Program telewizyjny dla historyków (17-23 września 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 17 września

8:00 – Discovery Historia – Śladami Strzeleckiego

Opowieść o Pawle Edmundzie Strzeleckim, słynnym polskim naukowcu i podróżniku, pierwszym zdobywcy Góry Kościuszki i odkrywcy Ziemi Gippsa.

10:00- Viasat History – Średniowiecze, odc. 5 i 6

Realizatorzy serialu przyglądają się średniowiecznym zamkom i posiadłościom lordów, których codzienne obowiązki polegały na uczestniczeniu w bankietach, polowaniach i celebrowaniu różnego rodzaju świąt oraz uroczystości. W odcinku również o tym, jak wyglądało wówczas życie żołnierza spędzającego długie miesiące w obozach.

13:00 – HISTORY – II wojna na froncie wschodnim, odc.1

To był konflikt zbrojny na skalę światową. Czterech z pięciu niemieckich żołnierzy zabitych podczas drugiej wojny światowej zginęło na froncie wschodnim. Armia Czerwona poniosła straty w ludziach dziesięciokrotnie przewyższające łączne straty pozostałych krajów alianckich, a liczba ofiar obu stron konfliktu przekroczyła 30 milionów. Serial opowiada historię tego tytanicznego starcia dzień po dniu.

15:00 – Discovery Historia – Prywatne życie władców, odc. 6

Kulisy życia pradawnych władców i królów. Historycy oddzielają fakty od mitów, udowadniając, że korupcja od dawna jest jednym z atrybutów władzy.

16:30 – TVP Historia – Kryminalne zagadki sprzed wieków, odc. 3

Brytyjski program historyczny w którym autorzy próbują rozwikłać nie poznane dotąd tajemnice przeszłości.

17:00 – Viasat History – Podróże odkrywców, odc. 1

Ferdynand Magellan wyruszył na wyprawę z zamiarem dotarcia do wysp bogatych w przyprawy, a w konsekwencji opłynął dookoła ziemski glob.

19:00 – Discovery Historia – Żołnierze wyklęci: Pamiętnik

Autorzy przedstawiają losy kilku następców „Zapory” w lubelskim lesie. Poznajemy też fragmenty pamiętnika Zdzisława Brońskiego, w którym „Uskok” z obrzydzeniem i bólem komentuje fałszywą amnestię, masowe aresztowania, morderstwa i intrygi.

20:10 – Polsat Play – Hitler i naziści

Twórcy serii opowiadają o powstaniu i upadku III Rzeszy. Przedstawiają okres historii Niemiec od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera do samobójczej śmierci tego przywódcy. Prezentują także relacje osób żyjących w tamtych latach, świadków zajęcia Francji, zbrodni w Oświęcimiu, klęski pod Stalingradem czy upadku Berlina.

23:00 – Discovery World – Zagłada Stalingradu

Kulisy bitwy między armią Hitlera a wojskami Związku Radzieckiego o kontrolę nad Stalingradem podczas drugiej wojny światowej.

Wtorek, 18 września

8:00 – HISTORY – II wojna na froncie wschodnim, odc.2

Odcinek ukazuje rosyjski punkt widzenia dotyczący oblężenia Moskwy, podczas której Armia Czerwona, w obliczu niemieckiej ofensywy, przyjęła strategię „ani kroku do tyłu”.

9:30 –Polsat Play – Wynalazcy

Dwóch wynalazców, Matt Hunter i Jeremy Macpherson, buduje przedmioty według starych projektów, m.in. latający samochód, niszczyciel śniegu, dźwig z czasów Cesarstwa Rzymskiego czy strzelbę wymyśloną przez Leonardo Da Vinci.

11:00 – Viasat History – Barok!, odc.2

Waldemar Januszczak przygląda się trasie pielgrzymki do hiszpańskiego sanktuarium w Santiago de Compostela.

12:00 – Discovery Historia – Obsesja Napoleona – wyprawa do Egiptu

Kulisy kampanii egipskiej Napoleona.

14:00 – Viasat History – Tajemnica śmierci Caravaggia

Barokowy malarz Michelangelo Merisi da Caravaggio miał opinię awanturnika. 29 maja 1606 roku zabił młodego Ranuccia Tomassoniego. W obawie przed surową karą musiał zbiec z Rzymu. Po kilku miesiącach spędzonych w Neapolu wyjechał na Maltę, gdzie aresztowano go za popełnienie innego przestępstwa. Przed ogłoszeniem ekstradycji zbiegł jednak na Sycylię, a następnie z powrotem przedostał się do Neapolu. Kiedy w 1610 roku został ułaskawiony, wyruszył w podróż powrotną do Rzymu. W trakcie wyprawy w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł. Według jednej z teorii zabiła go śmiertelna choroba, inni przypuszczają, że mógł zostać zamordowany. Odkrycia włoskich naukowców zdają się wyjaśniać tę tajemnicę. Twórcy programu, posiłkując się najnowszymi metodami badawczymi, starają się znaleźć przyczynę przedwczesnej śmierci mistrza malarstwa.

15:00 – Discovery World – Śmierć sprzed wieków

Serial poświęcony badaniom nad ludzkimi szkieletami, pochodzącymi z różnych epok. Wykorzystanie najnowszych metod medycyny sądowej i technik animacji komputerowej pozwala na dokonanie niezwykłych odkryć.

17:00 – Viasat History – Podróże odkrywców, odc.2

W tym odcinku Paul Rose opowiada o morskich przygodach. Dowiadujemy się, w jaki sposób nikomu nieznany kapitan Jamesa Cook stał się bohaterem narodowym.

18:00 – Discovery Historia – Historia Żydów, odc.3

Dzieje judaizmu ukazane przez pryzmat znalezisk archeologicznych i cennych eksponatów z żydowskich ośrodków kultury.

22:00 – Discovery World – Katastrofy z prehistorii: Narodziny planety

30 milionów lat po narodzinach Ziemi doszło do kolizji z planetoidą wielkości Marsa, która niemal zniszczyła planetę. Pamiątką po tym zderzeniu jest ukształtowany z odłamków skalnych Księżyc. Niewielki satelita miał ogromny wpływ na powstanie życia na Ziemi. To on sprawił, że planeta ustabilizowała oś swojego obrotu i w konsekwencji unormowała się temperatura na jej powierzchni. Z czasem na Ziemi powstały warunki sprzyjające wykształceniu się pierwszych, prymitywnych form życia.

Środa, 19 września

8:00 – HISTORY – II wojna na froncie wschodnim, odc.3

Przerażająca opowieść o oblężeniu Leningradu, które uchodzi za jedno z najdłuższych w historii wojskowości. Historia przedstawiona w filmie naświetla widzom rosyjski punktu widzenia. W trakcie działań bojowych zginęło ponad milion mieszkańców.

10:00 – Discovery Historia – Polscy faraonowie: Niezwykła królowa

Film nakręcony we wnętrzach najokazalszej świątyni starożytności, która od 40 lat rekonstruowana jest przez Polaków. Budowla niegdyś należała do królowej Hatszepsut.

11:00 – Viasat History – Tajemnice Partenonu

Przez 25 stuleci swojego istnienia Partenon był ostrzeliwany, podpalany, ograbiany z rzeźb i niemal całkowicie zniszczony przez eksplozje oraz zniekształcony przez renowacje. Był świątynią, kościołem, meczetem i wysypiskiem. Twórcy programu dzięki specjalnemu dostępowi do tego obiektu przybliżają widzom sekrety jego niezrównanej urody i wyjątkowo szybkiego procesu budowy.

12:00 – Viasat History – Wiktoriańska apteka, odc. 1

W ramach unikalnego eksperymentu historyk Ruth Goodman, professor Nick Barber i doktorant Tom Quick odtwarzają realia wyposażenia i funkcjonowania XIX-wiecznej angielskiej apteki.

13:30 – TVP Historia – Wyrok na Franciszka Kłosa

II wojna światowa. Policjant Franciszek Kłos skrupulatnie wykonuje swoje obowiązki, wypełniając wszystkie rozkazy przełożonych. Na polecenie hitlerowców ściga więc polskich konspiratorów i prześladuje Żydów, a kiedy zachodzi taka konieczność - zabija. Ma jednak coraz większe wyrzuty sumienia, a rosnący niepokój stara się zagłuszyć alkoholem. W ten sposób jedynie podsyca swoją nienawiść do sąsiadów, partyzantów, a nawet własnej rodziny. Jego żona potrafi jednak wybaczyć mężowi każdą niegodziwość. Tymczasem członkowie podziemnego sądu wysyłają do Kłosa list z informacją, że jako zdrajca otrzymał wyrok śmierci. Przerażony Kłos nie rozstaje się z bronią, pije na umór i coraz gorliwiej wypełnia niemieckie rozkazy. Kiedy zaczynają ginąć jego znajomi - także skazani przez podziemie na śmierć - zrozpaczony funkcjonariusz, nie widząc dla siebie żadnego ratunku, całkowicie zatraca się w błędnym kole nienawiści.

15:00 – Viasat History – Podróże w czasie, odc.13

Tony Robinson wyrusza do starego miasteczka handlowego Appleby w Cumbrii, gdzie poszukuje ruin dawnego więzienia.

16:05 – TVP Historia – Żołnierze bez imperium

Dokument obrazuje ostatni okres istnienia na terenie Polski Północnej Grupy Armii Radzieckiej. Historyczne wydarzenie opowiedziane są przez rosyjskich żołnierzy, ich przeżycia oraz refleksje. Kończy się świat, który ich ukształtował i któremu służyli. Film jest próbą udokumentowania zmian zachodzących w świadomości wojskowych. Czy poszukują oni nowej tożsamości, swojego miejsca w rosyjskim społeczeństwie?

20:00 – Viasat History – Protest

Opowieść o pamiętnym proteście, do którego doszło podczas ceremonii rozdania medali za bieg mężczyzn na 200 metrów, podczas Olimpiady w Meksyku w 1968 roku. Złoty medalista Tomie Smith i brązowy medalista John Carlos wykonali wówczas prosty gest nawołujący do rasowej równości.Wspierał ich Australijski biegacz i srebrny medalista Peter Norman. Za demonstrację swoich przekonać sportowcom przyszło zapłacić wysoką cenę.

Czwartek, 20 września

8:00 – Viasat History – Łowcy nazistów

Joachim Peiper w styczniu 1945 roku kazał rozstrzelać jeńców z 285. amerykańskiego batalionu artylerii. Nie była to jedyna masowa egzekucja, o którą został oskarżony Peiper. Winni przyznali się do popełnionych zbrodni jednak metody zastosowane przez śledczych wzbudziły wiele kontrowersji. W wyniku tego żadnego z oskarżonych nie skazano na śmierć, a jedynie na karę pozbawienia wolności. Po jej odbyciu Peiper wyszedł na wolność w 1956 roku.

10:25 – CANAL+ - Jak zostać królem

Opowieść o księciu Albercie, który po abdykacji Edwarda VIII zostaje królem Jerzym VI, ale wcześniej musiał pokonać ograniczającą go wadę wymowy. Niemal arcydzieło.

13:00 – HISTORY – II wojna na froncie wschodnim, odc.4

Kolejny odcinek programu przedstawia jedną z najbardziej krwawych bitew w historii wojen światowych, która stanowiła również punkt zwrotny w tym konflikcie zbrojnym. Historia opowiedziana z perspektywy rosyjskiej.

14:00 – Discovery World – Wrzesień ’39: Przechodniu, powiedz Sparcie…

Niemcy próbują zdobyć Warszawę z marszu, ale zostają powstrzymani. Trwa obrona Wizny, toczą się ciężkie walki o Gdynię i Wejherowo. Szczególnie krwawy przebieg ma także bitwa pod Iłżą.

16:00 – Discovery Historia – W imieniu Polski Ludowej: Honorowy wyrok

Armia Krajowa oraz organizacja Wolność i Niezawisłość były śmiertelnymi wrogami Polski Ludowej. W tym odcinku szokujące relacje z przesłuchań, procesów i egzekucji członków zbrojnego podziemia. Ujawnione zostają także po raz pierwszy zdjęcia oprawców.

18:00 – Viasat History – Wiktoriańska apteka, odc.3

Ruth, Tom i Nick badają, jaki poziom trudności miały egzaminy aptekarskie po 1868 r., kiedy to apteki objęto regulacjami prawnymi. Twórcy dokumentu prześledzą, jakie zastosowanie miały trucizny takie jak arszenik. Zakazem sprzedaży nie objęto wówczas np. materiałów wybuchowych czy opium.

21:00 – Discovery Historia – Hannibal – człowiek legenda

Hannibal, genialny dowódca wojsk antycznej Kartaginy, doprowadził cesarstwo rzymskie na skraj upadku. Ostatecznie jednak to jego armia poniosła klęskę. Twórcy filmu analizują błędy, jakie popełnił ten wybitny strateg wojenny.

Piątek, 21 września

8:00 – HISTORY – II wojna na froncie wschodnim, odc.5

Z perspektywy rosyjskiej przyglądamy się największej bitwie w czasie II wojny światowej, w której zostały użyte czołgi. Przeszło dwa miliony mężczyzn walczyło w starciu, które ostatecznie przyniosło klęskę niemieckiej armii.

10:00 – Discovery Historia – Zemsta faraona – zaginiony skarb Egiptu

Wybitny archeolog dr Zahi Hawass ma nadzieję, że cześć skradzionych skarbów Egiptu powróci do kraju. Przez ponad 200 lat, odkąd oddziały Napoleona wkroczyły na tereny Aleksandrii w 1798 roku, dolina Nilu była systematycznie ograbiana. Dziedzictwo kulturowe Egiptu zostało niemal całkowicie rozkradzione.

11:00 – Discovery Historia – Początki polskiej awiacji, odc. 1 i 2

Cykl przybliża historię polskiego lotnictwa, któremu wiele zawdzięcza światowa awiacja. Polskie konstrukcje były innowacyjne i wyznaczały innym kierunek rozwoju. W programie zapomniane nieco postacie Żwirka i Wigury, Tańskiego, Orlińskiego, a także zdobywców Pucharu Lilienthala i zwycięzców zawodów Challenge.

13:00 – Discovery Historia – Największe bitwy historii: Ofensywa w Ardenach

Nie zmieniła losu wojny, ale była kompletnym zaskoczeniem dla zwyciężających zimą 1944 roku aliantów. Rekonstrukcja ofensywy w Ardenach - jednej z kluczowych operacji II wojny światowej.

15:00 – Discovery World – Śmierć sprzed wieków: Ciała w studni

W studni znaleziono ciała 17 osób. Współpracownicy profesor Sue Black wykorzystują najnowocześniejsze metody badań dostępne medycynie sądowej, aby dowiedzić się, czy zostali oni zamordowani.

19:00 – Discovery Historia – Wynalazek Goebbelsa, odc. 2

Jeden z najbliższych współpracowników i doradców Hitlera, Joseph Goebbels to symbol nazistowskiego reżimu. Obraz ukazuje życie najbardziej wpływowego oprawcy Trzeciej Rzeszy

22:45 – TVP Polonia – Hubal

Koniec września 1939 r. Dowódca 110. pułku ułanów, przekonany o bezcelowości dalszej walki, rozwiązuje oddział. Major Henryk Dobrzański nie zgadza się z tą decyzją i przejmuje dowództwo. Ze 180 ludźmi rusza na pomoc broniącej się Warszawie. Po kapitulacji stolicy, do której oddział nie zdążył dotrzeć, Dobrzański postanawia przebić się ze swoimi ludźmi na Węgry. Ostatecznie podejmuje jednak decyzję o pozostaniu w kraju. Organizuje ochotniczy Oddział Wydzielony Wojska Polskiego i jako „Hubal” rozpoczyna walkę partyzancką. Dowództwo Związku Walki Zbrojnej nie akceptuje jego poczynań i nakazuje rozwiązanie oddziału. Rozgoryczony major z garstką oddanych żołnierzy kontynuuje walkę z Niemcami pacyfikującymi wsie oraz mordującymi ludność cywilną. Wiosną 1940 roku, otoczony przez przeważające siły wroga ginie w niemieckiej zasadzce. Realistyczna i wierna faktom rekonstrukcja historii majora Dobrzańskiego. Większość materiału kręcono w naturalnych sceneriach na szlaku walk oddziału „Hubala”.

Sobota, 22 września

8:00 – Viasat History – Egipt, odc. 1-3

Historia odkrycia grobu Tutenchamona.

10:00 – Discovery World – Imperium mongolskie: Dziedzictwo Czygis-chana

Podróż śladem chrześcijańskiego mnicha, który w XIII wieku odbył wędrówkę do Mongolii. Dowiemy się też czegoś na temat bitew, które Mongołowie toczyli wówczas w Europie.

11:00 – Polsat Play – Niewyjaśnione zagadki II wojny światowej

Twórcy serii przedstawiają mało znane wydarzenia i fakty z czasów II wojny światowej. Analizują m.in. takie sprawy, jak czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem; jak umarła kuzynka i kochanka Hitlera Geli Raubal; czy tajna broń Hitlera V-2 miała przenosić głowice atomowe; czemu Anglicy, którzy dzięki Enigmie znali plany bombardowania Coventry, nie ewakuowali mieszkańców miasta.

12:00 – Discovery Historia – Na tropie Leonarda da Vinci, odc. 1

Kontrowersyjny naukowiec Maurizio Seracini rusza tropem dwóch zagadek związanych z twórczością Leonarda da Vinci.

13:00 – TVP Historia – Tajemnice początków Polski: Wyspa władców

Przybliżenie wydarzeń historycznych związanych z wyspą Ostrów Lednicki. Autorzy obrazu zaczynają swoją opowieść od czasów, kiedy na wyspie nie było jeszcze grodu. Następnie przybliżają okres od utworzenia na niej przez Mieszka I siedziby obronnej do wydarzeń 1038/39 roku, czyli najazdu Brzetysława I.

16:00 – Discovery Historia – Wydarzenia, które wstrząsnęły światem: Królewskie Romanse

Historie romansów brytyjskich władców i analiza ich wpływu na losy monarchii. W programie m.in. o związkach Henryka VIII z Anną Boleyn oraz Edwarda VIII z Wallis Simpson.

17:00 – Discovery Historia – Verdun: Prosto do piekła

Dzieje i losy żołnierzy, którzy uczestniczyli w bitwie pod Verdun. Walka ta przeszła do historii jako jedna z najkrwawszych starć I wojny światowej. Uczestnicy we wstrząsających warunkach walczyli o zwycięstwo i przetrwanie.

18:00 – Viasat History – Giganci gotyku – dosięgnąć nieba, odc.1

Jedne z najbardziej fascynujących europejskich gotyckich budowli sakralnych powstały w Sens, Canterbury, Chartres i Kolonii. Architekci i budowniczowie świątyń, którzy swoimi projektami przewyższali ówczesną myśl techniczną, często posądzali byli o paktowanie z diabłem. Budowa Katedry świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii trwała, z przerwami, ponad 600 lat. Ostatecznie zakończono ją w 1880 r. Zwykli pracownicy, dzięki którym powstały jedne z najpiękniejszych przykładów sztuki gotyckiej, nierzadko ryzykowali własne życie, uznając swój trud jako ofiarę składaną Stwórcy. Program przedstawia sylwetki rzemieślników i budowniczych, którzy przyczynili się to powstania tych cennych zabytków architektury.

19:00 – Viasat History – Sagi wikingów

Przed setkami lat w Islandii wikingowie zaczęli zapisywać historię swojego życia w formie opowieści nazywanych sagami. Są one prawdziwymi dziełami literackimi, a jednocześnie opisują autentyczne wydarzenia. Stanowią bezcenne dokumenty historyczne przywołujące dawny świat północnych wojowników. Współcześnie Islandia należy do najbardziej rozwiniętych literacko krajów na świecie. O sagach opowiadają w filmie historycy, uczeni i bajarze.

20:05 – HBO 2 – 1920 Bitwa warszawska

Polski film wojenny, w reżyserii Jerzego Hoffmana. Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan, poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli, aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka. Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego, który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy.

Niedziela, 23 września

9:10 – TVP Historia – Leningrad

o oblężonego Leningradu dociera grupa zagranicznych korespondentów wojennych. Wśród nich jest Angielka Kate Davis. Wkrótce dziennikarze padają ofiarą zaskakującego bombardowania ze strony lotnictwa niemieckiego. Cudem ocalała reporterka zostaje uznana za zaginioną. Pozbawiona dokumentów i szans na ewakuację trafia do posterunek milicji, gdzie postanawia jej pomóc funkcjonariuszka Nina Cwietkowa. Kobieta zabiera ją do swojego domu, załatwia fałszywe dokumenty i ukrywa u rodziny sąsiadów. Wkrótce na jaw wychodzą szczegóły dotyczące przeszłości Kate. Staje się ona celem NKWD i wrogiem Rosji. Nina postanawia działać wbrew przełożonym i pomóc nowej znajomej wydostać się z miasta, do ukochanego Phillipa Parkera.

10:30 – TVP Historia – Uwikłany w historię

Bohaterem filmu jest Józef Ignacy Kraszewski. Prześledzimy koleje jego życia począwszy od wczesnego dzieciństwa, które spędził w dworze dziadków na Podlasiu i które odcisnęło piętno na całym jego dalszym życiu. Film opowiada o jego próbach gospodarowania majątkami ziemskimi, o podróżach po całej Europie, prowadzeniu gazety w Warszawie i ucieczce do Drezna zakończonej procesem i osadzeniem pisarza w twierdzy.

10:40 – ale kino+ - JFK

22 listopada 1963 roku. John Fitzgerald Kennedy zostaje zastrzelony podczas wizyty w Dallas. Do zbadania tej sprawy zostaje powołana komisja Warrena, która stwierdza, że zabójcą prezydenta jest Lee Harvey Oswald. Jednak prokurator Nowego Orleanu Jim Garrison jest przekonany, że zamachowiec nie działał w pojedynkę. Z tego powodu rozpoczyna drobiazgowe śledztwo. Po przesłuchaniu świadków i zebraniu szczegółowych informacji prawnik nie ma wątpliwości, że Kennedy padł ofiarą doskonale zaplanowanego morderstwa, a związek ze zbrodnią mają: CIA, FBI, mafia oraz prawicowi politycy teksańscy, którzy chcieli przeszkodzić prezydentowi w załagodzeniu konfliktu wietnamskiego i położeniu kresu zimnej wojnie. Film Olivera Stone’a jest paradokumentem rekonstruującym tragiczne wydarzenia z dnia 22 listopada 1963 roku. W 1992 roku obraz otrzymał dwie statuetki Oscara - za montaż i zdjęcia.

13:00 – Viasat History – Sztuka rosyjska: Droga do rewolucji, odc. 2

Historyk sztuki Andrew Graham Dixon odkrywa tajemnice, różnorodność i bogatą historię niezwykłej i unikalnej sztuki rosyjskiej. Rozpoczyna od czasów powstawania najwspanialszych ikon, poprzez okres wyjątkowej intensywności, skupienia i zapatrzenia w siebie twórców kulturalnych oraz elit rządzących tego kraju. Andrew zajmuje się artystyczną rewolucją Piotra Wielkiego, przypomina wspaniałe czasy rosyjskiego baroku i próbuje określić znaczenie wpływów grupy artystów, będących rosyjskim odpowiednikiem impresjonistów. Ostatnim okresem zaprezentowanym w serialu będzie Rosja XX wieku - od czasów rewolucji październikowej 1917 roku po dzień dzisiejszy.

14:00 – Viasat History – 778 - Pieśń o Rolandzie

Epos rycerski Pieśń o Rolandzie to bardzo ważne dzieło naszego dziedzictwa kulturowego. Film przenosi widzów do okresu sprzed 1200 lat w poszukiwaniu źródeł i znaczenia tego jednego z najstarszych i najbardziej znanych utworów literackich w tożsamości europejskiej.

16:00 – Discovery Historia – Dziedzictwo starożytności: Tajemnice zaginionych światów

Monumentalne budowle i zapierające dech w piersiach świątynie przypominają współczesnym o potędze starożytnych cywilizacji.

18:00 – Discovery Historia – Wydarzenia, które wstrząsnęły światem: Rozejm w Boże Narodzenie

Niesamowita historia o zawieszeniu broni, do którego doszło na czas Bożego Narodzenia w trakcie pierwszej wojny światowej. W Wigilię w 1914 roku żołnierze wrogich armii przestali do siebie strzelać. Święta spędzili razem w okopach w pokojowej atmosferze.

19:00 – TVP Historia – Kalendarium historyczne: niepokorni

Film upamiętniający 30. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników, który powołano w 1976 roku „Apelem do społeczeństwa i władz PRL”. Ugrupowanie utworzone przez grupę działaczy demokratycznych i niepodległościowych oraz intelektualistów pomagało represjonowanym uczestnikom czerwcowego protestu robotniczego w 1976 roku, walczyło o prawa i wolności obywatelskie, organizowało niezależny ruch wydawniczy. Dokumentaliści pokazują historię KOR-u oczami nie członków organizacji, ale ich bliskich współpracowników.

21:00 – Discovery World – Historia Cesarstwa Japońskiego

Historia działań Japończyków na rzecz podboju Azji i wyprowadzenie kontynentu ze strefy europejskich i amerykańskich wpływów. Twórcy programu sięgają do wydarzeń 1895 roku, czyli zakończenia wojny chińsko-japońskiej, kiedy to Japonia poszerzyła swoje terytorium, mówią o utworzeniu marionetkowego rządu w Korei i oczywiście o ataku na Pearl Harbour. Ta ostatnia agresja wywołała konflikt zbrojny z Zachodem i zakończyła się tragicznie - atakiem atomowym na Hiroszimę i Nagasaki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz