„Starożytny Egipt. Historia i kultura od czasów najdawniejszych do Kleopatry” - H. A. Schlogl - recenzja


Dzieje starożytnego Egiptu od lat fascynują historyków, badaczy czy archeologów. Na temat tego kraju napisano liczne publikacje, w których starano się odda swoistość tej niezwykłej cywilizacji, jej dokonania na polu kulturalno-oświatowym, jak i wybitnych faraonów, którzy uczynili z Egiptu potęgę.

Pozycja podzielona jest na osiem rozdziałów, w których została zawarta cała historia starożytnego państwa egipskiego. Pierwszy przedstawia warunki klimatyczne i naturalne kraju faraonów oraz ich religię. Dwa kolejne omawiają legendarnych władców Egiptu oraz ich zasługi dla kraju m. in. Horusa Dżer, który ustabilizował sytuację państwa po okresie przejściowym. Rozdział czwarty poświecony został Staremu Państwu, jego władcom, najważniejszym wydarzeniom czy osiągnięciom, np. wielkim piramidom, a także okresowi przejściowemu. W wydarzenia dotyczące okresu Średniego Państwa wprowadza Czytelnika piąty rozdział. Szósty omawia proces kształtowania się świetności Egiptu – Nowe Państwo. O jednej z najważniejszej dynastii opowiada rozdział siódmy, w którym przedstawiono najważniejsze wydarzenia z czasów panowania Ramessydów. Dynastia ta zasłynęła jako ta, z której wywodzili się wielcy budowniczy, wojownicy i dyplomaci. Ostatni poświecony został Epoce Późnej, w której to Egipt przeszedł pod panowanie obcych mocarstw, a faraonowie tracili swoją władzę.

Pozycja ta przedstawia cywilizację starożytnego Egiptu w oparciu o rzetelny materiał źródłowy. Dostarcza wielu nowych faktów z życia najważniejszych głów w państwie, a także informacji z zakresu tej fascynującej kultury. Jest ona swoistą monografią tego kraju, co stanowić będzie miłą niespodziankę dla miłośników tego okresu.

Publikacja została napisana przyjemnym językiem, co sprawia, że chętnie czyta się ją „od deski do deski”. Uzupełnienie narracji stanowią czarno-białe ryciny przedstawiające omawianą postać czy wydarzenie. Niewątpliwą atrakcją są także bogate wkładki z kolorowymi ilustracjami, które przedstawiają najważniejsze pozostałości materialnej kultury egipskiej. Wszystko to wpływa na urozmaicenie przekazu. Twórca publikacji często powołuje się na rzetelne materiały źródłowe, do których zaliczyć należy: międzynarodowe traktaty starożytnego Egiptu i państw ościennych, korespondencje faraonów z innymi władcami czy Księgę Amduat. Walorem publikacji jest również niezwykle obszerna bibliografia, licząca blisko sto stron. Pozwala to Czytelnikowi zapoznać się z całością warsztatu badawczego Autora. Minusem pozycji jest zbyt pobieżne traktowanie niektórych wątków, np. zbyt mało informacji dotyczących Kleopatry VIII, jej wpływu na państwo egipskie. Książkę opatrzono miękką oprawą, co powoduje, iż szybko się niszczy.

Pozycję tę gorąco polecam wszystkim tym, którzy interesują się starożytnym Egiptem, jego losem na przestrzeni wieków, ważnymi wydarzeniami i osobistościami, a także kulturą materialną i niematerialną. Dostarcza wielu nowych informacji, które tworzą zupełnie inny nieznany dotąd obraz tego państwa. Z całą pewnością zaciekawi ona każdego Czytelnika.

Plus minus:
Na plus:
+ styl Autora
+ źródła
+ ilustracje
+ tematyka
Na minus:
- zbyt pobieżne traktowanie niektórych wątków
- drobne błędy edytorskie

Tytuł: Starożytny Egipt. Historia i kultura od czasów najdawniejszych do Kleopatry
Autor: Hermann A. Schlogl
Wydawca: PWN
Data wydania: 2012
ISBN/EAN978-83-01-169275
Liczba stron: 440
Oprawa: miękka
Cena: ok. 50zł.
Ocena recenzenta: 8.5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz