I etap Plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku” 2011 – zakończony


Zakończył się I etap Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. W nim instytucje i osoby prywatne mogły zgłaszać wydarzenia historyczne, które uznały za najważniejsze w 2011 r.

W ubiegłym roku zwyciężyło muzeum w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie

Do organizatorów (portalu historia.org.pl i Muzeum Historii Polski) wpłynęło ponad 60 zgłoszeń z całej Polski. W II etapie trwającym od 1 do 14 lutego 2012 roku jury, w skład którego weszli członkowie redakcji „historia.org.pl”, pracownicy Muzeum Historii Polski oraz przedstawiciele nauki i muzealnicy – wybierze do 12 wydarzeń, na które będzie można głosować na specjalnej stronie internetowej.

To internauci (w III etapie) wybiorą wydarzenie, które ich zdaniem zasługuje na miano „Wydarzenia Historycznego Roku 2011”.

Sposób głosowania oraz adres strony podany zostanie po zakończeniu II etapu.

Skład jury:

  • prof. dr hab. Andrzej Chwalba
  • dr hab. Igor Kąkolewski (MHP)
  • dr Radosław Sikora
  • Jan Wróbel
  • Monika Matwiejczuk (MHP)
  • Wojciech Duch (historia.org.pl)
  • Sebastian Pawlina (historia.org.pl)

Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku i popularyzacja historii. Pod uwagę brane są najrozmaitsze rodzaje wydarzeń. Oceniane są nowo otwarte muzea, wystawy, rekonstrukcje historyczne, konferencje, obchody rocznicowe, odkrycia archeologiczne ale i strony internetowe oraz wydawnictwa.

W ubiegłym roku głosami internautów Wydarzeniem Historycznym Roku zostało spektakularne otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie. Tam też odbył się uroczysty finał Plebiscytu, a honorową statuetkę odebrał od organizatorów Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Zostaw własny komentarz