Co po maturze? A może antropologia historyczna!


Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie wychodzi z propozycją dla miłośników historii i otwiera nowy kierunek studiów licencjackich o nazwie „Antropologia historyczna”.

Przedmioty na tym kierunku w większości przypadków nie będą się łączyć tradycyjnymi epokami, tak jak to było do tej pory, a podstawę wyodrębnienia przedmiotów stanowić będą konkretne zagadnienia, w niektórych przypadkach rozbite na epoki ze względu na odmienny charakter ich trwania. Kierunek ten zarzuca tradycyjne rozumienie czasu linearnego i procesu historycznego w ujęciu modernistycznym, a podstawą jest tzw. długie trwanie historii. Istotę przedmiotu stanowią zagadnienia z zakresu historii mentalności i kultury epok dawnych, historii rodziny i ceremoniałów rodzinnych, kwestie życia codziennego, relacji państwo i człowiek, czy też tożsamości narodowej i kulturowej oraz szeroko rozumianej pamięci i możliwości jej studiowania (oral history, mikrohistoria, miejsca pamięci).

Jak zapewnia jednostka, która będzie prowadzić ten kierunek, jego absolwenci po ukończeniu studiów zdobędą ugruntowaną wiedzę historyczną w nowoczesnym ujęciu, wiedzę o upowszechnianiu i promocji nauk historycznych w oparciu o nowoczesne środki przekazu (film, reportaże historyczne, strony WWW., czasopisma internetowe, mediateki), rozumienie procesu dziejowego w perspektywie tzw. długiego trwania historii, umiejętność pracy w zespole integracji środowiskowej i międzykulturowej (promotor miejsc pamięci i tradycji, menadżer nauki, lider zespołów edukacyjnych). Zdobędą ponadto kompetencje umożliwiające pracę w wydawnictwach, portalach internetowych, instytucjach międzynarodowych, fundacjach i stowarzyszeniach lokalnych, regionalnych, towarzystwach kulturalnych, organizacjach pożytku publicznego, instytucjach pozarządowych, placówkach oświatowych, centrach kultury regionalnej i międzynarodowej. Jeśli uzyskają dodatkowo uprawnienia pedagogiczne, które zapewnia UP, będą mogli również pracować w szkole jako nauczyciele historii oraz wiedzy o kulturze. Ponadto zdobędą kompetencje umożliwiające pracę w reklamie – w organizacjach ochrony dziedzictwa historycznego, tradycji i środowiska; w instytucjach etnograficznych, skansenach, placówkach etnologicznych, współpracować z muzeami, salonami wystawowymi, centrami kultury, galeriami sztuki dawnej. Studia na tym kierunku gwarantują absolwentom kompetencje niezbędne do współpracy w ramach międzynarodowych programów naukowych i kulturalnych w obszarze szeroko rozumianej humanistyki.

Instytut Historii UP podkreśla ponadto, iż doświadczenia międzynarodowe krajów, w których prowadzone są studia antropologiczne, wskazują, że ich absolwenci znajdują pracę także w dziedzinach ekonomicznych i technicznych, gdyż żadne zjawisko społeczne występujące w różnych obszarach aktywności człowieka nie jest zrozumiałe bez jego historycznego i kulturowego kontekstu, znajdują też zatrudnienie w wojsku, policji, organizacjach zajmujących się mniejszościami etnicznymi, religijnymi i innymi.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz