„Tajemnice XX wieku. Niewyjaśnione zagadki ostatniego stulecia” – J. Jabłoński – recenzja


Wiek XX to niewątpliwie jeden z najmroczniejszych okresów w historii świata. To czas, w którym doszło do dwóch konfliktów globalnych, ludobójstwa, wyścigu o prym w świecie między USA a ZSRR. Nie należy zapomnieć, że to właśnie wiek XX dostarczył nam wybitne osobistości np. Nicola Tesli czy pionierskie wynalazki, wielokrotnie uważane za cuda technologii – Titanica.

Pozycja została podzielona na szereg krótkich – zaledwie kilkustronicowych –  rozdziałów, omawiających poszczególną postać, bądź wydarzenie historyczne owiane nutką tajemnicy. Niektóre z nich nie zostały nigdy do końca wyjaśnione, istnieją bowiem liczne sprzeczne fakty lub dowody. W 23 rozdziałach Autor zawarł największe tajemnice ubiegłego stulecia m. in. sprawę Roswell czy zabójstwa Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Przedstawił w zwięzły sposób najważniejsze teorie i poglądy dotyczące sprawy kosmitów, omawiając osoby biorące udział w tzw. incydencie w Roswell oraz sposób jego maskowania przez rząd amerykański. W przypadku śmierci 35 prezydenta Autor publikacji przedstawił szereg teorii dotyczących powodów pozbycia się najważniejszej głowy w państwie, a także niezwykle rozbudowanej sieci potencjalnych zleceniodawców i morderców.

Książka oprócz zagadek, które już – niestety – do końca pozostaną tajemnicą obejmuje sytuacje, wydarzenia, które już zostały definitywnie rozwiązane. Dotyczy to także kwestii śmierci jednej z najsłynniejszych aktorek wszechczasów – Marilyn Monroe. Przedstawione zostały tutaj różnorodne teorie dotyczące okoliczności jej zgonu – spiek FBI, mafii. Wywód Autora jednoznacznie odrzucił te spiskowe poglądy na rzecz nieświadomego zażycia przez samą kobietę dwóch środków. Tezę swoją poparł licznymi dowodami m. in. powołując się na fakt, iż aktorka leczyła się u dwóch lekarzy jednocześnie: dr Ralpha Greensona i dr Hymana Engelberga. To właśnie oni przyczynili się do jej przedwczesnego zejścia, zapisując jej śmiertelne medykamenty.

Publikacja została napisana prostym, przyjemnym językiem, co sprawia, że czyta się ją  „jednych tchem”. Uzupełnieniem narracji są bogate ilustracje, które dopełniają w ciekawy sposób przekaz. Są one czarno-białe, zwłaszcza będące zapowiedzią nowego rozdziału oraz kolorowe. Niestety Autor nie opatrzył swojej pozycji bibliografią, co powoduje, że Czytelnik nie może rozszerzyć wiadomości, ponieważ nie zna źródeł, z jakich korzystał Autor. Jest to wielkim minusem, gdyż poruszając tak ciekawy temat, jak zagadki minionego wieku, należało podać na kogo lub na co powoływał się Autor. Plusem publikacji jest twarda okładka, w którą została opatrzona. Powoduje ona, że książka szybko się nie niszczy.

Pozycję tę gorąco polecam wszystkim tym, którzy interesują się ubiegłym stuleciem, jego ważnymi wydarzeniami, postaciami, które wpłynęły na losy milionów ludzi na świecie. Dostarcza ona odpowiedzi na nurtujące pytania, odsłaniając największe tajemnice XX wieku. Z całą pewnością zaciekawi ona każdego Czytelnika, nawet takiego, który nie interesuje zbytnio historią.

Plus minus:
Na plus:
+ styl Autora
+ twarda oprawa
+ ilustracje
+ tematyka
Na minus:
- brak bibliografii
- drobne błędy edytorskie

Tytuł: Tajemnice XX wieku. Niewyjaśnione zagadki ostatniego stulecia.
Autor: Janusz Jabłoński
Wydawca: Dragon
Data wydania: 2011
ISBN/EAN978-83-62-976072
Liczba stron:144
Oprawa: twarda
Cena: ok. 30zł
Ocena recenzenta: 7/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz