„Zamki w Polsce. Zabytkowe warownie, współcześni rycerze…” – J. Smoczyński, K. Kucharczuk – recenzja


Zamki w Polsce. Zabytkowe warownie, współcześni rycerze, tajemnicze legendy to wydana w 2011 roku tematyczna publikacja albumowa, prezentująca wybrane obiekty architektury obronnej z okresu średniowiecza i nowożytności. Jest to druga odsłona pracy, która na rynku wydawniczym pojawiła się trzy lata wcześniej1

W książce zaprezentowano ponad sześćdziesiąt budowli, a autorem tekstów jest Jerzy Smoczyński. Publikację poprzedza wstęp, w którym krótko przedstawiono systemy obronne zamków oraz ich rodzaje. Zasadniczą część pracy podzielono, grupując warownie pod względem ich położenia geograficznego. Charakterystyce najpopularniejszych obiektów poświęcono nieco więcej miejsca.

Każdy zamek opatrzono zwięzłym rysem historycznym, podkreślającym kluczowe momenty historii budowli. Co istotne, nie pominięto także najnowszych dziejów. Dobrym pomysłem okazało się zamieszczenie kalendarium kluczowych faktów, co ułatwia Czytelnikowi szybkie zapoznanie się z istotnymi wydarzeniami z przeszłości. Poza historią zarysowano też architekturę warowni. Dodatkowo większość opisów wzbogacono prostymi schematami zamków.

Popularna, podejmowana po wielokroć problematyka, została nieco uwspółcześniona. Publikacja posiada bowiem także cechy przewodnika, gdyż ukazuje współczesne wykorzystanie obiektów, informując m.in. o wystawach muzealnych prezentowanych we wnętrzach komnat, jak i o licznych imprezach, zwłaszcza turniejach rycerskich i rekonstrukcjach historycznych, które odbywają się w różnych porach roku. Nieco miejsca poświęcono najciekawszym legendom i swoistym „tajemnicom” związanym z daną warownią.

Istotną rolę w publikacji odgrywają fotografie. Wszystkie zostały wykonane współcześnie i w większości interesująco przybliżają architekturę budowli zamkowych. W przypadku niektórych obiektów zbyt wiele miejsca poświęcono jednak na zdjęcia rekonstrukcji i turniejów rycerskich, co więcej niektóre z nich są źle dobrane lub wręcz niepotrzebne. Nie ujmuje to publikacji o charakterze popularno-naukowym, skoro fotografie historycznego odtwórstwa dotarły już niestety do poważnych opracowań i naukowych monografii obiektów architektury obronnej.

Poziom merytorycznego przygotowania tekstu jest zadowalający. Drobne nieścisłości historyczne pojawiające się w toku narracji wynikają głównie ze skrótowego przedstawiania informacji. Na wysokim poziomie prezentuje się używalność terminologii fortyfikacyjnej, co więcej – dla wygody Czytelnika na końcu publikacji zamieszczono słowniczek podstawowych pojęć z tego zakresu. Pracę uzupełnia również elementarna bibliografia tematu.

Album został bardzo dobrze przygotowany pod względem korekty wydawniczej. Do rzadkości należą błędy edytorskie. Bogata szata graficzna i względnie niewysoka cena to także atuty tej publikacji. Pod wieloma względami staranne wydanie książki zasługuje na zauważenie.

Publikacja Zamki w Polsce. Zabytkowe warownie, współcześni rycerze, tajemnicze legendy to niezła pozycja albumowa, wzbogacona o umiejętnie dopasowane opisy, w których nie zabrakło różnego rodzaju informacji. Staranna praca edytorska, zwięzłe przedstawienie dziejów budowli oraz posiadające charakter przewodnicki praktyczne wzmianki dotyczące współczesnych aspektów funkcjonowania zamków, to najważniejsze zalety pracy.

Plus minus:
Na plus:
+ opisy dziejów zamków, kalendarium najważniejszych momentów historii danych obiektów
+ informacje o współczesnym wykorzystaniu budowli
+ staranne przygotowanie publikacji
+ stosunek ceny do jakości wydania
Na minus:
- miejscami zbyt wiele miejsca poświęcono fotografiom rekonstrukcji i turniejów rycerskich
- nienowatorska tematyka albumu
- drobne nieścisłości

Tytuł: Zamki w Polsce. Zabytkowe warownie, współcześni rycerze, tajemnicze legendy
Autorzy: Jerzy Smoczyński (tekst), Katarzyna Kucharczuk (red.)
Wydawca: Carta Blanca
Data wydania: 2011
ISBN/EAN: 978-83-7705-147-4
Liczba stron: 175
Oprawa: twarda
Cena: ok. 28-45 zł
Ocena recenzenta: 8/10

  1. J. Smoczyński, Zamki: warownie, bitwy i turnieje rycerskie, Warszawa 2008. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz