Happening historyczny. Studenci odtworzą Hołd Szujskich


Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej w ramach projektu Dotknij Historii 29 września 2012 r. w Krakowie organizuje duży happening historyczny pod nazwą „Diariusz z kampanii moskiewskiej”. 

Carowie Szujscy na sejmie warszawskim składają hołd Zygmuntowi III

Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie odtworzenie sceny Hołdu Szujskich1 na wzór obrazu Jana Matejki.

Elementami towarzyszącymi będą inscenizacje ukazujące epizody z wojny moskiewskiej. Całość zostanie ujęta w formę pochodu, w którym przejdzie około stu członków różnych grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Przemarsz rozpocznie się na Rynku Głównym i będzie kontynuowany wzdłuż ulicy Grodzkiej do Bulwaru Czerwieńskiego. Na trasie pochodu zostaną wyznaczone przystanki edukacyjne, w ramach których zostaną przedstawione szczegóły kampanii wojennej roku 1610-1612 zakończonej osadzeniem polskiej załogi na Kremlu, planów politycznych unii personalnej polsko-moskiewskiej oraz szeroko pojętego tła historycznego tych lat. Wydarzenia przedstawione w sposób uproszczony, symboliczny, ale bardzo widowiskowy będą opatrzone komentarzem historycznym utrzymanym w konwencji diariusza samego Stanisława Żółkiewskiego Początek i progres wojny moskiewskiej.

„Po raz pierwszy z takim rozmachem i w tak efektownej formie zostaną przypomniane wydarzenia wojny polsko-rosyjskiej. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Lokalizacja happeningu w ścisłym centrum Krakowa gwarantuje powodzenie naszego przedsięwzięcia.” - zapewniają organizatorzy.

Wydarzenie jest elementem szerokiego projektu Pola Chwały organizowanego przez Fundację Zamek Królewski w Niepołomicach, Miasto Niepołomice, Powiat Wielicki, Pola Chwały oraz OHP w Niepołomicach w dniach 28-30 września 2012 roku. Stowarzyszenie występuje jako partner organizacyjny projektu.

Ogólny scenariusz happeningu:

1. Zbiórka na Rynku Głównym - 11.00

Zaciąg żołnierza i wymarsz na Moskala.

Streszczenie dotychczasowych walk z Moskwą podczas Dymitriad i wybuch wojny. Zaciąg żołnierzy do oddziałów – z wolnego bębna i piechota łanowa, przybycie do obozu pocztów szlacheckich, formowanie kolumny, wymarsz ze śpiewem i przy akompaniamencie bębnów wzdłuż ulicy Grodzkiej.

2. Plac Marii Magdaleny – 11.30

Poselstwo patriarchy Filareta.

Przybycie do hetmana poselstwa patriarchy Filareta z obietnicą tronu moskiewskiego dla królewicza Władysława. Negocjacje, uczta i przybycie gońców z raportami sytuacji na froncie. Wieści o armii Szujskiego. Wymarsz w kierunku Małego Rynku.

3. Plac im. Ojca Adama Studzińskiego - 11.50

Bitwa pod Kłuszynem.

Przemowa Żółkiewskiego do swoich oddziałów u zbiegu ulic Stolarskiej i Siennej. Na dużej (co najmniej 10x10m) planszy-fototapecie przedstawiającej mapę pobojowiska kilkunastu rekonstruktorów niczym figury szachowe odtworzy przebieg bitwy z komentarzami lektora.

4. Bulwar Czerwieński - 13.30

Wejście do Moskwy.

Po bitwie formowanie kolumny i wejście na scenę wraz z jeńcami (jeńcy spod Kłuszyna). Scena hołdu Szujskich i koronacji Władysława.

Zakończenie narracją-epilogiem – finałowa salwa z muszkietów.

Happening historyczny - „Diariusz z kampanii moskiewskiej”
okolica Starego Miasta w Krakowie
29. września 2012 r., godz. 11-14 

  1. Nazywany czasem także Ruskim []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz