W Iranie uczczą 70. rocznicę przyjęcia ponad 120 tys. ewakuowanych z ZSRR


W dniach 5-7 października 2012 r. w Iranie odbędą się uroczystości związane z 70. rocznicą przyjęcia przez to państwo ponad 120 tys. polskich uchodźców wojskowych (ponad 77 tys.) i cywilnych (ponad 43 tys., w tym 20 tys. dzieci), ewakuowanych drogą morską i lądową ze Związku Sowieckiego.

W uroczystościach wezmą udział m.in. przedstawiciele władz państwowych RP, kombatanci Armii gen. Andersa oraz Sybiracy, którzy w czasie II wojny światowej znaleźli się w Iranie.

Polscy uchodźcy zostali w Iranie przyjęci bardzo życzliwie, co znajduje potwierdzenie w licznych źródłach historycznych. Obchody będą więc kolejną okazją do wyrażenia podziękowania narodowi irańskiemu za pomoc humanitarną udzieloną 70 lat temu.

Obchody odbędą się na Polskim Cmentarzu Wojennym Dulab w Teheranie (1937 polskich mogił) oraz na polskich kwaterach cmentarzy ormiańskich w Isfahanie, w czasie wojny „mieście polskich dzieci”, (18 mogił) oraz Bandar-e Anzali (dawniej: Pahlevi, 639 mogił).

Podczas II wojny światowej w Iranie zmarło ponad 2,9 tys. Polaków, w zdecydowanej większości z wycieńczenia, chorób i epidemii spowodowanych pobytem w sowieckich łagrach. Zostali pochowani na cmentarzu Dulab oraz w siedmiu kwaterach stanowiących część innych cmentarzy.

Wśród jadących do Teheranu są osoby, które przyjechały do Persji gdy były dziećmi. W ubiegłym tygodniu kilkadziesiąt z nich spotkało się w Juracie. Filmowy reportaż, w którym po 70. latach opowiadają swoje wstrząsające przeżycia do zobaczenia na youtube.com/MuzHPtv.

Organizatorami uroczystości są: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ambasada RP w Teheranie przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz