Program telewizyjny dla historyków (1-7 października 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 1 października

9:00 – Discovery Historia – Generał Wojciech Jaruzelski

Unikalny dokument o Wojciechu Jaruzelskim. Oto pierwsza tak szczera i wręcz intymna rozmowa, dzięki której zgłębimy mało znane fakty z życia jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci powojennej Polski. O swojej młodości opowie sam Jaruzelski, który przyznaje, jak ciężko było mu się odciąć od rodzinnych, antyrosyjskich korzeni. Autorzy filmu przypomną nie tylko najgłośniejsze wydarzenia z jego udziałem, takie jak pacyfikację strajków z 1970 r. czy wprowadzenie stanu wojennego, ale przede wszystkim te rzadziej przywoływane: jego walkę z polskim podziemiem po II wojnie światowej i prześladowanie kleru. Podjęte przez Jaruzelskiego decyzje i jego sylwetkę skomentują m.in. Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Urban, Józef Glemp i Bogdan Borusewicz oraz zaproszeni historycy. Ich opinie o sprytnym graczu politycznym, który zaszedł tak wysoko mimo szlacheckiego pochodzenia, zderzone zostaną z wypowiedziami siostry Jaruzelskiego, przedstawiającej go jako człowieka wbrew pozorom pełnego rozterek.

11:00 – HISTORY – Reagan

Film dokumentalny zawierający archiwalne zdjęcia i wywiady ze znajomymi Ronalda Reagana, które pokazują bardziej ludzki wymiar życia człowieka, który jako prezydent USA szukał pokoju z ZSRR Gorbaczowa.

12:00 – Viasat History – Najgorsze zawody w historii: Okres gregoriański

Okazuje się, że najbardziej nieprzyjemne, najgorsze zawody wykonywane przez ludzi na przestrzeni dziejów miały w historii ogromne znaczenie. Dowiemy się jaki wpływ dla zaistnienia pewnych historycznych wydarzeń i powstania określonych instytucji oraz symboli społecznych miały prace znajdujące się na najniższym szczeblu w hierarchii.

14:00 – Viasat History – Prywatne życie wielkiego arcydzieła: „Pojmanie Chrystusa”

W 1993 roku irlandzka Galeria Narodowa zaskoczyła świat obwieszczeniem o odnalezieniu w Dublinie obrazu Caravaggia „Pojmanie Chrystusa”. Dzieło znane było z wielu kopii, jednak oryginał od 200 lat był uznany za zaginiony. W 1990 roku jezuici z klasztoru w Dublinie zgłosili się do Galerii Narodowej, zlecając czyszczenie obrazu, który wisiał na terenie ich posiadłości przez prawie 60 lat. Konserwatorzy od razu dostrzegli, że nie mają do czynienia z falsyfikatem. Realizatorzy filmu opowiadają, jak to się stało, że arcydzieło nie zostało rozpoznane przez tak długi czas.

15:00 – Discovery World – Pierwsza dziesiątka: Najlepsze my śliwce

Poznajmy wynalazki, które na zawsze zmieniły świat w XXI wieku: samoloty, roboty, bomba atomowa, sztuczne serce i klonowanie. W tym odcinku - myśliwce wojskowe. Dominują na współczesnych polach bitew. Analizujemy siłę rażenia poszczególnych typów samolotów.

16:00- Viasat History – Historia elektryczności

Dzieje pierwszych uczonych, których zaintrygowało zjawisko elektryczności. Skonstruowali dziwne, potężne instrumenty do jej generowania, a nawet udało im się okiełznać błyskawice. W tym odcinku o tym, jak ludzie nauczyli się produkować prąd i baterie.

17:00 – Discovery Historia – Na tropach tajemnic: polowanie na czarownice

W czasie kiedy w Europie prześladowano wolnomyślicieli i innowierców, Polska uważana była za państwo niezwykle tolerancyjne. Twórcy dokumentu starają się dociec, czy faktycznie Rzeczpospolita była krajem bez stosów.

19:00 –Viasat History – Inuk – Pierwszy Eskimos z Grenlandii

Inuk - z grenlandzka „człowiek” - 400 lat temu był jednym z pierwszych ludzi, którzy osiedlili się na tej wyspie. Pozostała po nim jedynie kępka włosów, splątanych tak mocno, że początkowo wzięto je za niedźwiedzie futro. Dzięki tym pasmom można obecnie zrekonstruować całą tożsamość Inuka, naszkicować jego portret ze wszystkimi szczegółami fizjologicznymi, mimo że żył on w bardzo odległych czasach.

20:00 – Viasat History – Światy starożytności, odc. 1

Archeolog i historyk Richard Miles sprawdza, jak powstała cywilizacja. Rozpoczyna swoje badania na południu Iraku, w Uruk - miejscu uważanym za kolebkę wszystkich innych miast, po czym odwiedza Syrię, Egipt, Anatolię i Grecję.

Wtorek, 2 października

9:10 – BBC Knowledge – Namierzyć Bin Ladena

1 maja 2011 roku Biały Dom ogłosił, że amerykańscy komandosi zlikwidowali przywódcę Al-Kaidy. Nalot na dom Bin Ladena pod pakistańskim miastem Abbottobad był zwieńczeniem wielomiesięcznej akcji wywiadowczej realizowanej przez setki agentów i analityków CIA. Mimo to Amerykanie mieli zaledwie 50 procent pewności, że rezydencja rzeczywiście należy do szefa Al-Kaidy. Pomyłka mogła oznaczać tragedię na miarę Mogadiszu 1993 roku czy Teheranu w 1980 roku. O przygotowaniach i przebiegu operacji opowiadają politycy, doradcy prezydenta Obamy, eksperci i byli żołnierze jednostki specjalnej Navy Seals. Ich relacje ilustrują fabularyzowane sekwencje m.in. z katastrofy śmigłowca biorącego udział w akcji oraz pościgu za Bin Ladenem w jego rezydencji.

11:00 – Discovery Historia – Na tropach tajemnic: Wielcy mistrzowie z Kwidzyna

W kwidzyńskiej katedrze spoczęli prawdopodobnie dwaj wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego. Archeolodzy próbują wyjaśnić zagadkę, czy wykopane szczątki mogą należeć do nich.

12:00 – TVP Historia – Twierdza Kłodzko

Historia budowli obronnej mieszczącej się na terenie Kłodzka. Obraz uzupełniają inscenizacje bitew z czasów wojen austriacko-pruskich i kampanii napoleońskiej. Narratorem jest archeolog dr Cezary Buśko.

13:30 – TVP Historia – Jeszcze tylko jeden las

II wojna światowa. Kulgawcowa, dawniej praczka w domu inteligenckiej rodziny żydowskiej, podejmuje się wyprowadzenia z getta i umieszczenia na wsi Rutki, córki byłej chlebodawczyni. Bierze za to pieniądze, ale za ukrywanie żydowskiego dziecka grozi jej śmierć. Żywi wprawdzie niechęć do Żydów, ale zarazem współczuje małej. Z początku wszystko układa się pomyślnie i obie przedostają się na aryjską stronę. Nocują w mieszkaniu Kulgawcowej, gdzie pojawiają się pierwsze kłopoty - córka kobiety - chce wydać dziecko Niemcom. Jednak nazajutrz praczka wywozi dziewczynkę na wieś. W pociągu czekają ją kolejne kłopoty - jeden z pasażerów okazuje się być szmalcownikiem, który szantażem usiłuje wymusić od Kulgawcowej okup. Z opresji ratuje ją przypadkowy pasażer. Blisko celu podróży, kiedy dziewczynka i jej opiekunka wędrują już pieszo, napotykają niemiecki patrol. Z aryjskich dokumentów dziewczynki wypada zdjęcie jej rodziców. Kulgawcowa, która może zostawić dziewczynkę samą, postanawia towarzyszyć Rutce w drodze na śmierć. Nagroda za najlepsza rolę kobiecą dla Ryszardy Hanin na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

15:00 – Discovery World – Pierwsza dziesiątka: Najlepsze czołgi

Poznajmy wynalazki, które na zawsze zmieniły świat w XXI wieku: samoloty, roboty, bomba atomowa, sztuczne serce i klonowanie. W oparciu o opinie ekspertów i wyniki głosowania widzów wybieramy dziesięć najlepszych czołgów w historii.

16:00 – Viasat History – Historia elektryczności, odc. 2

Niemal dwieście lat temu naukowcy zauważyli, że elektryczność powiązana jest z inną, równie fundamentalną siłą natury - magnetyzmem. W tym odcinku widzowie dowiedzą się, jak to odkrycie zmieniło świat, pozwalając ludziom na generowanie, jak się wydaje, nieograniczonej ilości prądu, który można wykorzystywać do napędzania maszyn, komunikowania się na duże odległości i oświetlania domów.

17:00 – Viasat History – Rzymianie, odc. 2

Profesor Mary Beard odkrywa tajemnice życia najbiedniejszej ludności Starożytnego Rzymu - pierwszego wielopoziomowego miasta na świecie.

20:00 – Viasat History – Pierwszy Jezus

Zespół naukowców bada kamienne tablice z I w. p.n.e opisujące losy Simona - samozwańczego Mesjasza, który zmarł na cztery lata przed narodzeniem Chrystusa. Simon nazywał siebie królem żydowskim, Rzymianie zabili go i ukrzyżowali na obrzeżach Jerozolimy. Twórcy programu wyruszają do Izraela, aby dokonać tam dokładnych oględzin znalezionego skryptu. Podczas podróży od Jerozolimy do Jerycha poszukują archeologicznych dowodów na to, że Simon istniał naprawdę.

Środa, 3 października

10:00 – HISTORY – II wojna na froncie wschodnim

Przerażająca opowieść o oblężeniu Leningradu, które uchodzi za jedno z najdłuższych w historii wojskowości. Historia przedstawiona w filmie naświetla widzom rosyjski punktu widzenia. W trakcie działań bojowych zginęło ponad milion mieszkańców.

11:00 – Viasat History – Medycyna starokoreańska

Przez wiele stuleci Korea zmagała się z niehigienicznymi warunkami i chorobami. Kilku lekarzy i myślicieli z tego kraju odegrało wielką rolę w historii medycyny. Biorąc na wzór osiągnięcia Chińczyków w tej dziedzinie, udało im się wypracować i rozwinąć rodzaj rzemiosła, które okazało się skuteczne w leczeniu ludzi dotkniętych groźnymi chorobami. Współcześni mieszkańcy Korei wciąż czerpią z wypracowanych w starożytności metod, takich jak: siły jing i jang, punkty meridianowe, akupunktura czy teoria Sa’am. Film opowiada o starokoreańskiej medycynie, którą Azjaci praktykują do dzisiaj.

12:00 – TVP Historia – Jak to było naprawdę: Pamięć powstania

Historia powstania warszawskiego opowiedziana przez kombatantów m.in. Zofię Szymańczuk, dr Annę Borkiewicz-Celińską, Jana Kurdwanowskiego, Tadeusza Sułowskiego oraz prof. Jana Ciechanowskiego. Ich dramatyczne wspomnienia pokazują archiwalne filmy kręcone w ogniu walki przez akowskich kamerzystów. Pokazano agresję i okrucieństwo postępowania okupanta, gdzie na porządku dziennym były przesłuchiwania i tortury. Po upadku powstania ludność cywilna Warszawy dostała się do obozu przejściowego w Pruszkowie, a żołnierze trafili do obozów jenieckich. Tylko niektórym szczęśliwcom udało się uniknąć niewoli.

13:00 – Discovery Historia – Niezbite dowody: syndrom wojny w Zatoce

Badacze analizują teorie mówiące o niepokojących symptomach, jakie zaobserwowano u żołnierzy, którzy brali udział w wojnie w Zatoce Perskiej.

15:00 – Viasat History – Wyprawy w czasie, odc. 23

Na terenie wiejskiej posiadłości Simona Meadona w hrabstwie Dorset znajduje się wiele archeologicznych skarbów. Jest tam duży budynek, który mógł być rzymską willą, oraz rów graniczny w kształcie okręgu z epoki brązu. Nieopodal farmy Simona odnaleziono z kolei wiele grobów. Zespół archeologów zastanawia się, dlaczego właśnie tu chowano ludzi i czy byli oni jakoś związani z rzymskim budynkiem po drugiej stronie wzgórza.

16:00 – Viasat History – Historia elektryczności, odc.3

Elektryczność nie tylko wytwarza ciepło i światło. Dzięki niej możliwe jest porozumiewanie się na duże odległości oraz transmisja dźwięku i obrazu. Po setkach lat eksperymentowania nastąpiło prawdziwe, dogłębne zrozumienia tego zjawiska - odkryte zostały fale magnetyczne i pole elektryczne. Dziś trudno sobie wyobrazić Ziemię bez elektryczności - jest ona podstawą naszego życia i ciągle wzrasta na nią zapotrzebowanie. Jeśli uda się zgłębić tajemnicę nadprzewodnictwa elektrycznego, świat zmieni się ponownie.

18:00 – Discovery Historia – Co wiedzieli starożytni: Rzymianie

Podróż w czasie do czasów rzymskich. W jaki sposób wynalazki pomagały mieszkańcom imperium w codziennym życiu? Rzymianie wierzyli, że podbój świata zapewni im dostatnie życie.

20:00 – Discovery World – Podniebne manewry: P-51 Mustang kontra Me-109

Twórcy serii omawiają dwa modele najlepszych myśliwców II wojny światowej - stanowiący trzon niemieckiego lotnictwa Messerschmitt Me-109 oraz P-51 Mustang, który bombardował strategiczne cele na terenie Niemiec.

21:00- Discovery World – Prawdy i mity filmowej elity: „Szeregowiec Ryan”

Twórcy filmu zdradzą dziś, co jest prawdą, a co fikcją w dramacie wojennym Stevena Spielberga z 1998 roku. Na temat opowiedzianych w obrazie wydarzeń wypowiedzą się historycy oraz świadkowie tego autentycznego wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Czwartek, 4 października

10:00 – Discovery Historia – Historia Żydów

Dzieje judaizmu ukazane przez pryzmat znalezisk archeologicznych i cennych eksponatów z żydowskich ośrodków kultury.

10:00 – Viasat History – W cieniu Księżyca

W latach 1968-1972 podróż na Księżyc odbyło dwudziestu czterech Amerykanów. Astronauci statków Apollo opowiadają w dokumencie o swoich doświadczeniach i dzielą się wrażeniami z pobytu na orbicie okołoziemskiej. Ich dokonania miały ogromne znaczenie nie tylko dla nich samych, ale także dla całej ludzkości. Wywiady z członkami kosmicznych misji przeplatane są w większości niepublikowanymi do tej pory materiałami archiwalnymi NASA.

12:00 – Discovery Historia- Nikczemne zamachy i zabójstwa, odc. 1

Ernst Röhm był dowódcą hitlerowskich oddziałów szturmowych SA i działaczem NSDAP. Aresztowano go 30 czerwca 1934 roku podczas tzw. nocy długich noży. Nie skorzystał z możliwości popełnienia samobójstwa. 2 lipca 1934 roku został zamordowany w swojej celi przez SS-Brigadeführera Theodora Eicke.

13:00 – Discovery Historia – Wydarzenia, które wstrząsnęły światem: koronacja Elżbiety II i śmierć Diany

W tym odcinku twórcy serii analizują dwa wydarzenia, które całkowicie zmieniły sposób, w jaki Brytyjczycy spostrzegają monarchię oraz współczesne media. Pierwszym z nich jest koronacja Elżbiety II, 2 czerwca 1953 roku. Widzowie dowiedzą się m.in., jak Peter Dimmock, producent telewizyjnej relacji z ceremonii, walczył o możliwość zrobienia zbliżeń na nową królową, mimo że było to surowo zabronione przez protokół dyplomatyczny. Poznają także tajemnice szycia królewskich szat. Drugim wydarzeniem analizowanym w tym odcinku jest śmierć księżnej Diany, 31 sierpnia 1997 roku. W programie wywiad z lekarzem, który udzielał Dianie pomocy, nie zdając sobie sprawy, z kim ma do czynienia, oraz szczegółowa rekonstrukcja ostatnich chwil z życia księżnej.

16:00 – Discovery Historia – Początek: Skazania – Niepokonani

Losy kilku żołnierzy podziemia, którzy nie uznali zwierzchnictwa komunistów i mimo zakończenia wojny walczyli dalej.

17:00 – Discovery Historia – Twórcy map, odc. 2

Król Anglii, Henryk VIII, który panował w pierwszej połowie XVI w., chciał obronić się przed sojuszem Francji i Szkocji. Potrzebował do tego specjalnych, precyzyjnych map. Chciał zatrudnić w tym celu najlepszego kartografa świata, Merkatora, który naprawdę nazywał się Gerhard Kremer i był flamandzkim matematykiem i geografem. Angielski władca nie wiedział jednak, że Merkator i jego współpracownik, John Elder byli szpiegami. Zdradzali tajemnice swoich map wrogom Anglii. Przez całe dziesięciolecia kradli dane kartograficzne dla Francji i Szkocji. Potem zdradzali je dla angielskich pieniędzy. Merkator zasłynął w historii kartografii jako ten, który dla swojego zbioru map po raz pierwszy użył słowa „Atlas”.

18:00 – Discovery World – Katastrofy – nauka na błędach: Sataki

Analiza morskich katastrof, po których dokonano zmian w przepisach i wprowadzono ulepszenia na statkach. Zobaczymy metamorfozy wielkich liniowców - od „Titanica” po „Ruby Princess”.

20:00 – Discovery World – Podniebne manewry: P - 39 Lightening kontra Zero

Ze względu na zwinność i szybkość japońskie myśliwce nazywane Zero uważane były za najgroźniejsze samoloty walczące w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Twórcy serii porównają ten model z amerykańskim P-38 Lightening, również zwinnym, silnie uzbrojonym myśliwcem.

20:30 – Polsat Play – Łowcy nazistów, odc. 1

Znakomici niemieccy naukowcy pracowali dla nazistowskiego rządu w latach 30. i 40. XX wieku i ich dziełem było skonstruowanie balistycznego pocisku V2. Po zakończeniu wojny Stanom Zjednoczonym bardzo zależało na odnalezieniu tych ludzi i wykorzystaniu ich wiedzy do budowania przewagi technologicznej nad Związkiem Radzieckim. Dzięki pracy dla rządu USA mogli oni uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie dokonane w czasie wojny.

Piątek, 5 października

10:00 – Viasat History – Muhammad Ali – narodziny gwiazdy boksu

Młody bokser Cassius Marcellus Clay w 1960 roku przybył do Miami z postanowieniem zdobycia mistrzostwa wagi ciężkiej. Rezultat jego oczekiwań przeszedł najśmielsze oczekiwania - bardzo szybko stał się legendą. W 1964 roku przyjął nazwisko Muhammad Ali. Osoby z jego otoczenia opowiadają o tym, w jaki sposób zdobył sławę i co zawdzięcza czarnej społeczności Miami.

12:10 – TVP Historia – Ostatni bitwa

Przypomnienie wydarzeń związanych z bitwą pod Kockiem. W dniach 2-5 października 1939 roku polskie oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” dowodzone przez generała Kleeberga stoczyły walkę z siłami niemieckimi. Była to ostatnia potyczka kampanii wrześniowej z udziałem regularnego wojska.

13:10 – CANAL+ - Elegia

Styczeń 1945 roku, II wojna światowa powoli zbliża się ku końcowi. Ludowe Wojsko Polskie szturmuje umocnienia Wału Pomorskiego. Przedzierając się przez zaminowane pole, oddział piechoty zostaje otoczony przez przeważające siły niemieckie. Po zaciekłej i nierównej walce Polacy są zmuszeni do kapitulacji. Naziści bez skrupułów mordują rannych, a pozostałych zamykają w szopie na pobliskim folwarku. Jeńcy szybko orientują się, że nazajutrz zostaną rozstrzelani. Tymczasem wieś Podgaje, w której są przetrzymywani, ma być ewakuowana. Cywilów eskortują walczący po stronie niemieckiej żołnierze łotewscy. Korzystając z zamieszania, polscy jeńcy podejmują desperacką próbę ucieczki. Czeka ich okrutna kara... Przejmujący dramat wojenny oparty na prawdziwych zdarzeniach.

15:00 – Discovery World – Pierwsza dziesiątka: karabiny bojowe

Odcinek na temat karabinów używanych na polu walki - od M16 do AK-47 zwanego potocznie Kałasznikowem.

17:00 – Discovery Historia – Tajemnicze wyprawy: Prawdziwa historia Drakuli

W tym odcinku twórcy programu zapraszają widzów w podróż do Rumunii, by tam poszukać prawdy o Drakuli. Kto mógł stać się inspiracją do stworzenia postaci tego strasznego wampira?

18:00 – Viasat History – Najgorsze zawody w historii, odc. 10

Tony Robinson wykonuje nieprzyjemne prace na wsi. Wciela się kolejno w role pastucha, zbieracza pokrzyw, młocarza i zbieracza turzycy. Musi również pokonać strach i zająć się pewnym zadaniem na dużej wysokości.

20:00 – Viasat History – Bóg przed sądem

Żydowscy więźniowie obozu Auschwitz w 1943 roku w obliczu nieuniknionej zagłady usiłują wytłumaczyć sobie sens przeznaczenia. Postanawiają postawić Boga przed sądem. Fizyk, rękawicznik, dwóch rabinów, profesor prawa i kryminalista nie tylko walczą o przetrwanie, ale i usiłują zrozumieć sedno swojego istnienia. Kolejne dni upływają im na czekaniu na wyrok śmierci w komorach gazowych i odkrywaniu bezmiaru nazistowskiego okrucieństwa. W tej sytuacji żądają od Stwórcy odpowiedzi na pytanie, dlaczego pozwala na tak wiele cierpienia.

Sobota, 6 października

10:00 – Discovery Historia – Przełomowe wynalazki: Meble

Ronald Top przedstawia historię mebli. Prowadzący przygotuje sobie miejsce do spania podobne do tych, jakie mieli ludzie żyjący w czasach neolitu, przetestuje też średniowieczną ławę. Na końcu złoży wizytę w fabryce łóżek w Szwecji.

10:30 – Discovery Historia – Przełomowe wynalazki: Piśmiennictwo

Prezentacja wynalazków mających służyć pisaniu - od epoki glinianych tabliczek po erę nowoczesnych komputerów. Poznamy też historię ołówka i dowiemy się, jak produkowany jest papier.

12:45 – Kino Polska – Orzeł

Jesienią 1939 roku, po kapitulacji Polski, dowództwo okrętu podwodnego „Orzeł” decyduje się nie składać broni i walczyć z wrogiem. Statek dociera do Tallina, położonego w neutralnej Estonii. Tam załoga uzupełnia zapasy paliwa i zostawia ciężko rannego dowódcę. Wkrótce okazuje się jednak, że miejscowe władze - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - podejmują decyzję o jego internowaniu. Nowy kapitan, Grabiński, rozkazuje natychmiastową ucieczkę do Anglii. Okrętowi udaje się potajemnie opuścić port. Aby dotrzeć do Wielkiej Brytanii, załoga musi najpierw przepłynąć teren Bałtyku, kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną. Film Leonarda Buczkowskiego jest swobodnie oparty na autentycznych wydarzeniach historycznych. Bohaterski wyczyn „Orła” stał się dla Polaków symbolem heroicznej walki z hitlerowcami i symbolem nadziei na odzyskanie wolności.

14:00 – Discovery World – Pierwsza wojna światowa: Do broni!

W XIX wieku półwysep bałkański znajdował się w strefie wpływów monarchii Austro-Węgier. W skład tego wielonarodowościowego imperium wchodzili Polacy, Czesi, Słowacy, Rumuni, Włosi, Chorwaci, Słoweńcy, Bośniacy i Serbowie. Na początku XX wieku państwo znacznie jednak osłabło, stwarzając zamieszkującym je narodom szansę realizacji planów niepodległościowych. Dążąca do odgrywania czołowej roli na półwyspie bałkańskim Serbia mogła wiele skorzystać na rozpadzie podwójnej monarchii. Szef serbskiego wywiadu, pułkownik Dragutin Dimitrijević Apis, dowiedział się o planach młodych Bośniaków, którzy zamierzali zgładzić następcę tronu Austro-Węgier, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Wsparł ich i uzbroił. 28 czerwca 1914 roku na ulicach Sarajewa udanego zamachu dokonał bośniacki student Gavril Principa. Wydarzenie to miało znaczący wpływ na dalszą historię i stało się bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia pierwszej wojny światowej.

16:00 – HISTORY – Tajna armia Europy, odc. 5

Na przełomie lat 1943/44 Niemcy nasilili represje wobec ruchu oporu, uważanego teraz za poważne zagrożenie dla III Rzeszy. Zmasowana infiltracja policyjna skutkuje systematycznymi egzekucjami i masowym wywożeniem więźniów politycznych do obozów.

18:00 – Viasat History – 400 lat teleskopu

Historyczna kronika teleskopu od czasów Galileusza. Przyrząd ten wywarł ogromny wpływ na rozwój astronomii i zmienił nasze postrzeganie siebie jako części niezmierzonego wszechświata. Specjaliści wyjaśniają w filmie różne teorie naukowe. Rozważają m.in. tezę Galileusza dotyczącą odkrycia teleskopu, który miał wystawiać na próbę nauki ówczesnych religii oraz analizują najnowsze przypuszczenia na temat życia na innych planetach i poszerzania się wszechświata. Widzowie dowiedzą się również, jak przebiegają prace nad tworzeniem gigantycznych teleskopów wielkości stadionu.

20:00 – Discovery Historia – Bitwy żołnierza polskiego: Falaise 1944

W tym wydaniu wspólnie z autorami przemierzamy drogę od Normandii, aż po linię Renu. Falaise to symbol potęgi polskich pancerniaków. Podczas II wojny światowej dywizja generała Maczka odcięła Niemcom jedyną drogę ucieczki z okrążenia i rozbiła ich w pył.

Niedziela, 7 października

11:00 – Discovery Historia – Swietłana – córka Stalina, odc. 2

Szokująca spowiedź Swietłany Alliłujewej, córki Józefa Stalina. Kobieta opowiada o swoim dzieciństwie na Kremlu, tragicznej śmierci matki, trudnych relacjach z ojcem a także o decyzji o emigracji, która nie spotkała się z przychylnością najbliższych. Porzucona przez rodzinę Swietłana ostatnie chwile swoje życia spędziła w amerykańskim domu opieki w stanie Wisconsin. Mimo że ojczyznę opuściła na zawsze w 1986 r., aż do śmierci dręczyły ją demony przeszłości. Zmarła 22 listopada 2011 roku.

13:00 – Discovery World – Śmierć przed wieków

Serial poświęcony badaniom nad ludzkimi szkieletami, pochodzącymi z różnych epok. Wykorzystanie najnowszych metod medycyny sądowej i technik animacji komputerowej pozwala na dokonanie niezwykłych odkryć.

14:00 – Discovery Historia – Tajemnice Biblii: Zaginione Ewangelie

Według tradycji chrześcijaństwa istnieją cztery Ewangelie. Archeolodzy twierdzą jednak, że jest ich więcej, lecz pozostałe Kościół ukrył przed wiekami i zakazał ich rozpowszechniania. Teksty te zostały bowiem niedawno odkryte przez naukowców. Znalezione księgi ukazują życie i cuda Jezusa, relacje naocznych świadków, którymi prawdopodobnie byli Maria Magdalena, apostoł Piotr i Judasz Iskariota. Teksty te budzą wiele kontrowersji. Datowanie radiowęglowe, analiza mikroskopijna dowodów i starożytne próbki pisma wskazują, że niektóre z tych ewangelii mogą być starsze niż znane nam Ewangelie Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Dokumentaliści zastanawiają się, dlaczego zostały one wykluczone z tradycji kościelnej, jakie kryją tajemnice i kim byli ich autorzy. By odpowiedzieć na te pytania, wraz z ekipą programu udamy się w podróż rozpoczynającą się na pustyniach Egiptu i zakończoną w laboratoriach Instytutu Smithsona.

15:00 – Viasat History – Nefretiti i zaginiona dynastia

Angielski archeolog Howard Carter w 1922 roku odkrył w Dolinie Królów świetnie zachowany grobowiec króla Egiptu Tutanchamona. Szczątki ojca władcy - -Amenhotepa IV Echnatona, który ukrócił rządy kapłanów - znaleziono w skromnej krypcie niedaleko grobowca syna. W pobliżu spoczywały ciała dwóch kobiet. Do niedawna sądzono, że jedna z nich to Nefertiti, pierwsza małżonka Echnatona. Jednak najnowsze badania udowodniły, że to Kija - druga żona króla, matka Tutanchamona. Powstaje jednak pytanie o to, gdzie spoczywają szczątki Nefertiti. Być może jej mumia wciąż czeka na odkrycie...

18:00 – Discovery World – Tajemnice wielkich bitew, odc. 4

Serial prezentuje nieznane fakty o bitwach, które wpłynęły na bieg historii. Prowadzący program Norm Christie odwiedza pola bitewne we Francji, Wielkiej Brytanii, Afryce Północnej i Hiszpanii. Pragnie odtworzyć przebieg najważniejszych działań militarnych oraz przedstawić bohaterskie czyny, które ukształtowały oblicze współczesnego świata. Każdy z odcinków przedstawia relacje świadków, komputerowe rekonstrukcje wydarzeń oraz własne spostrzeżenia i metody badawcze niekonwencjonalnego historyka. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć najważniejsze konflikty zbrojne w zupełnie nowym świetle.

19:30 – Viasat Hisotry – Film partyzancki

Podczas II wojny światowej na terytorium byłej Jugosławii miał miejsce jeden z najbardziej krwawych konfliktów w historii tego państwa. Na podstawie tych wydarzeń powstał specjalny gatunek filmowy - film partyzancki. Program opowiada o historii tzw. filmu partyzanckiego, specjalnego gatunku, który partia komunistyczna stworzyła w celu gloryfikacji wojny partyzanckiej. Na przestrzeni 40 lat gatunek ten przeszedł poważną transformację i stał się jednym z najważniejszych gatunków filmowych w tej części Europy; trzy filmy partyzanckie otrzymały nominacje do Oscara, a dla uwiarygodnienia przedstawionych w nich faktów zniszczono wsie i wysadzono w powietrze mosty.

21:00 – HISTORY – Prawdziwa twarz Jezusa?

Zobaczmy trójwymiarową rekonstrukcję postaci kiedyś owiniętej w całun turyński. Czy to, co oglądamy dzięki wykorzystaniu praw fizyki i rewolucyjnej technice obróbki obrazu, to prawdziwa twarz Jezusa?

22:00 – Discovery Historia – Wojownicy: Bohaterowie i złoczyńcy: Cortes

Sylwetka Hernána Cortésa de Monroya Pizarro, hiszpańskiego konkwistadora, który zasłynął jako odkrywca Meksyku. W programie m.in. o tym, jak razem z oddziałem 500 żołnierzy podbił imperium Azteków.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz