Gdzie Wawel pokaże „Damę z gronostajem”?


Ostatnio w niektórych mediach pojawiły się z nieprawdziwe informacje, że pomieszczenie w Zamku Królewskim na Wawelu, przeznaczone na czasową ekspozycję obrazu Leonarda da Vinci Dama z gronostajem, to „zwyczajny schowek„, „zagracony magazyn„, który ”szybko się podmiecie doda parę reflektorów i ekspozycja gotowa”.

Dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu jest tymi stwierdzeniami głęboko oburzona i wyjaśnia, że chodzi o najpiękniejszą salę renesansową w Polsce, ze wspaniałym wykuszem autorstwa Franciszka Florentczyka, z pierwszych lat XVI w.

Sala ta należy do ciągu pomieszczeń ekspozycji czasowych (w ostatnich latach wystawy: grunwaldzka i sapieżyńska), a pomiędzy wystawami nie jest dostępna dla publiczności. Jej przygotowanie na przyjęcie Damy z gronostajem wy-maga poważnych prac (będących w toku), zapewniających utrzymanie standardów konserwatorskich.

Zdjęcia pokazują salę bez ekspozycji i z aranżacją z wystawy grunwaldzkiej:

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz