Stała ekspozycja w Muzeum AK została otwarta!


Po latach rewaloryzacji Muzeum AK w Krakowie zakończono ją ostatecznie otwarciem stałej ekspozycji. A w niej takie perełki jak rakieta V2, kabina brytyjskiego Halifaxa, czy masa multimedialnych stanowisk.

Muzeum AK w Krakowie otwarcie stałej ekspozycji / fot. Wojtek Duch

Ekspozycja prezentuje dzieje Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej na tle polskich tradycji niepodległościowych. Ukazuje życie narodu, który pod okupacją niemiecką i sowiecką kontynuował byt państwowy w postaci Polskiego Państwa Podziemnego, jako fenomenu na skalę światową. Muzeum zgromadziło niemal 7 000 muzealiów oraz ponad 12 000 archiwaliów.

Większość ekspozycji mieści się w ogromnych piwnicach muzeum. Składa się z następujących części: Polskie Państwo Podziemne, Służba Zwycięstwu Polsce – Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa, Szkolenie wojskowe, Łączność, Kobiety żołnierze, Biuro Informacji i Propagandy, Kwatermistrzostwo, Cichociemni, Wywiad, Dywersja i sabotaż, Partyzantka, Duszpasterstwo, Akcja „Burza” i Powstanie Warszawskie, Epilog – Zdradzona armia. Na parterze również znajduje się - ale mniejsza - część wystawowa.

Zasadnicza część wystawy dotycząca Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej znalazła się na poziomie -1 (Polskie Państwo Podziemne, Służba Zwycięstwu Polsce – Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa, Szkolenie wojskowe, Łączność, Kobiety żołnierze, Biuro Informacji i Propagandy, Kwatermistrzostwo, Cichociemni, Wywiad, Dywersja i sabotaż, Partyzantka, Duszpasterstwo, Akcja „Burza” i Powstanie Warszawskie, Epilog – Zdradzona armia).

Rakieta V2 w Muzeum AK / fot. Wojtek Duch

W Muzeum funkcjonuje także Biblioteka Armii Krajowej, powstała w 2004 r. z początkowym księgozbiorem w ilości około 1000 tomów. Biblioteka MAK jest obecnie w posiadaniu 12 000 egzemplarzy opracowanych wydawnictw zwartych i ok 17 000 czasopism, które są w trakcie opracowania i systematyzowania. Biblioteka MAK udostępnia swój zasób książkowy w sposób nieograniczony w swojej Czytelni, w której jest wolny dostęp do półek oraz do katalogów komputerowych opracowywanych w systemie Biblos. Istnieje możliwość wypożyczania książek poza Czytelnię Biblioteki MAK, po uprzednim zapoznaniu się i podpisaniu treści regulaminu Biblioteki MAK oraz zapisaniu się do niej. Są to książki z dziedziny nauk humanistycznych, głównie dotyczące historii, a także literatury pięknej wydanej na emigracji. Oprócz pozyskiwanych na bieżąco pozycji, księgozbiór Biblioteki MAK składa się również z darów osób prywatnych. Największym darczyńcą dla Biblioteki MAK był dr Stanisław Wcisło, żołnierz Armii Krajowej.

Fragment ekspozycji Muzeum AK w Krakowie / fot. Wojtek Duch

Rewaloryzacja trwała od lipca 2009 r. Jej koszt wyniósł 35,7 mln zł, z czego 24,6 mln zł było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków.

Zakończoną jesienią 2011 r. rewaloryzację budynku naukowcy z Politechniki Krakowskiej ocenili jako najlepszą w Polsce oraz jedną z najlepszych w Europie wśród budynków postmilitarnych i postindustrialnych.

Muzeum AK (ul. Wita Stwosza 12, niedaleko Galerii Krakowskiej i Politechniki Krakowskiej) zostanie otwarte w piątek 28 września br. Bezpłatnie będzie je można zwiedzać do niedzieli 30 września, w godzinach: piątek (28.09), sobota (29.09): 10.00 - 17.00 niedziela (30.09): 11.00 - 18.00  W poniedziałek 1 października Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum będzie czynne w godzinach:
wtorek - sobota: 10.00 - 17.00
niedziela: 11.00 - 18.00
w poniedziałki nieczynne.


Galeria foto: Otwarcie stałej ekspozycji Muzeum AK 27/9/2012

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz