Wystawa: „Żołnierz polski na frontach II wojny światowej”


Od 12 września 2012 r. czynna jest w Muzeum Regionalnym w Jaśle wystawa pt. „Żołnierz Polski na frontach II wojny światowej”, ukazująca mundury, uzbrojenie i oporządzenie żołnierzy polskich z lat 1939-1945.

Na wystawie można zobaczyć mundury z okresu Wojny Obronnej 1939 r., w tym ułana oraz oficerów piechoty, mundury żołnierzy różnych formacji Armii Polskiej na Zachodzie, w tym podoficera Marynarki Wojennej, oficera lotnictwa, żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz pancerniaków gen. St. Maczka. Wystawę zamykają mundury żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego z lat 1944 – 1945 oraz rekonstrukcja munduru żołnierza Armii Krajowej z okresu Powstania Warszawskiego.

Ekspozycję mundurów wojskowych uzupełnia broń biała i palna używana przez polskich żołnierzy: szable wz. 21/22 i wz.34, kordzik lotniczy wz.27/34,bagnety Radom i Perkun, karabiny Mauser wz.98, Berthier wz.1907 i 1907/15, Mas wz.36, Enfield MK III, Mosin, pistolety maszynowe i broń krótka,w tym tym polski pistolet Vis.

Niezwykle ciekawą część wystawy stanowią odznaczenia, odznaki pułkowe i oznaki w formie naszywek na mundur, noszone przez żołnierzy z września 1939 r. i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Tą część wystawy uzupełniają różnego typu dokumenty żołnierskie, fotografie i oporządzenie wojskowe.

Wystawa adresowana jest do wszystkich miłośników wojska, militariów i historii ostatniej wojny światowej, szczególnie do młodzieży, która poznając historię Wojska Polskiego odbywa równocześnie dobrą lekcję patriotyzmu. Wystawa czynna będzie do połowy listopada 2012 r.

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum.Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz