Letni Festiwal Organowy w Olkuszu 2012


26 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się  ostatni koncert z cyklu Letniego Festiwalu Organowego w Bazylice św. Andrzeja w Olkuszu. Wystąpią: Teresa Piech (skrzypce) i Marcin Szelest (organy). 

Zabytkowe organy Hansa Hummla w Olkuszu / fot. UMiG Olkusz

Jednym z najcenniejszych zabytków olkuskiej Bazyliki pw. św. Andrzeja są późnorenesansowe organy. Ich historia sięga 1611 roku, kiedy podpisano umowę na wykonanie instrumentu z Hansem Hummlem, wybitnym organomistrzem niemieckim mieszkającym w Krakowie. Po śmierci syna, który zginął podczas budowy instrumentu, Hummel opuścił Olkusz. Budowy organów dokończył jego uczeń, Jerzy Nitrowski. Długoletnia konserwacja organów zakończona w 1992 roku przywróciła im dawna świetność. Instrument posiada dwa manuały (klawiatury ręczne), pedał (klawiaturę nożną) i 31 głosów.

Olkuskie organy mistrza Hummla przedstawiają szczególną wartość, zachowały oryginalny mechanizm i znaczną większość spośród 1776 piszczałek. Te głosy, które uległy przeróbce, zostały wiernie zrekonstruowane według zachowanych wzorów. Aby uzyskać jak najwierniejsze brzmienie zdecydowano się na strojenie organów w obowiązującym w połowie XVII wieku stroju nierównomiernie temperowanym. Dlatego na olkuskim instrumencie można wykonywać tylko muzykę renesansową i wczesnobarokową.

Od kilku lat, jesienią olkuski kościół rozbrzmiewa dźwiękami muzyki podczas organizowanych cyklicznie Dni Muzyki Organowej.

Wstęp wolny.

Organizatorzy:  Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Stowarzyszenie Na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla oraz Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła.

Źródło: malopolska.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz