Wystawa: „Wielcy i mali. Początki przemysłu naftowego w Polsce”


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na głębokość 135 m do ekspozycji Muzeum w kopalni soli. W dniach 6 i 20 października (godz. 10.00 i 12.30) będzie można zwiedzić wystawę „Wielcy i mali. Początki przemysłu naftowego w Polsce” z autorami w cenie 9 zł.

Polska jest pionierem górnictwa naftowego na świecie. Wystawa przybliża tradycje przemysłu naftowego na Podkarpaciu - wydobycie, przetwórstwo, handel ropą i jej pochodnymi ukazując zarówno wielkich inwestorów jak i zwykłych prekursorów górnictwa naftowego.

Istotne miejsce poświęca Ignacemu Łukasiewiczowi prekursorowi przemysłu naftowego - w tym roku przypada 130. rocznica jego śmierci i 190. urodzin. Zaaranżowano jego laboratorium oraz pokazano lampy naftowe.

Wystawa ukazuje też łemkowskich maziarzy, znajduje się na niej m.in.: wóz maziarski i aranżacja łemkowskiej chaty.

Temat prezentowany jest poprzez różnorodne obiekty: portrety, dokumenty, lampy, narzędzia wiertnicze, modele szybów wiertniczych, wielkoformatowe plansze i fotografie.

Konieczna rezerwacja: Biuro Obsługi Turystów Muzeum – 12 278 58 49.

Cena biletu łącznie ze zwiedzaniem Muzeum w kopani soli: 9 zł.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz