W Kijowie odsłonięto pomnik Juliusza Słowackiego


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego 20 września 2012 r. w trakcie swojej wizyty na Ukrainie dokonał dokonał odsłonięcia pomnika Juliusza Słowackiego w Kijowie.

Pomnik Juliusza Słowackiego w Kijowie / fot. Olena Zoc, mkidn.gov.pl

Pomnik, którego autorem jest prof. Stanisław Radwański, został wykonany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Znajduje się w pobliżu Kościoła św. Mikołaja w Kijowie.

Został wzniesiony jako „ekwiwalent ” odsłoniętego w 2002 r. w Warszawie pomnika słynnego ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki.

Wykonany z brązu postument jest posadowiony na granitowym cokole, na którym znajduje się dwujęzyczny napis zawierający imię, nazwisko oraz daty urodzenia i śmierci poety. Został ustawiony jako świadectwo związków polskiego wieszcza z Ukrainą - nie tylko poprzez miejsce urodzenia w Krzemieńcu, gdzie od 2004 r. działa Muzeum Juliusza Słowackiego, ale i liczne odwołania w jego twórczości.

Źródło: mkidn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz