Zapowiedź: Wystawa „Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL”


Wystawa „Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL” będzie największym wydarzeniem kulturalnym w Małopolsce związanym z mistrzostwami Europy w piłce nożnej. W Krakowie swoje bazy w trakcie mistrzostw będą miały kadry Włoch, Holandii i Anglii. Dzięki temu także kibice z innych krajów poznają fenomenalną historię polskiej piłki okresu PRL.

Wystawa będzie otwarta w czasie, kiedy zainteresowanie wszystkich Polaków – kibiców i tych, którzy piłką nigdy się nie interesowali – będzie zwrócone w stronę stadionów. Ten szczególny czas pozwoli nam zainteresować odbiorców społecznym fenomenem, jakim było zbiorowe przeżywanie sukcesów polskiej reprezentacji. Na wystawie przypomnimy postaci wybitnych piłkarzy, których losy najlepiej obrazują najnowszą historię Polski oraz kibiców, których wspomnienia złożą się na zbiorowy portret Polaków okresu powojennego.

Nasze Muzeum znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu KS Hutnik w Nowej Hucie, na którym będzie trenować reprezentacja Anglii. W Krakowie zaś będą mieszkać zespoły reprezentacji Holandii, Włoch i Anglii. Drużyny te należą do ścisłej piłkarskiej czołówki, możemy zatem spodziewać się, iż do końca mistrzostw będą przebywać w Krakowie wraz z kibicami, którzy już masowo rezerwują miejsca w Krakowie. Tradycją tych drużyn, a zwłaszcza reprezentacji „pomarańczowych” – holenderskiej – jest prowadzenie otwartych treningów dla kibiców. Muzeum jest więc na kibicowskim szlaku.

Piłka nożna to fenomen wykraczający poza sportowe boiska. Dlatego ekspozycja ta pozwoli go zobaczyć w kontekście wzajemnych relacji z życiem społecznym, kulturą, gospodarką, a wreszcie polityką w czasach PRL. Wspomniane płaszczyzny, pokazane z perspektywy życia codziennego w latach 1945-1989, złożą się na uniwersalną opowieść o tym, jak z atmosfery słabości i beznadziei powstaje światowa potęga piłkarska dająca nadzieję i budująca poczucie dumy narodowej. Zwiedzający będą mieć niepowtarzalną okazję stanąć na „stadionie”, zajrzeć do piłkarskiej szatni lub Fiata 128 Sport Coupe – marzenia piłkarzy z lat 70. oraz podglądnąć internowanych w Białołęce, śledzących mistrzostwa świata w Hiszpanii w 1982 r.

Wystawa „Do przerwy 1:0. Piłka nożna w PRL” to nie tylko multimedia, ale także eksponaty. 19 stycznia 2012 roku rozpoczęliśmy ogólnopolską zbiórkę pamiątek związanych z piłką nożną z czasów PRL. Pierwsze eksponaty na tę wystawę przekazali nam Andrzej Iwan oraz Marek Kusto.

Pan Andrzej Iwan przekazał nam:

- identyfikator piłkarza reprezentacji Polski z Mistrzostw Świata w Argentynie z 1978 r.

- koszulkę klubową Wisły Kraków z numerem 7 z autografem piłkarza

- medal Mistrza Pucharu Polski 1983/1984 zdobyty przez Wisłę Kraków

- folder przedstawiający historię polskiej piłki nożnej, zdjęcia polskiej reprezentacji oraz sylwetki piłkarzy, wydany z okazji Mistrzostw Świata w Argentynie w 1978 r.

- podobny folder z Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982r.

Przedmioty przekazane przez Pana Marka Kusto:

- koszulka reprezentacji Polski z Mistrzostw Świata w Hiszpanii 1982 r. z numerem 18, w której zagrał piłkarz

- koszulka reprezentacji Włoch z numerem 14

- koszulka reprezentacji Brazylii z numerem 17.

Koncepcja wystawy: Jakub Lubelski

Opieka merytoryczna: dr Robert Gawkowski

Koncepcja plastyczna: Natalia Horak

Multimedia: Szymon Szyndlar, Rafał Zięba

Realizacja: Maria Prokop, Irena Sośnicka

Dokumentacja: Joanna Sarnecka, Maciej Szyler

Ścieżka dla dzieci: Anna Kasprzyk-Litwa, Anna Tomczak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz