Wystawa: „Żołnierz polski na frontach II wojny światowej”


Od 12 września 2012 r. czynna jest w Muzeum Regionalnym w Jaśle wystawa pt. „Żołnierz Polski na frontach II wojny światowej”, ukazująca mundury, uzbrojenie i oporządzenie żołnierzy polskich z lat 1939-1945.

Na wystawie można zobaczyć mundury z okresu Wojny Obronnej 1939 r., w tym ułana oraz oficerów piechoty, mundury żołnierzy różnych formacji Armii Polskiej na Zachodzie, w tym podoficera Marynarki Wojennej, oficera lotnictwa, żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz pancerniaków gen. St. Maczka. Wystawę zamykają mundury żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego z lat 1944 – 1945 oraz rekonstrukcja munduru żołnierza Armii Krajowej z okresu Powstania Warszawskiego.

Ekspozycję mundurów wojskowych uzupełnia broń biała i palna używana przez polskich żołnierzy: szable wz. 21/22 i wz.34, kordzik lotniczy wz.27/34,bagnety Radom i Perkun, karabiny Mauser wz.98, Berthier wz.1907 i 1907/15, Mas wz.36, Enfield MK III, Mosin, pistolety maszynowe i broń krótka,w tym tym polski pistolet Vis.

Niezwykle ciekawą część wystawy stanowią odznaczenia, odznaki pułkowe i oznaki w formie naszywek na mundur, noszone przez żołnierzy z września 1939 r. i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Tą część wystawy uzupełniają różnego typu dokumenty żołnierskie, fotografie i oporządzenie wojskowe.

Wystawa adresowana jest do wszystkich miłośników wojska, militariów i historii ostatniej wojny światowej, szczególnie do młodzieży, która poznając historię Wojska Polskiego odbywa równocześnie dobrą lekcję patriotyzmu. Wystawa czynna będzie do połowy listopada 2012 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz