Wmurowano kamień węgielny pod Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku


W 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Gdańsku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielna pod nowo powstałe muzeum.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku„Muzeum II Wojny Światowej będzie symbolem i pamięcią nie tylko o tragedii, ale także symbolem nadziei i siły Polski, która wyraża się i pięknem architektury, siłą obywateli i bezpieczeństwem dla wszystkich na długie dziesięciolecia” - powiedział w trakcie uroczystości Premier Donald Tusk.

Jego zdaniem powstające muzeum ma być krzyczącym znakiem i depozytariuszem naszych myśli i uczuć.  Ma to być także świadectwo tego jak Polacy rozumieją swój obowiązek wobec pokoju.

„Jest to także jeden z najwspanialszych sposobów kontynuacji odbudowy Gdańska i budowy nowego oblicza miasta.” - dodał Premier

Po przemówieniu szefa rządu podpisano akt erekcyjny muzeum, który umieszczono w specjalnej tubie i wmurowano wraz z kamieniem węgielnym. Z Premierem kamień węgielny pod budowę Muzeum II Wojny Światowej wmurowali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski oraz Dyrektor Muzeum Paweł Machcewicz.

Muzeum II Wojny Światowej powstanie przy ul. Wałowej, blisko historycznego centrum miasta. W naziemnej części budynku, która ma mieć sześć poziomów użytkowych, znajdą się m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia. Nowy budynek będzie dostosowany do potrzeb przygotowywanej ekspozycji. Według założeń roboczych ekspozycja stała  zajmie ok. 4 tys. m2, zaś powierzchnia przeznaczona na wystawy czasowe wyniesie ok. 1 tys. m2.   Budynek ma w także pełnić w przyszłości funkcję ośrodka edukacji, kultury i nauki.

31 lipca 2012 r. pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej a firmą Soletanche Polska podpisano umowę na wykonanie suchego wykopu. Jest to pierwsza części prac budowlanych przyszłej siedziby Muzeum.

Budowa muzeum będzie kosztowała 358 mln zł. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu państwa, w ramach wieloletniego programu „Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz