Druga edycja Bitwy Morskiej o Twierdzę Wisłoujście!


Dwustu rekonstruktorów, trzy potężne galeony, kilkadziesiąt armat różnego kalibru rozstawionych na wałach Wisłoujścia oraz pokładach okrętów. Dym, huk wystrzałów, ‘krzyki rannych’. Już 5 maja o godzinie 13.00 na wodach okalających Twierdzę Wisłoujście po raz kolejny rozegra się wielka morska bitwa!

W 2011 r. inscenizacja organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zgromadziła kilka tysięcy widzów, cieszyła się zainteresowaniem wielu regionalnych i ogólnopolskich mediów. Wydarzenie nagrodzone zostało w prestiżowych konkursach:

  • I miejsce w konkursie na Gdański Produkt Turystyczny (Gdańska Organizacja Turystyczna)
  • I miejsce w kategorii „Impreza turystyczna” w konkursie Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego 2011
  • II miejsce w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku (Muzeum Historii Polski w Warszawie, portal historia.org.pl)
  • wyróżnienie w Konkursie: Turystyczne Odkrycia 2012, kategoria „Imprezy i wydarzenia”

W tym roku inscenizacja będzie dłuższa, głośniejsza i jeszcze bardziej atrakcyjna. Zamiast dwóch galeonów pojawią się trzy - dwa atakujące („Czarna Perła” i „Lew”) oraz jeden broniący („Dragon”). Ostatni z nich ma aż 45 metrów długości i 9 metrów szerokości! Przewidziane zostały również dodatkowe atrakcje pirotechniczne, które do dnia Bitwy pozostaną tajemnicą. Całość wesprze komentarzem dr Andrzej Nieuważny, wybitny znawca wojskowości nowożytnej.

Widownia, podobnie jak w zeszłym roku, będzie się znajdowała na nabrzeżu przy przeprawie promowej przez Wisłę. Wstęp jest darmowy. Dla widzów zmotoryzowanych przewidzieliśmy parkingi nr P4 i P3 przy PGE Arenie, skąd podstawiona komunikacja będzie nieodpłatnie dowoziła na widownię. Dla osób poruszających się komunikacją miejską - tramwaj nr 14, dojazd do Nowego Portu i na nabrzeże.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz