Piłkarska konferencja w Krakowie


Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje konferencję naukową poświęconą historii polskiego sportu z okazji Mistrzostw Europy 2012 w piłce nożnej.

Konferencja zatytułowana „Wszyscy żyjemy sporem” odbędzie się w Krakowie w dniach 31 maja - 1 czerwca 2012 r.

Organizatorzy chcąc skorzystać z rozgłosu jaki niesie współorganizacja przez Polskę piłkarskich Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej pragną zwrócić uwagę na historyczny aspekt polskiego sportu poprzez ujęcie jego dziejów w ramach naukowych.

Proponują podjęcie tematów w następujących kategoriach:

Historia Mistrzostw Europy - mistrzowskie drużyny; legendy futbolu; wpływ polityki na ME

Sport galicyjski okresu zaborów i II Rzeczpospolitej (do 1945) - Początki sportu w Galicji, powstanie Towarzystw Gimnastycznych, np. „Sokół”; kluby piłkarskie czasów zaborów; krakowskie kluby sportowe, które już nie istnieją; lwowski ośrodek sportowy, np. Lechia, Pogoń, Czarni itp.; powstanie i funkcjonowanie żydowskich klubów w czasach zaborów i II RP; rozwój piłki nożnej w II RP, reprezentacja Polski przed II WŚ; mecze piłkarskie rozgrywane w czasach II WŚ (np.: w obozach); polscy sportowcy biorący udział w II WŚ

Wpływ politycznych i społecznych stosunków polsko-ukraińskich na sport w XX wieku. Współczesna historia Pogoni Lwów; relacje polsko-ukraińskie we lwowskich klubach sportowych przed II WŚ, rywalizacja polskich i ukraińskich sportowców i drużyn; stosunki społeczne między kibicami polsko-ukraińskimi.

Poza panelami z wystąpieniami studenckimi przewidziane są spotkania z ekspertami z dziedziny historii sportu oraz osobami zaangażowanymi w organizację ME w Polsce.

W razie pytań z zakresu tematyki ewentualnych zgłoszeń organizatorzy proszą o kontakt mailowy (zyjemysportem@interia.pl).

Zgłoszenia wraz z wypełnionym formularzem należy nadsyłać do 15 maja na adres zyjemysportem@interia.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz