„Największym zwycięzcą tego Plebiscytu jest Władysław Raginis” - finał Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku


„Największym zwycięzcą tego plebiscytu jest Władysław Raginis” - tak plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku na uroczystej finałowej gali podsumował redaktor naczelny „historia.org.pl” Wojciech Duch.

Od lewej Wojciech Duch, Robert Kostro, Ryszard Madziara, Dariiusz Szymczycha, w tle goście z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

„Ten plebiscyt jest po to, by zaprezentować często mało znane inicjatywy historyczne przed kamerami. To święto ludzi i wydarzeń, o których opowiadają wyróżnione projekty oraz tych, którzy kochają historię Polski” - mówił Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Obecny na gali Burmistrz Wołomina mówił - „Dzięki temu Plebiscytowi zdałem sobie sprawę, jak wiele fascynujących projektów historycznych jest każdego roku realizowanych w Polsce”. W podobnym tonie wypowiadał się Adam Sikorski z telewizyjnego programu „Było nie minęło...”, który dokumentował poszukiwania grobu Władysława Raginisa. Sikorski powiedział, że za sprawą tego Plebiscytu jego syn zainteresował się wieloma nowymi inicjatywami historycznymi jak chociażby multimedialna podziemna trasa w kopalni w Bochni.

Gala finałowa odbyła się w Wołominie, z którego pochodzi Prezes stowarzyszenia „Wizna 1939„ - Dariusz Szymanowski. Na uroczystość zostali zaproszenie przedstawiciele wszystkich dziesięciu finalistów, które wybrało fachowe i wieloosobowe jury spośród 60 zgłoszeń. Ostatecznego wybory dokonali internauci w powszechnym głosowaniu, w którym oddano blisko 5 tys. głosów. Tym sposobem Wydarzeniem Historycznym Roku 2011 został ”Uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, oficerów Wojska Polskiego dowódców obrony odcinka >Wizna<w 1939 roku”.

Uroczystość pogrzebowa odbyła się w 72. rocznicę śmierci kapitana Władysława Raginisa w mogile w ruinach schronu na Górze Strękowej przy udziale Wojska Polskiego i wedle ceremoniału wojskowego.

„Największym zwycięzcą tego Plebiscytu jest Władysław Raginis. To zwycięstwo przybliża jego historię, zainteresuje młodych ludzi tą postacią i przywróci powszechnej świadomości tego bohaterskiego kapitana” - komentował wyniki Duch.

Podczas trwania uroczystości został również odczytany list gratulacyjny do laureatów od Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Leszka Elasa, list odczytał płk. SG Krzysztof Gawęda. Z ust Pana płk. SG Gawędy padła także propozycja, by Muzeum Polskich Formacji Granicznych nosiło imię kpt. Władysława Raginisa.

Drugie miejsce zajęła rekonstrukcja historyczna „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście„, a trzecie ”Otwarcie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie”. W ubiegłym roku triumfowało muzeum w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Zostaw własny komentarz