„Czas na Lublin!” - kolejny kandydat do organizacji XXI OZHS


Po prezentacji kandydatury Wrocławia jako organizatora XXI OZHS czas na kolejny ośrodek akademicki. Jako drugi do rywalizacji staje Lublin - „Jesteśmy komitetem założonym przez najaktywniejsze historyczne koła naukowe działające na naszej uczelni” - mówią o sobie przedstawiciele organizatora.

Kandydaturę Lublina prezentuje Paweł Wrona Zastępca Przewodniczącego Komitetu Organizacji Kandydatury XXI Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie:

Jako studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej mamy okazję uczyć się i bawić w niezwykle historycznym mieście. To właśnie w Lublinie obradowano nad postanowieniami Unii Lubelskiej, tutaj w listopadzie 1918 r. urzędował „rząd lubelski„ - Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, a od lipca 1944 r. zaczęła funkcjonować owiana złą sławą ”Polska Lubelska”. To tylko kilka przykładów wiążących Kozi Gród z najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski. Można by jeszcze długo wymieniać. Dziś miasto w którym pracujemy i studiujemy jest przede wszystkim prężnym ośrodkiem kulturalnym, który w dużej mierze czerpie swoje możliwości właśnie z tego historycznego dziedzictwa. Staramy się nie tylko o nim pamiętać, ale również wykorzystywać je w naszej bieżącej pracy.

Nie ma lepszego miejsca w którym można zorganizować Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów.

Jesteśmy komitetem założonym przez najaktywniejsze historyczne koła naukowe działające na naszej uczelni. Wielokrotnie podejmowaliśmy już nowatorskie i atrakcyjne tematy dzieląc się naszym doświadczeniem badawczym i zapraszając do wymiany poglądów, informacji i refleksji. Można tu wymienić takie konferencje, jak „Czarne charaktery – historyczni antybohaterowie„, „Między życiem a śmiercią – człowiek w obliczu zagrożenia„ czy ”Kuchnia na przestrzeni dziejów”, w czasie której pokusiliśmy się o odtworzenie staropolskich specjałów. Do zmagań o możliwość zorganizowania XXI OZHS przystępujemy bogatsi w doświadczenia związane z przygotowaniami do XIII Ogólnopolskiego Zjazdu Studentów Archiwistyki. Gwarantujemy tym samym solidne, profesjonalne przygotowanie konferencji i zaznaczamy, że mamy ambicje powtórzyć sukces OZSA w jeszcze szerszym wydaniu.

Chcemy, aby OZHS w Lublinie był nie tylko platformą wymiany naukowych doświadczeń, ale także szerszą inicjatywą regionalną. Planujemy stworzyć wydarzenie na skalę Lubelszczyzny, które zaangażuje liczne środowiska zajmujące się historią, pamięcią i kulturą. Wciąż napływają do nas sygnały o zainteresowaniu naszą kandydaturą i co chwila zyskujemy nowe patronaty. Nie oznacza to bynajmniej, że konferencja zatraci swój naukowy walor. Wręcz przeciwnie, mamy zamiar wykorzystać wszystkie naukowe atuty naszego ośrodka uniwersyteckiego, a w szczególności jego dorobku dotyczącego nowatorskich podejść do badania i popularyzacji historii. Historia alternatywna, oral history, archeologia eksperymentalna, mediatyzacja historii, historyczne gry planszowe – te wszystkie kierunki znalazły bez wątpienia na lubelskim gruncie duże zainteresowanie. Od dawna jesteśmy również prężnym środowiskiem regionalistycznym oraz naukowym pomostem między Wschodem a Zachodem utrzymującym stałe i serdeczne kontakty z ośrodkami zagranicznymi.

Każdy, kto choć raz był w Lublinie twierdzi, że jest to miasto posiadające swój charakterystyczny, zniewalający urok. Już raz, w 2000 r., mieliśmy okazję organizować OZHS. Tym razem nie chcemy się ograniczać tylko do samego Lublina. Jak się to zapowiada? Nie odsłaniamy dzisiaj wszystkich kart, ale gwarantujemy wszystkim, którzy udadzą się na Zjazd do Katowic, że posiadamy jeszcze kilka asów w rękawie.

O wynikach naszych prac można się dowiedzieć na naszym blogu: http://xxi-ozhs.blogspot.com/

Czas na Lublin!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz