Książka historyczna w Krakowie. Trzydniowe targi w Auditorium Maximum UJ


Przez trzy dni od 13 do 15 września 2012 r. w monumentalnym Auditorium Maximum UJ będą odbywać się krakowskie Targi Książki Historycznej. Zaprezentuje się ponad 60 wystawców. Imprezie towarzyszy program dodatkowy, którego elementem będzie organizowana przez nas i forum historycy.org debata historyczna.

Aula Średnia B miejsce debaty historycznej / fot. uj.edu.pl

Targi towarzyszą II Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski. W ich trakcie wydawcy na stoiskach zaprezentują swoje tytuły, wśród których nie zabraknie nowości.

Organizowana przez nas i forum historycy.org debata odbędzie się w Auli Średniej B Auditorium Maximum w sobotę o godz. 11.00. W trakcie dyskusji zostaną poruszone kwestie rozwoju i promocji historii w Internecie (jej fenomenie w tym medium) oraz aktualnej problemy polityki historycznej w Polsce. Nie zabraknie rozmowy o sytuacji czytelnictwa w Polsce i oceny reformy nauczania historii. Oprócz organizatorów swój udział zapowiedzieli także przedstawiciele portalu konflikty.pl i forum dws.org.pl.

Przed debatą (sobota godz. 10.30-11.00) zaprezentuje się grupa rekonstrukcji historycznej Podolski Regiment Odprzodowy z Krakowa. Zaplanowano salwę z broni czarnoprochowej, pojedynek na szable oraz kilka słów o rekonstrukcji i formacjach wojskowych z XVII w.

Dzień przed oficjalnym rozpoczęciem Targów Książki Historycznej o godz. 19.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie z udziałem dr. Emila Brixa i prof. Jacka Purchli.

Muzeum PRL w Krakowie zaprasza na grę przestrzenną, dzięki której uczniowie mogą się zapoznać z realiami życia przed 1989 r., zaś nauczyciele zorganizować ciekawą, niebanalną lekcję historii najnowszej (godz. 11.00, 13 i 14 września). Gra rozgrywa się w okresie od 1979 do 1989 r. Przed graczami dziesięć lat różnych wydarzeń i zmian. Uczestnicy wcielają się w rolę obywatela, który ma na utrzymaniu rodzinę i stara się godnie przeżyć ten czas. Może on zaangażować się w działalność opozycyjną jednocześnie pamiętając o zagrożeniach, które niesie ze sobą sprzeciwianie się władzy PRL.

Podczas targów odbędzie się także wręczenie nagród dla zwycięzców plebiscytu „Historia Zebrana” oraz wystawa grafik prezentujących Marka Eminowicza - nauczyciela historii.

Targi mają charakter otwarty dla publiczności - wstęp jest bezpłatny.

Targi Książki Historycznej
Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
13-15 września 2012r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Brak komentarzy

    Zostaw własny komentarz