią do krakowskich bibliotek publicznych.

TK w Krakowie 2

Książka Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii prof. Świdy-Ziemby / fot. Wojtek Duch

Podczas Targów rozstrzygnięto szereg konkursów wydawniczych. Długosz dla prof. Świdy-Ziemby

Niezwykle ważnym wydarzeniem pierwszego dnia Targów było wręczenie nagrody im. Jana Długosza. 30 tysiecy złotych ufundowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego i Targi w Krakowie oraz statuetka dłuta Bronisława Chromego przypadła profesor Hannie Świdzie-Ziembie.

To właśnie książka jej autorstwa Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2010) została najwyżej oceniona przez jury. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze im. J. Słowackiego wieczorem 3 listopada.

Najpiękniejsza książka

Książką edytorsko doskonałą 2011 została Pomarańczowa alternatywa - happeningiem w komunizm, która ukazała się nakładem Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Szatę graficzną nagrodzonej książki przygotował Kuba Sowiński. Konkurs zorganizowali magazyn „Wydawca” i Arctic Paper Polska.

„Doceniliśmy oszczędność wizualną i świeżość pomysłów. W tej książce jest kilka bardzo ciekawych drobiazgów np. ilustracje są wkładane osobno, zostały wydrukowane na innym papierze i w innym formacie. To coś oddzielnego, a zarazem integralnego z książką. Jest wykonana szlachetnie, a jednocześnie są w niej nieoczekiwane elementy” – tłumaczył werdykt redaktor naczelny „Wydawcy” Andrzej Palacz.

TK w Krakowie 3

Książka Pomarańczowa alternatywa - happeningiem w komunizm / fot. Wojtek Duch

Najlepszy skrypt 2011

Pierwszego dnia Targów został również rozstrzygnięty konkurs na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki 2011 roku dla uczelnianych oficyn wydawniczych. Statuetkę Gaudeamus otrzymała publikacja Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego Ekologia i ochrona środowiska autorstwa Zygmunta Wnuka. Bezpłatne stoisko podczas przyszłorocznych Targów Książki ufundowane przez Targi w Krakowie przypadnie z kolei Wydawnictwu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego za publikację Józefa Krukowskiego Prawo administracyjne w Kościele. Po raz pierwszy w konkursie przyznano puchar Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbary Kudryckiej. Nagroda ta przypadła Wydawnictwu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu za publikację Klimat Polski w drugiej połowie XX w. Alojzego Wosia.

Audiobook roku!

Głosy do najlepszych audioboków roku 2011 podkładały takie sławy jak: Marek Kondrat, Janusz Gajos, Piotr Fronczewski, czy Robert Więckiewicz. Wyboru dokonano spośród prawie 60 nominowanych tytułów. Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Pozycje dla dzieci i młodzieży:

Książę Mgły – Carlos Ruiz Zafon (Muza S.A.), lektor: Piotr Fronczewski. Wyróżnienie przypadło wydawnictwu Kubuś Puchatek – Alan Alexander Milne (Wydawnictwo Nasza księgarnia Sp. z o.o.) lektor: Janusz Gajos

Kryminał i sensacja:

Festung Breslau – Marek Krajewski (Biblioteka Akustyczna), lektor: Robert Więckiewicz

Wyróżnienie dla: Mężczyzna, który się uśmiechał (Biblioteka Akustyczna) – Henning Mankell, lektor: Adam Ferency

Literatura faktu i reportaże:

Razem na bieguny – Marek Kamiński (Fundacja Marka Kmińskiego), lektor – Marek Kondrat. Wyróżniono: Kapuściński non-fiction – Artur Domosławski, Świat Książki (Grupa Wydawnicza Weltbild), lektor: Jerzy Radziwiłowicz

Literatura piękna:

Imię Róży – Umberto Eco (Oficyna Literacka Noir sur Blanc Sp. z o.o.), lektor – Krzysztof Gosztyła. Wyróżnienie dla: Pociąg do Stalinogrodu – Andrzej Kozioł (Kajetan Wolniewicz), Wydawnictwo WAM – Studio INIGO

Poradniki:

Komunikacja bez barier – Beata Kozyra (MT Biznes Sp. z o.o.), lektor: Anita Sajnóg Wyróżnienie dla: Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce – Grażyna Białopiotrowicz (Poltex Sp. z o.o.), lektor: Anita Sajnóg

Oprawa graficzna:

Pociąg do Stalinogrodu – Andrzej Kozioł (Kajetan Wolniewicz), Wydawnictwo WAM – Studio INIGO

Wyróżnienie: seria książek audio Antek, Kamizelka, Katarynka – Bolesław Prus, lektor: Eugeniusz Korczarowski.

Lista Goncourtów: polski wybór

Sorji Chalandon za Retour a Killybegs (Powrót do Killybegs) został laurestem 14. edycji nagrody Lista Gouncourtów: polski wybór. Konkurs, organizowany przez Instytut Francuski w Krakowie i dzięki wsparciu Akademii Goncourtów, towarzyszy od samego początku Targom Książki. Jurorami są studenci romanistyki kilkunastu polskich uczelni.

Promocja młodych twórców

„Twoje 10 minut” to konkurs przygotowany przez Strefę Wolnego Czytania. Projekt realizowany jest przez Fundację Sztuki Nowej Znaczysię wspierany przez firmę Virtualo

i Targi w Krakowie. 10 finalistów wybranych spośród stu młodych autorów czytało swoje teksty przed jury i reprezentantami wydawców. Poziom był tak wysoki, że postanowiono przyznać trzy równorzędne nagrody główne. Laureatami konkursu zostali: Aida Amer, Michał Cetnarowski i Barbara Sęk. Nagrodą jest publikacja tekstów w wersji elektronicznej i ich promocja oraz talony do wykorzystania w księgarni Virtualo.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz