Inscenizacja kampanii moskiewskiej w Krakowie


29 września w Krakowie zostaną odtworzone epizody z kampanii moskiewskiej polskiej armii dowodzonej przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Event jest elementem projektu Pola Chwały realizowanego od 28 do 30 września w Niepołomicach.

Organizatorem happeningu jest krakowski oddział ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej skupiającego studentów i młodych absolwentów uczelni wyższych, którzy za cel stawiają sobie promocję zainteresowania historią oraz bieżącą polityką. Członkowie organizacji przeprowadzili dotąd szereg konferencji i spotkań eksperckich, a także akcji informacyjnych oraz happeningów historycznych. Kolejną inicjatywą Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej jest właśnie krakowski event pod nazwą Diariusz z kampanii moskiewskiej organizowany w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej.

Happening ma przyjąć formę pochodu, który przejdzie z Rynku Głównego na Bulwar Czerwieński. Na jego trasie zostały wyznaczone przystanki edukacyjne, w ramach których zostaną odtworzone przez grupy rekonstrukcyjne koordynowane przez członków Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej poszczególne elementy kampanii hetmana Żółkiewskiego. Punktem kulminacyjnym inscenizacji będzie przedstawienie-na wzór obrazu Jana Matejki-sceny hołdu ruskiego złożonego królowi Zygmuntowi III w Warszawie przez carów Szujskich. Całość będzie symboliczną relacją kampanii moskiewskiej w bardzo widowiskowej i atrakcyjnej formie, opatrzoną komentarzem historycznym z diariusza samego hetmana Żółkiewskiego, a także z dzieł ks. Piotra Skargi oraz Jana Piotra Sapiehy. Happeningowi mają towarzyszyć konkursy z wiedzy na temat historii XVII wieku.

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej zapowiada się wyjątkowo na tle kalendarza imprez kulturalnych tej jesieni nie tylko ze względu na widowiskową oprawę i ulokowanie w samym centrum Krakowa. Członkowie Stowarzyszenia chcą przypomnieć postać hetmana Żółkiewskiego, a przede wszystkim jego projekt politycznej unii z rosyjskim bojarstwem opartej na zasadzie równych z równymi. Happening ma przedstawić w należytej dla tej historii formie to jedno z największych zwycięstw polskiej armii i polskiego dowództwa.

Zachęcamy do udziału w happeningu w sobotę 29 września od godz. 11 w Krakowie.

Więcej szczegółów na stronie studencidlarp.pl lub na fanpagu stowarzyszenia na Facebooku.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz