„Mity. Bogowie i herosi w sztuce” - L. Impelluso - recenzja


Kultura europejska, obdarzona szczególnie bogatym spadkiem kulturowym odziedziczonym po starożytnej Grecji, przejęła po niej interpretację zjawisk przyrodniczych i duchowych, nadając im charakter animalistyczny i antropomorficzny”. W pozycji tej, Czytelnik znajdzie opis i przedstawienia bogów, herosów oraz opis najsłynniejszych wydarzeń z mitologii greckiej i rzymskiej.

Wydawnictwo Arkady oddaje w nasze ręce kieszonkowe kompendium przedstawień bogów, herosów i wydarzeń mitologicznych. Jest to album, który w sposób chronologiczny opisuje bohaterów mitologii. To jednak nie wszystko, każdy opis poparty jest ilustracją. Wszystkie postacie są pogrupowane w odpowiednie kategorii, które reprezentują swoją funkcją, zachowaniem, bądź przypisaniem do danej grupy. Całość otwiera Kronos, który opisany jest w pierwszej kategorii „Początek”.

Układ podrozdziałów jest zawsze podobny. Najpierw następuje opis postaci, następnie jest informacja o imieniu rzymskim i atrybutach. Zawsze obok znajduje się przedstawienie ikonograficzne danej postaci. Jest to obraz, rzeźba bądź fresk. Każda ilustracja jest dokładnie opisana. Zawiera tytuł autora, technikę w jakiej jest wykonane, czas powstania oraz, gdzie obecnie się znajduje. Dzieła pochodzą z różnych epok, począwszy od starożytności aż po sztukę nowożytną.

Do każdej postaci dopisane są charakterystyczne jej przedstawienia, bądź opis innych postaci z nią związanych. Przykładowo, w rozdziale drugim, gdzie ukazani są „Bogowie nieba”, oprócz opisania Olimpu, Zeusa i wszystkich bóstw olimpijskich, przy bogini Weście opisane są Westalki. Wiele miejsca poświęcono Erosowi, zapewne na wielorakość jego przedstawienia. Obok tradycyjnego opisu, (kim był, czym się zajmował, jak powstał), znajduje się informacja o rzymskim imieniu (Amor) oraz atrybutach (kołczan, łuk, strzały, pochodnia) i przedstawienie z opisem. Dalej widzimy przedstawienia Erosa jako dziecko, jako młodzieńca, w scenach, w których utożsamia namiętność i miłość. Następuje także opis historii Erosa i Psyche poparty licznymi przedstawieniami z ikonografii.

Kolejny rozdział to „Bogowie mórz i wód„, gdzie „króluje„ Posejdona wraz z trytonami i nereidami. Następny ”Bogowie ziemi”, gdzie oprócz bóstw takich jak: Demeter, Kybele, Nimf, Satyrów i Sylenów, znajdziemy informację o istotach zamieszkujących lasy i góry, (Pan, Centaury, Chiron) oraz rzymskich bogach Natury (Wertumnus i Pomona, Flora).

Jak łatwo się domyślić kolejni to „Bogowie podziemia„: Hades, Persefona, Erynie i Hekate. Na początku, tytułem wprowadzenia Czytelnik może przeczytać o samym podziemiu, czyli czym jest to miejsce, dalej min. o męczarniach Tantala, czy pracach Syzyfa. Następnie czytamy o „Potworach„, gdzie min. dowiadujemy się kim były Syreny, Meduza, Chimera i Minotaur. Rozdział kolejny opowiada o początkach ludzkości i postaciach i historiach z tym związanych. Zaraz za ludźmi znajdują się Herosi: Perseusz, Bellerofont, Kadmos, Edyp, Tezeusz, Herakles i Orfeusz, a za nimi wielkie wydarzenia, czyli polowanie na dzika kaledońskiego oraz wyprawa Argonautów. W przedostatnim rozdziale „Wojna trojańska„ czytamy nie tylko o początkach i przyczynach wojny, ale poznajemy też najważniejsze jej postaci. Niewątpliwie najciekawszą z nich był Achilles. Poznajemy tu historię jego dzieciństwa i młodości, dowiadujemy się co oznaczał jego słynny gniew oraz jak wpłynęła na niego i losy wojny śmierć ukochanego przyjaciela Patroklosa. Ostatni rozdział „ Powrót z wojny” porusza wątki ”Odysei”, czyli tułaczki Odysa i jego powrót do ukochanej żony Persefony. Całość kończy wątek ”Apoteoza Eneasza”, czyli przemianę w boga.

Na końcu znajdują się źródła, gdzie znajdują się króciutkie notki biograficzne najważniejszych artystów różnych epok, którzy w swojej twórczości poruszali tematykę mitologiczną. Dalej indeks tematów oraz postaci i miejsc. Na końcu źródła ilustracji.

Wielkim plusem, który należy podkreślić jest wydanie, bardzo estetyczne, dokładne opisy oraz reprodukcje w bardzo dobrej jakości. Bardzo przydatne są indeksy na końcu, które ułatwiają szukanie odpowiednich tematów. Książkę na pewno warto mieć w swojej biblioteczce.

Warto zwrócić też uwagę na to, że opisując daną postać, Autor nie ograniczał się tylko do ogólnych informacji o niej, ale kompleksowo przytaczał wszystko co jest z nią związane oraz wszystkie jej przedstawienia, nie tylko w mitologii ale i sztuce.

Jedynym minusem może być to, że taka książka, która jest formą albumu, wydana została w małym formacie. Jednakże jest to rzecz dyskusyjna. Dla jednych mała forma może być plusem, bo można ją zabrać ze sobą w podróż, dla innych minusem, bo nie jest w pełni okazała. Uspokajam jednak tych drugich, gdyż format nie rzutuje na jakość ilustracji. Przez to jednak, że format jest niewielki, a objętość spora, książka jest nieporęczna i ciężka.

Polecam nie tylko miłośnikom mitologii osobom w wieku szkolnym, którym na pewno przyda się jako pomoc naukowa. Ponieważ mitologia, jak zostało zauważone na samym początku, miała wpływ na rozwój kultury europejskiej, warto, aby każdy zapoznał się z ta pozycją.

Plus minus:
Na plus:
+ krótkie, treściwe opisy
+ kompendium wiedzy o mitologii
+ doskonałe reprodukcje
+ książka zszywana
+ jakość papieru
Na minus:
- format
- książka ciężka i nieporęczna mimo małego formatu

Tytuł: Mity. Bogowie i herosi w sztuce
Autor: Lucia Impelluso
Wydawnictwo: Arkady
Rok wydania: 2010
Format: 12x18 cm
ISBN: 978-83-213-4600-7
Stron: 790
Cena: ok. 59 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz