Wystawa: „Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art déco”


Secesyjne naczynie na miód w kształcie pszczoły, wazon zbudowany z liści kasztanowca, luksusowa solniczka od Tiffany’ego o metalicznym blasku, przybornik do papierosów na wzór kubistycznej rzeźby - to tylko niektóre z niezwykłych przedmiotów, które zgromadzono na nowej wystawie „Piękne i użyteczne. Nakrycia stołowe epoki secesji i art déco”, dostępnej w wielickim Zamku Żupnym od 22 czerwca 2012 r.

fot. muzeum.wieliczka.pl

Z pewnością może się ona spodobać miłośnikom pięknych przedmiotów, bowiem na przykładzie nakryć stołowych epoki secesji i art déco przybliża narodziny nowoczesnego designu. Ukazuje dzieła przeznaczone z założenia do codziennego użytku, które wyróżniają się doskonałą formą lub niezwykłą dekoracją.

Ekspozycja zestawia szerokie spektrum realizacji ośrodków polskich i zagranicznych, wykonanych w rozmaitych technikach artystycznych. Znajdują się wśród nich dzieła największych światowych firm wiodących w dziedzinie szkła, ceramiki i wyrobów metalowych, takie jak Émile Gallé we francuskim Nancy, Württembergische Metallwarenfabrik czy Louis Comfort Tiffany w Nowym Jorku. Bogato są prezentowane dokonania polskich projektantów i producentów ze środowisk Warszawy, Krakowa i Poznania. Zabytkowe nakrycia zostały ukazane w szerszym kontekście innych elementów typowych dla wystroju wnętrz przełomu XIX i XX w. oraz okresu międzywojennego (mebli, kilimów, form rzeźbiarskich).

Eksponaty zgodziły się użyczyć instytucje muzealne (Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum-Zamek w Bielsku-Białej, Muzeum Mazowieckie w Płocku) oraz prywatni kolekcjonerzy z Krakowa i Warszawy. Wystawa daje okazję do podziwiania zarówno najsławniejszych dzieł, które ukształtowały współczesne myślenie o sztuce stołu, jak i niemniej wybitnych, a po raz pierwszy pokazywanych publicznie!

Katalog wystawy jest współfinansowany przez Miasto i Gminę Wieliczka.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz