Historyczne święto studentów w Toruniu 2012


W dniach 18-20 kwietnia w Toruniu odbyły się tradycyjnie Dni Wydziału Nauk Historycznych. Na studentów czekały ciekawe wykłady, wystawy, konkursy, imprezy sportowe i towarzyskie.

Debata krzyżacka przyciągnęła tłumy studentów

Historyk lubi przeszłość, a z nią wiąże się tradycja. A studenci z Torunia przestrzegają tradycji. W związku z tym studenckie koła naukowe zorganizowały po raz kolejny Dni Wydziału Nauk Historycznych. Na studentów czekały liczne atrakcje.

Niektóre wykłady są nudne, inne długie, a inne... ciekawe. Podczas naszego historycznego święta studenckiego mogliśmy wysłuchać dwóch interesujących referatów na temat kobiet. Jeden z nich wygłosiła dr Katarzyna Lewandowska. Przedstawiła artystki, które podejmowały trudne, aczkolwiek potrzebne problemy dotyczące m.in. kobiecej seksualności oraz homoseksualizmu. Natomiast mgr Weronika Pawlik – Kwaśniewska opowiedziała o oświeceniowych zabawach alkowianych. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy 🙂

Prócz wykładów odbyła się dyskusja dotycząca Mormonów z udziałem przedstawicieli Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (m.in. Starszych Hookera i Ĺorna). Usłyszeliśmy, jakie są zasady ich wiary i postępowania. Było to ciekawe doświadczenie.

Ośrodek toruński kojarzony jest z zakonem krzyżackim. Podczas Dni WNH nie mogło zabraknąć również tego tematu i dlatego zorganizowaliśmy debatę krzyżacką. Wzięli w niej udział: prof. dr hab. Roman Czaja, prof. dr hab. Sławomir Jóźwiak, dr hab. Adam Szweda oraz dr Krzysztof Kwiatkowski. Dyskusja dotyczyła mitów związanych z Zakonem, a zwłaszcza tych związanych z bitwą pod Grunwaldem. Profesorowie wyjaśnili zebranym, dlaczego funkcjonuje przekonanie, że Krzyżacy to „wcielenie zła”.

Ponadto zostały otwarte cztery wystawy. Jedna z nich - przygotowana przez Studenckie Koło Naukowe Miłośników Historii Najnowszej - dotyczyła wspomnień nauczycieli o tajnym nauczaniu w okresie okupacji hitlerowskiej. Natomiast SKN Archiwistów przedstawiło archiwalia dotyczące Cyganów przechowywane w archiwach w Toruniu, Bydgoszczy i we Włocławku. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Pani mgr Anny Łuczak oraz występ zaprzyjaźnionej Cyganki. Zapewniamy, że było bardzo muzycznie. Z kolei SKN Historyków Sztuki i Kultury przygotowało wystawę na temat Stefana Kuryłowicza, jednego z architektów pracujących nad projektem Collegium Humanisticum, czyli budynku gdzie obecnie mieści się Wydział Nauk Historycznych.

Archiwalia dotyczące Cyganów

Na holu głównym zawisła jeszcze jedna nietypowa wystawa. Były to karykatury naszych toruńskich archiwistów. Wśród nich mogliśmy zobaczyć chociażby prof. Andrzeja Tomczaka czy dra Roberta Degena. SKN Archiwistów sprawiło, że na twarzy każdego studenta zagościł uśmiech.

Wykłady wykładami, wystawy wystawami... Koła naukowe przygotowały także konkursy. Jeden z nich dotyczył naszej kadry naukowej. Studenci mieli za zadanie rozpoznać swoich profesorów na podstawie zdjęć z czasów młodości. Wszyscy głowili się, kto może kryć się pod słodkim uśmiechem lub kto nosił tak bujną czuprynę.

Natomiast w czwartkowe popołudnie doszło do starcia między grupą samorządu studenckiego a czterema młodymi studentkami I roku historii. Musieli rozwiązać wiele ciekawych zadań związanych z Wydziałem Nauk Historycznych. Prócz wykazania się wiedzą na temat kadry profesorskiej czy też historii wydziału mieli za zadanie policzenie schodów w holu głównym czy też krzeseł przy barze. Obie drużyny świetnie poradziły sobie z poleceniami, lecz lepsze okazały się dziewczyny.

Nie wszystkie wydarzenia miały miejsce na Bielanach. SKN Miłośników Dawnego Oręża i Ubioru Wojskowego zorganizowało dwa wyjścia. Studenci mogli zwiedzić Fort XIII, a także zapoznać się z historią pożarnictwa w Muzeum Etnograficznym i sprzętem Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej 1 w Toruniu.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników meczu kadra kontra studenci

Jednak nie tylko nauką żyje student, lecz też.... sportem. Tradycją naszych Dni WNH jest mecz Kadra & Studenci w siatkówkę. Po jednej stronie siatki stanęli nasi profesorowie, zazwyczaj widziani tylko zza katedry. A na ich czele stał prodziekan WNH, dr hab. prof. UMK Stanisław Roszak. Grupą studencką dowodził Damian Głowiński. Kibice również dopisali i zagrzewali do walki obie drużyny. Mecz był piękny. Bardzo dobre zagrywki, genialne akcje pod siatką. Niestety nasza kadra przegrała, lecz za rok będzie rewanż.

Piątkowe popołudnie studenci spędzili na boisku. Odbyły się rozgrywki w piłce nożnej o tytuł najlepszej drużyny Wydziału Nauk Historycznych. Walka była zacięta, lecz nie liczyła się rywalizacja, ale super atmosfera. Natomiast wieczorami studenci mogli spędzić miło czas w pewnym zaprzyjaźnionym klubie studenckim.

I minęły kolejne Dni WNH. Mamy nadzieję, że nasi studenci miło spędzili czas. W tym miejscu dziękujemy tym, którzy podjęli się organizacji Dni WNH, czyli studenckim kołom naukowym. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę naszej kadry profesorskiej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz