Oblężenie Carewa 1610, Tułowice 7-8 lipca 2012 r.


„Oblężenie Carewa 1610” przed bitwą pod Kłuszynem i wymarszem na Moskwę to rekonstrukcja historyczna, która odbędzie w Murafie - husarskiej stanicy kresowej w Tułowicach zaprasza w dniach 7-8 lipca 2012 r.

W sobotę 7 lipca na terenie stanicy Murafa w Tułowicach rozłoży się obozowisko odtwórców - szlachty i rycerzy, którzy przybędą z Mazowsza, centralnej Polski, a także z południa tj. Małopolski i Śląska.

Aż do wieczora odbywać się będą pokazy jeździectwa, szermierki dawnej, turnieje. W niedzielę 8 lipca na godzinę 13:00 przewiduje się rozpoczęcie inscenizacji wydarzeń sprzed 402 lat, gdy to, rycerstwo polskie pod wodzą hetmana Stanisława Żółkiewskiego idąc spod Smoleńska w stronę Moskwy, naprzeciw głównym siłom rosyjskim, obległo niewielki „ostrożek” o nazwie Carewo Zamieście.

Dobrze ufortyfikowani Rosjanie, mimo dużej przewagi rycerstwa polskiego nie zamierzali się poddać i odpierali ataki Polaków. Nocą 4 lipca główna część wojsk polskich potajemnie odeszła spod Carewa pod Kłuszyn, gdzie wg ich wieści znajdowało się główne zgrupowanie sił rosyjskich. Tam też, 4 lipca stoczono słynną i zwycięską dla Rzeczypospolitej bitwę.

Dopiero gdy rycerze hetmana Żółkiewskiego powrócili spod Kłuszyna, a Rosjanie w Carewie dowiedzieli się o kapitulacji ich głównych sił, stali się bardziej skorzy do rozmów o poddaniu.

Ze względu na niedużą liczbę uczestników (kilkudziesięciu), wydarzenia sprzed ponad 4 wieków ukazane będą w sposób symboliczny i uproszczony, zarazem taki, który pozwoli lepiej poznać wydarzenia tamtych, wielkich dla oręża Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, dni chwały.

Poza inscenizacją oraz sobotnimi atrakcjami, widzowie w ciągu dwóch dni będą mogli spróbować jadła i napitku, podziwiać przepiękne krajobrazy, poczuć nastrój z przełomu XVI i XVII wieku, posłuchać muzyki dawnej, obejrzeć najwybitniejsze i najbardziej unikalne przykłady malarstwa batalistycznego tamtego okresu Ponadto przybyli goście będą mogli skorzystać z jazd konnych czy „prowadzanek” konno dla początkujących i najmłodszych, ponieważ przez cały rok, poza przyszłymi wydarzeniami kulturalno-historycznymi, Stanica Murafa w Tułowicach prowadzi edukację kawaleryjską i rekreacyjną naukę jazdy konnej oraz organizuje jazdy w teren dla bardziej zaawansowanych jeźdźców.

Dojazd Tułowice pod Sochaczewem, 60km od Warszawy, na skraju pięknej Puszczy Kampinoskiej i w połowie drogi między Warszawą, a Łodzią.

Oblężenie Carewa 1610
Tułowice pod Sochaczewem
7-8 lipca 2012 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz