„Tajemnicza historia wampirów” - C. Lecouteux - recenzja


Wilkołaki, wampiry, wiedźmy czy upiory od wieków rozbudzają ludzką ciekawość i powodują, że niektórzy boją się tych potworów, a nawet wierzą w ich istnienie. Jednak najstraszniejszym ze wszystkich tych zmyślonych demonów jest krwiopijca – wampir.

Pozycja podzielona jest na osiem rozdziałów, w których autor podzielił się swoją wiedzą na temat zjawiska wampiryzmu. Pierwszy z nich przedstawia narodziny mitu krwiopijców w literaturze. Pojawia się on bowiem w twórczości takich pisarzy jak: Bram Stoker, John William Polidori, John Sheridan Le Fanu czy Aleksy Konstantynowicz Tołstoj. Drugi rozdział omawia wierzenia ludowe dotyczące śmierci oraz duszy ludzkiej po tamtej stronie. Kolejny dotyczy życia umarłych, powodów ich powracania do świata żywych, sposobu ujmowania tej kwestii przez chrześcijaństwo i tradycje ludowe, a także sposobów, w jaki sposób można zostać wampirem. Rozdział czwarty wprowadza czytelnika w zagadnienia związane z istotami, które pojawiały się jeszcze przed tradycyjnymi wampirami. Autor mówi tutaj m.in. o Pożeraczu, Dusicielu i Appesarcie. Piąty rozdział poświęcony został terminologii stosowanej w poszczególnych krajach. Mnogość nazw odnoszących się do tych stworów świadczy o wielkiej popularności tych demonów w dawnych wiekach. Rozdział szósty stanowi rodzaj instrukcji dotyczących tego, w jaki sposób należy chronić się przed wampirami. Dalej omawia się sposób identyfikacji i unicestwienia żywych trupów. Rozdział zawiera ponadto wskazówki dotyczące leczenia ze skutków ukąszenia przez Dzieci Nocy. Ostatni z rozdziałów poświęcony został  opiniom teologów i lekarzy na temat istnienia tych demonów.

Publikacja jest niezwykle ciekawym sposobem postrzegania zjawiska wampiryzmu, cieszącego się w dzisiejszych czasach dużą popularnością. Obecnie książki przypominające sagi czy filmy o wampirach stają się numerem jeden w kulturze masowej. Książka wskazuje,  skąd wzięło się to zjawisko, a także próbuje ustalić, jakim przemianom ulegało przez wieki. Z całą pewnością ta monografia zainteresuje wszystkich tych, którzy tego typu tematyką się interesują.

Książka została napisana przyjemnym językiem, co sprawia, że chętnie się ją czyta. Niewątpliwym walorem jest bogata bibliografia, składająca się z trzech stron. Pozwala to uzmysłowić czytelnikowi, jak dużą popularnością cieszy się to zjawisko także wśród samych badaczy. Znamiennym pozostaje fakt, iż autor publikacji wielokrotnie powołuje się na różne źródła. Zaliczyć można do nich:  osiemnastowieczny raport o ekshumacji brukołaka na wyspie Mykonos, traktat Magia posthuma Karola Ferdynanda de Schertz’a czy  dokumenty piętnastowiecznych inkwizytorów. Plusem jest także powoływanie się  na historyczne postacie, m.in. na Marcina Lutra, który traktował działalność tych demonów jako diabelską sztuczkę. Wszystko to powoduje to, że czytelnik ma do czynienia z fachowym podejściem do omawianego problemu. Uzupełnieniem narracji jest aneks, w którym zawarto rozmaite historie z wampirami w roli głównej. Książkę opatrzono jednak miękką oprawą, co powoduje, że szybko się niszczy. Minusem jest brak jakichkolwiek ilustracji, które unaoczniłyby, jak wyglądały tego typu stwory, a także zbyt pobieżne opisy poszczególnych demonów czy ich działalności.

Pozycję tę gorąco polecam wszystkim tym, którzy interesują się wampiryzmem. Jest ona niezwykle ciekawym spojrzeniem na to popularne w XXI wieku zjawisko. Określa nie tylko tło historyczne i jego podłoże, lecz także pozwala przede wszystkich zrozumieć obecność krwiopijców w świadomości współczesnych ludzi.

Plus minus:
Na plus:
+ styl Autora
+ źródła
+ tematyka
Na minus:
- zbyt pobieżne traktowanie niektórych wątków
- brak ilustracji

Tytuł: Tajemnicza historia wampirów
Autor: Claude Lecouteux
Wydawca: Bellona
Data wydania: 2011
ISBN/EAN978-83-11-121201
Liczba stron: 158
Oprawa: miękka
Cena: ok. 30zł.
Ocena recenzenta: 6.5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz