Otwarte zabytki - zweryfikuj kulturowe dziedzictwo w Twoim regionie


„Otwarte zabytki” to projekt Centrum Cyfrowego Projekt: Polska. Dzięki niemu każdy ma dostęp do bezpłatnej bazy wiedzy, którą w dodatku może współtworzyć.

Projekt będzie składał się z dwóch faz. W obu obywatele w czynie społecznym będą mogli angażować się w to przedsięwzięcie.

Pierwsza faza projektu będzie polegać na stworzeniu obywatelskiego katalogu zabytków, w oparciu o dane pochodzące z państwowego rejestru zabytków. Każdy może uzupełniać podstawowe informacje o zabytkach: nazwę, adres, datę powstania oraz współrzędne GPS a następnie wysłać dane do akceptacji. Podobnie jak przy edycji Wikipedii także i w tym projekcie rejestracja nie jest obowiązkowa.

Dane dodawane przez użytkowników potwierdzane będą metodą „potrójnego ślepego sprawdzenia” (triple blind check), popularnego sposobu weryfikacji danych w akcjach crowdsourcingowych. Polega on na tym, że informacje na temat konkretnego zabytku zostaną uznane za kompletne, gdy sprawdzi je i uzupełni przynajmniej trzech użytkowników. Obecnie w bazie jest aż 76343 zabytków, z czego 5152 zostało już sprawdzonych przez 4087 użytkowników. Nasza redakcja również włączy się do akcji także weryfikując zabytki - przede wszystkim z Mazowsza i Małopolski.

By sprawdzić zabytki najlepiej skorzystać z wyszukiwarki ze strony głównej wpisując tam np. słowo „Kraków”. Następnie wyświetli się lista krakowskich zabytków, które można uzupełnić lub zweryfikować. Ten etap akcji społecznościowej zakończy się 24 lipca.

W drugim etapie praca dotychczasowych jak i nowych użytkowników posłuży twórcą projektu do stworzenia ogólnodostępnego społecznościowego i otwartego serwisu o zabytkach. Serwis zostanie uruchomiony w połowie sierpnia 2012 r. Umożliwi on zainteresowanym współtworzenie zbioru, uzupełnianie brakujących informacji, monitorowanie stanu zabytków oraz tworzenie projektów i działań edukacyjnych, np. akcji społecznych w celu ratowania zabytków, planowanie wycieczek edukacyjnych i innych. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

Otwarte Zabytki są przedsięwzięciem Open Source:

„Chcielibyśmy, żeby pomysły programistyczne wykorzystane w narzędziu, które służy do tworzenia obywatelskiego katalogu zabytków, jak i w późniejszym serwisie o zabytkach, mogły przydać się innym. Dlatego kod publikujemy w serwisie github.com.” - podali twórcy.

Dla twórców akcji inspiracją była ubiegłoroczna edycja konkursu fotograficznego „Wiki lubi zabytki”, w którym stowarzyszenie Wikimedia Polska zaprosiło swoich użytkowników do uzupełniania bazy zdjęć polskich zabytków.

Projekt uzyskał granty od Muzeum Historii Polski, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i ceetrust.org.

Otwarte zabytki - zweryfikuj kulturowe dziedzictwo w Twoim regionie

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz