Gimnazjaliści znają historię na 61%. Wyniki egzaminu gimnazjalnego


Gimnazjaliści znają historię i społeczeństwo na 61%. Takie są średnie wyniki z egzaminu gimnazjalnego przeprowadzonego 24 kwietnia 2012 r.

W tym roku gimnazjaliści po raz pierwszy pisali część związaną z historią i społeczeństwem. W poprzednich latach pytania z tych przedmiotów pojawiały się w części humanistycznej, gdzie stanowiły margines dla zadań z języka polskiego.

Do części humanistyczna z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie przystąpiło 403 460 uczniów z całej Polski.

Zestaw standardowy zawierał 24 zadania zamknięte, w tym 20 zadań z historii i 4 zadania z wiedzy o społeczeństwie. Dominowały zadania wyboru wielokrotnego, w których uczeń wybierał jedną z podanych odpowiedzi. Były także zadania, które miały inną formę, np. typu prawda-fałsz oraz na dobieranie.

Za rozwiązanie zadań z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie gimnazjaliści uzyskali średnio 61% punktów. Ciut gorzej niż język polski (65%) i znacznie lepiej niż przedmioty matematyczno-przyrodnicze (47%).

 

Z zadaniami z historii i społeczeństwa najlepiej poradzili sobie uczniowie mieszkający w miastach powyżej 100 tys. (64%), następnie mieszkający w miastach od 20 tys. do 100 tys. (61%), uczniowie z mniejszych miast i wsi napisali na 59%.

W zakresie umiejętności analizy i interpretacji historycznej uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z wyszukiwaniem oraz porównywaniem informacji pozyskanych z różnych źródeł. Pewne trudności sprawiła im jednak interpretacja wyszukanych informacji i sformułowanie na ich podstawie prostego wniosku.

Źródło: cke.edu.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz