„Wojny napoleońskie Tom I. Operacje...” - R. Małowiecki - recenzja


Wydawnictwo Attyka jest małą warszawską oficyną, która choć wydaje rzadko to jest znana z tego, że wydaje dobre jakościowo i wspaniale się prezentujące edytorsko pozycje. Czego doskonałym przykładem jest kolejna wydana przez nią pozycja - Wojny napoleońskie… autorstwa Rafała Małowieckiego1.

Opracowanie składa się z pięciu rozdziałów. Autor skupia się w nich na opisie kampanii hiszpańskich marsz. Sucheta w okresie 1809-1811. Zawierają one m.in. omówienie bitwy pod Maria i Belchite czy oblężenie Tarragony.

Kampanie napoleońskie cieszą się dużym zainteresowaniem polskiego kręgu czytelniczego. Jednakże największym mankamentem tej gałęzi literatury historycznej jest niewielka liczba publikacji, którą poświęcono poszczególnym jej aspektom. Do nich zalicza się również wspomniana wyżej Kampania hiszpańska. A konkretnie jeden z jej epizodów. Prezentowane opracowanie stanowi próbę zapełnienia tej luki. Za poruszenie po raz drugi tej tematyki2 należy się autorowi pochwała. Tu warto nadmienić, że według notki z tyłu książki, opracowanie stanowi pierwszy tom z serii książek omawiających tematykę napoleońską. Same zaś kampanie Sucheta będą kontynuowane w tomie następnym,co powinno ucieszyć rodzime grono napoleonistów.

Przechodząc zaś do prezentacji samej publikacji. Pierwszy plus należy się Autorowi za oparcie się na źródłach polskich, francuskich i angielskich, których fragmenty zostały umieszczone p w treści recenzowanej książki,znacząco ją przez to wzbogacając. Kolejny plus należy się za skupienie się na głównym temacie pracy, pomijając niektóre jego „ozdobniki” w postaci prezentacji walczących armii. Chociaż trzeba przynać, że w tym przypadku można było umieścić przynajmniej krótką charakterystykę wojska hiszpańskiego. Opisy bitew i przebiegu kampanii Sucheta są napisane plastycznym i klarownym językiem, przez co czyta je się z wielką przyjemnością i zaciekawieniem, a to jest niewątpliwą zasługą stylu samego Autora, posługującego się jasnym i dobrym w odbiorze językiem.

Pod względem edytorskim, jak i graficznym wydawnictwa pozycja przedstawia się bardzo dobrze. Opracowanie bowiem zostało wydane w solidnej i ładnej, zielonej twardej oprawie, na dobrej jakości papierze. W książce zamieszczono dwie wkładki ilustracyjne. W pierwszej przeważają obrazy autorstwa J. Chełmińskiego, ukazujące żołnierzy polskich. Druga natomiast zawiera portrety przedstawiające sylwetki głównych bohaterów opracowania oraz zdjęcia niektórych opisywanych w niej miejsc. Zasób ilustracyjny uzupełnia 5 starannie wykonanych map ukazujących m.in. oblężenie Tortosy.

Publikacja nie ma zamieszczonej bibliografii oraz aneksów, bowiem zostaną  one wymienione w II tomie, w którym Autor zakończy opis kampanii Sucheta.

Podsumowując,prezentowana książka podobnie, jak poprzednie książki Attyki, stoi na bardzo wysokim poziomie zarówno merytorycznym, jak i edytorskim. Co przy połączeniu z dobrym stylem Autora sprawia, że książkę można polecić każdemu, nie tylko miłośnikowi „małego kaprala” i jego marszałków.

Plus minus:
Na plus:

+ styl autora
+ tematyka
+ ilustracje
+ struktura praca
+ cytaty ze źródeł
+ mapy
+ oprawa edytorska (okładka i papier)
Na minus:
- nie zauważyłem

Tytuł: Wojny napoleońskie. Tom I. Operacje wojsk Louisa-Gabriela Sucheta 1809-1811
Autor: Rafał Małowiecki
Wydawca: Wydawnictwo Attyka
Data wydania: 2011
ISBN/EAN: 9788389487605
Liczba stron: 244
Oprawa: twarda
Cena: ok. 40 zł
Ocena recenzenta: 9/10

  1. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej, od lat zafascynowany epoką napoleońską. Autor licznych artykułów poświęconych wojskowości XIX wieku. Wydana w 2009 roku nakładem Wydawnictwa Infort Editions jego praca Kampania w Hiszpanii 1811-1812 zdobyła drugie miejsce w konkursie na Napoleońską książkę roku 2009, zorganizowanym przez forum Napoleon.org.pl. W przygotowaniu znajduje się kolejny tom z cyklu Wojny napoleońskieautorstwa Rafała Małowieckiego,  poświęcony operacjom wojsk Louisa-Gabriela Sucheta na Półwyspie Iberyjskim w latach 1811-1814. Biogram autora za: http://www.wanax.pl/index.php?p1379,wojny-napoleonskie-tom-i-operacje-wojsk-louisa-gabriela-sucheta-1809-1811 [dostęp 18.01.2012] []
  2. Mowa tu o Kampanii w Hiszpanii 1811-1812. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz