Program telewizyjny dla historyków (8-14 października 2012)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 8 października

10:00 – Viasat History – Historia satelity

Początki technologii satelitarnej sięgają roku 1957, kiedy sztuczny satelita Sputnik został wystrzelony na orbitę. Od tamtej pory kosmos - od zawsze intrygujący ludzi - stał się dla nich mniej tajemniczy. Rozpoczął się jego intensywny podbój. Zaczęły powstawać coraz bardziej skomplikowane urządzenia, które dzisiaj otaczają Ziemię. Film ukazuje, jak ważną rolę odgrywają satelity w naszym życiu codziennym.

11:00 – Discovery World – Katastrofy – nauki na błędach: Statki

Analiza morskich katastrof, po których dokonano zmian w przepisach i wprowadzono ulepszenia na statkach. Zobaczymy metamorfozy wielkich liniowców - od „Titanica” po „Ruby Princess”.

12:00 – Viasat History – Najgorsze zawody w historii, odc. 11

Tym razem Tony wykonuje prace nosiciela wody, strażaka i osoby zajmującej się sprzątaniem z ulic psich odchodów. Najgorsze z miejskich zajęć zostawia sobie na koniec - kładzenie asfaltu.

14:00 – Viasat History – Nieznane dzieła sztuki Indii, Afryki i Australi, odc.1

Griff Rhys Jones poszukuje skarbów sztuki wyrabianych przez miejscową ludność na wyspach w Cieśninie Torresa pomiędzy Australią a Papuą-Nową Gwineą. Tamtejsi tubylcy byli niegdyś nieustraszonymi łowcami głów, którzy wierzyli w magię i czary. Ten kult odzwierciedlał się w tworzonych dziełach kultury. Jones usiłuje poznać ich sekrety i rozwiązać tajemnicę pewnej fascynującej maski.

15:00 – Discovery World – Pierwsza dziesiątka: Bombowce

Archiwalne materiały filmowe i niewiarygodne statystyki dotyczące dziesięciu najlepszych bombowców wszech czasów.

17:00 – CANAL+ - Poza prawem

1945 r. Zgodnie z rozporządzeniem francuskich władz trzej algierscy bracia, Messaoud, Abdelkader oraz Said, tracą swój rodzinny dom. Tymczasem 8 maja 1945 roku w mieście Sétif dochodzi do krwawej masakry uczestników niepodległościowego marszu. Francuscy żołnierze otwierają ogień do nieuzbrojonych manifestujących, zabijając setki osób. Po tych wydarzeniach drogi braci rozchodzą się. Messaoud zaciąga się do francuskiej armii, by walczyć w Indochinach. Z kolei Abdelkader po opuszczeniu murów więzienia przyłącza się do działaczy walczących o suwerenność Algierii. Said postanawia wyjechać do Paryża, gdzie zbija fortunę, prowadząc nielegalne interesy i czerpiąc zyski z prostytucji. Po latach mężczyźni spotykają się jako bojownicy Frontu Wyzwolenia Narodowego. Wstępując w szeregi partyzantów, prowadzą zbrojną walkę z kolonizatorami. Oparty na faktach obraz prezentuje losy rewolucji algierskiej, która doprowadziła do uzyskania niezależności od Francji. Film zdobył nominację do Oscara. Produkcja wywołała wiele kontrowersji i falę krytyki we Francji. Zarzucano jej niezgodność z faktami historycznymi i mitologizowanie postaci powstańców.

19:00 – Viasat History – Wybuch Krakatoa, odc.1

Wybuch Krakatoa w 1883 roku był jedną z najbardziej niszczycielskich nowożytnych katastrof wulkanu, a jednocześnie najlepiej udokumentowaną. Na podstawie wielu zachowanych zeznań, fotografii, artykułów prasowych i najnowszych wiadomości naukowych film prezentuje wierny obraz erupcji na wszystkich jej poszczególnych etapach. Historia opowiedziana jest z perspektywy: starającego się za wszelką cenę ocalić połączenia telekomunikacyjne telegrafisty w jawajskim porcie, zarządcy i jego żony na Sumatrze, którzy niedawno stracili dziecko, oraz holenderskiego kapitana żeglugi morskiej. Ten ostatni jako jeden z niewielu ocalał, mimo że przebywał blisko wulkanu.

19:00 – Discovery Historia – Największe bitwy pancerne II wojny światowej: Niedościgniona siła

Poznamy udział czołgów w ataku Niemców na ZSRR w 1941 roku. Plan Barbarossa zakładał błyskawiczny marsz na wschód. Pomogły w tym czołgi, które rozbiły Rosjan pod Białymstokiem i Mińskiem.

Wtorek, 9 października

8:00 – Discovery World – Pierwsza dziesiątka: karabiny bojowe

Odcinek na temat karabinów używanych na polu walki - od M16 do AK-47 zwanego potocznie Kałasznikowem.

10:00 – Discovery Historia – Biblia – niewyjaśnione historie, odc.3

Dokumentaliści, opierając się na tekście Pisma Świętego, ukazują historyczne fakty z okresu powstawania cywilizacji i z tzw. czasów biblijnych. Twórcy nie podważają wiary, a jedynie ukazują fakty.

11:00 – Polsat Play – Druga wojna światowa w kolorze, odc. 10

Program opowiada o przegranej aliantów pod Arnhem oraz o tragicznych losach Powstania Warszawskiego. Dokument zawiera też wstrząsającą relację z wyzwalania obozów koncentracyjnych.

12:00 – Viasat History – Edwardiańska farma, odc.1

Archeolodzy Alex Langlands i Peter Ginn oraz historyk Ruth Goodman przyjeżdżają na farmę w Devon. Oglądają budynki i wyposażenie z okresu edwardiańskiego, które będą do ich dyspozycji przez następne 12 miesięcy. Właśnie rozpoczął się wrzesień. Zespół zaczyna prace od wyczyszczenia komina w domu - Ruth może wreszcie ugotować pierwszy posiłek. Mężczyźni przygotowują się na przybycie pierwszych zwierząt w gospodarstwie - stada owiec i barana. Otrzymują także pola do uprawy. Na początek muszą sobie poradzić ze zbyt kwaśnym odczynem gleby.

14:00 – Viasat History – Nieznane dzieła sztuki Indii, Afryki i Australi, odc.2

Griff Rhys Jones wyrusza do zachodniej Afryki. Starożytne rzeźby z tego regionu są bardzo cenne i osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Kolekcjoner zastanawia się, czy w ogóle istnieje coś takiego jak sztuka całkowicie afrykańska. Rozpoczyna dochodzenie w okolicach skarpy Bandiagara w Mali, gdzie ludzie z plemienia Dogon traktują swoje rzeźby jak ochronę i pomoc w przetrwaniu. W Akrze, stolicy Ghany, Griff poznaje historię i współczesne realia, które miały wpływ na pomysłowość i twórcze poczynania w zachodniej Afryce.

16:00 – Discovery Historia – Historie z Karty: Białołęka

Zawodowi fotoreporterzy opowiadają o swojej pracy w czasach PRL-u. Mówią o zasadach, według których przyjmowano zdjęcia do druku i o retuszu fotografii przedstawiających ważnych funkcjonariuszy. Usłyszymy o zdjęciach, które nie zostały dopuszczone publikacji i poznamy historie kadrów, które nigdy nie zostały uwiecznione, gdyż groziłoby to surowymi konsekwencjami. Wiele fotografii z tamtych czasów ze względu na cenzurę trafiło do prywatnych archiwów fotografów. Poznamy m.in. zbiór 30 tysięcy negatywów z zakazanego archiwum Romualda Broniarka, gromadzone przez niego przez około 40 lat. Autor przekazał je do Ośrodka KARTA.

18:00 – Viasat History – Edwardiańska farma, odc.2

Październik. Mieszkańcy edwardiańskiej farmy postanawiają poszerzyć swoją działalność o warzywnictwo, hodowlę bydła oraz kur niosek. Devon słynęło dawniej z produkcji cydru. Alex i Peter zamierzają kultywować tę tradycję na skalę przemysłową. Ruth przygotowuje zapasy na zimę: marynaty i solone mięso.

20:00 – Viasat History – Tajemnica kody Majów

Starożytna cywilizacja Majów, zamieszkujących niegdyś tereny Ameryki Środkowej, pozostawiła po sobie zawiłe i tajemnicze pismo hieroglifowe, kute na pomnikach, malowane na naczyniach i rysowane w ręcznie robionych z kory drzew książkach. Przez wiele lat uczeni uważali je za zbyt skomplikowane do odszyfrowania, jednak niedawno udało się złamać kod i dzięki temu poznać nieznane szczegóły burzliwej przeszłości Majów.

23:00 – Discovery Historia – wampiry, odc.1

Przemyślenia na temat odwiecznego mitu wampira. W programie przegląd postaci o cechach wampirycznych począwszy od biblijnego Kaina, poprzez Drakulę do współczesnych okrutnych morderców.

Środa, 10 października

8:10 – BBC Knwoledge – sekret starożytnych inżynierów

Zespół badaczy, na którego czele stoi inżynier Steve Burrows, próbuje odtworzyć proces powstawania największych budowli starożytnego Rzymu. Przyjrzą się takim monumentom jak Koloseum czy Panteon i odkryją tajemnice tych, którzy je projektowali i wznosili.

10:00 – Discovery Historia – Polscy faraonowie: Przystanek pielgrzyma

Polscy naukowcy odkrywają w Marei w Egipcie starożytną łaźnię bizantyjską. Ponadto archeolodzy znajdują wczesnochrześcijańską bazylikę, drugą pod względem wielkości nad Nilem oraz system kanałów miejskich.

10:30 – Polsat Play – Dzieje faszyzmu, odc.1

Dzieje faszyzmu - od powstania doktryny we Włoszech w latach 20. XX wieku, poprzez wydarzenia w hitlerowskich Niemczech, aż do upadku Mussoliniego i ustanowienia Włoch republiką.

13:00 – Discovery Historia – Niezbite dowody: Zamach na Martina Luthera Kinga

Dokumentaliści badają opowieści i teorie konspiracyjne na temat zamachu na amerykańskiego bojownika o prawa człowieka, teologa i księdza Martina Luthera Kinga. Winnym jego śmierci uznano J.E.Raya.

14:00 – Viasat History – Nieznane dzieła sztuki Indii, Afryki i Australi, odc.3

W poszukiwaniu sztuki tradycyjnej, kultywowanej przez miejscową ludność w odległych zakątkach świata, aktor Griff Rhys Jones wyrusza do Indii, aby przyjrzeć się pięknym, szlachetnym tkaninom. Próbuje zgłębić tajemnicę niezwykłego dywanu sprzed 300 lat, który znajduje się w Hardwick Hall w Derbyshire. Zastanawia się, kto go utkał i czy nadal istnieją ludzie o umiejętnościach potrzebnych do stworzenia takiego dzieła. Griff wyrusza do Gudźarat w Indiach, znanego na całym świecie ze swoich wyrobów tekstylnych. Podróżując po wsiach i miasteczkach, dowiaduje się, że wielusetletnie techniki drukowania, barwienia i haftu nie zostały tu zapomniane. Wreszcie dociera do ludu Rabari, który słynie z produkcji pięknie haftowanych, wytrzymałych tkanin. Tutejsze kobiety poświęcają lata na szycie posagowych darów.

15:00 – Discovery World – Pierwsza dziesiątka: Okręty wojenne

Twórcy serii prezentują dziesięć najlepszych okrętów wojennych w historii. Opowiadając o wybranych przez siebie maszynach, przedstawiają archiwalne materiały filmowe i zadziwiające dane statystyczne.

17:00 – Discovery Historia – Niewyjaśnione historie: Śmierć Czerwonego Barona

Manfred von Richthofen urodził się 2 maja 1892 roku w Kleinbergu. W 1911 ukończył berlińską akademię wojskową GrossLichterfelde. W chwili wybuchu wojny znajdował się na froncie wschodnim służąc w jednostce rozpoznania kawaleryjskiego, jednakże z chwilą ustalenia się frontu i początkiem wojny pozycyjnej, poprosił o przeniesienie do lotnictwa. Od czerwca 1915 roku latał jako obserwator na samolotach dwumiejscowych, ale po spotkaniu z Oswaldem Boelcke zapragnął zostać pilotem. Richthofen latał pomalowanymi na czerwono samolotami, w związku z tym nazywano go „Czerwonym Baronem”. Zobaczymy śledztwo w sprawie śmierci tego słynnego niemieckiego pilota.

18:00 – Viasat History – Edwardiańska farma, odc.3

Jest listopad i zespół na farmie podejmuje decyzje typowe w tym czasie dla rolników edwardiańskich. Alex i Peter chcą zasiać owies na paszę dla zwierząt i posadzić ziemniaki. Najpierw muszą jednak zaorać ziemię. Okazuje się, że mogą do tego wykorzystać pierwszy na świecie ciągnik. Ruth przygotowuje się na przybycie do gospodarstwa trzody chlewnej. Gdy Peter udoskonala metodę hodowli pstrągów, Alex zajmuje się żywopłotami wokół farmy. Po ciężkiej pracy wszyscy cieszą się z nowego nabytku - gramofonu.

19:25 – TVP Historia – Listy z barykady

W 2008 r. jeden z niemieckich domów aukcyjnych wystawił na sprzedaż listy pisane i przenoszone przez członków Harcerskiej Poczty Polowej podczas powstania warszawskiego. Ta unikalna korespondencja, zakupiona przez Polskę, wzbogaciła zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki niej również widzowie poznają przebieg i momenty przełomowe zrywu. Cytowane listy wzbogacono w materiale o kroniki filmowe, wspomnienia i wypowiedzi weteranów, m.in.: Edmunda Baranowskiego, Jerzego Kaczyńskiego, Zbigniewa Ścibora-Rylskiego czy Marka Wallmodena oraz łączników: Macieja Krokosa, Witalisa Hoppe, Jerzego Czajkowskiego. Co ciekawe - ostatni list powstańczy dotarł do adresata w 1968 r. - jego doręczyciel występuje w filmie.

23:30 – TVP Info – Ród Kennedych; szmaragdowa dynastia Ameryki, odc.1

Historia familii Kennedych, która odegrała bardzo ważną rolę w polityce Stanów Zjednoczonych. Ta pochodząca z Irlandii rodzina na trwałe zapisała się w historii kraju. Jej członkowie zajmowali najwyższe stanowiska w państwie, na czele z urzędem prezydenta, który w latach 1961-1963 sprawował John Fitzgerald. W losy rodziny wplecione są też liczne tragedie jak zabójstwo prezydenta, do jakiego doszło 22 listopada 1963 roku. Film powstał na podstawie powieści Thomasa Maiera „The Kennedys: America’s Emerald Kings.

Czwartek, 11 października

8:00 – Viasat History – Tajna wojna, odc.4

Dušan „Duško” Popov - zamożny prawnik, wytworny dżentelmen, wyborny aktor i nieustraszony hazardzista - grał rolę playboya pośród brytyjskiej śmietanki towarzyskiej, aby stać się zaufanym niemieckich szpiegów. Był on jednym z najlepszych brytyjskich podwójnych agentów, zdaniem niektórych - inspiracją do stworzenia postaci Jamesa Bonda. Program przypomina jego barwne życie, powołując się na archiwalne fotografie rodzinne oraz wywiad z synem, Marco.

9:05 – TVP Historia - Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy: Pułkownik cesarza, odc. 1

Po klęsce wojen napoleońskich w 1815 roku do domu powraca Józef Frankowski. Kiedy okazuje się, że gospodarstwo po ojcu przejął jego brat, zostaje zarządcą w jednym z majątków swojego byłego dowódcy, hrabiego Dezyderego Chłapowskiego. Sam hrabia zamierza teraz zająć się gospodarowaniem. Dlatego wyjeżdża do Anglii, aby dokształcać się w tym kierunku. Po powrocie Chłapowski reformuje swój majątek, dając dobry przykład rodakom.

11:30 – Viasat History – Zwierzęta, które zmieniły świat: Jedwabniki

Umiejętność wytwarzania jedwabiu z produkowanej przez jedwabniki przędzy była gwarancją zdobycia bogactwa i władzy dla wszystkich tych, którzy znali sekret produkcji tej szlachetnej tkaniny. Autorzy programu śledzą proces jej powstawania, podążając legendarnym ‚jedwabnym szlakiem’ ze starożytnych Chin do Konstantynopola i Europy. Widzowie programu dowiedzą się, w jaki sposób jedwab wpłynął na wymianę handlową, kulturalną, a także religijną między różnymi kulturowo i etnicznie grupami ludności. Poznają również wpływ tej szlachetnej przędzy na rozwój technologiczny współczesnego świata.

13:00 – Discovery Historia - Wydarzenia, które wstrząsnęły światem: Zamach na arcyksięcia Ferdynanda i śmierć Hitlera

Zamach na arcyksięcia Ferdynanda uznawany jest za bezpośrednia przyczynę wybuchu pierwszej wojny światowej. W programie analiza spisku siedmiu bośniackich Serbów oraz rekonstrukcje trzech prób zamachów na austriackiego następcę tronu, w tym tego udanego, dokonanego przez Gawriło Principa. Twórcy programu analizują też okoliczności śmierci Adolfa Hitlera. Dzięki opowieściom jego sekretarki Traudl Junge widzowie dowiedzą się, jak wyglądały ostatnie dni życia Führera oraz dlaczego Józef Stalin tak naciskał na marszałka Gieorgija Żukowa w sprawie wywieszenia na budynku Reichstagu radzieckiej flagi.

13:40 – TVP Historia – Powrót

Propagandowy film z czasów II wojny światowej. Przedstawione zdarzenia są nieprawdziwe i miały na celu szkalowanie Polaków oraz gloryfikację Niemców. Mała miejscowość na Wołyniu, 1939 rok. Polacy likwidują niemiecką szkołę. Nauczycielka Maria Thomas udaje się po sprawiedliwość do miejscowego burmistrza, a następnie do wojewody w Łucku. Jej skargi zostają jednak odrzucone. Wkrótce Marie wybiera się wraz z narzeczonym Fritzem do kina. Dochodzi tam do antyniemieckiego wystąpienia. Para odmawia zaśpiewania hymnu polskiego, za co zostaje brutalnie pobita. Polacy odmawiają przyjęcia rannego Fritza do szpitala, wskutek czego mężczyzna umiera. W momencie rozpoczęcia wojny wszyscy okoliczni Niemcy zostają aresztowani. Są przetrzymywani w nieludzkich warunkach i mają być rozstrzelani. Więźniów podtrzymuje przy życiu myśl o nadciągających wybawicielach - żołnierzach III Rzeszy. Wkrótce zostają uratowani.

18:00 – Viasat History – Edwardiańska farma, odc.4

Grudzień to jeden z najcięższych miesięcy dla edwardiańskich rolników. Często byli oni zmuszani do opuszczania swoich farm i szukania pracy z dala od domu. Idąc ich śladami, Alex i Peter ruszają na wybrzeże, by podjąć się rybołówstwa morskiego. Ruth tymczasem przygotowuje skromny obiad na Boże Narodzenie.

20:00 – Viasat History – Wybuch Krakatoa, odc. 2

Wybuch Krakatoa w 1883 roku był jedną z najbardziej niszczycielskich nowożytnych katastrof wulkanu, a jednocześnie najlepiej udokumentowaną. Na podstawie wielu zachowanych zeznań, fotografii, artykułów prasowych i najnowszych wiadomości naukowych film prezentuje wierny obraz erupcji na wszystkich jej poszczególnych etapach. Historia opowiedziana jest z perspektywy: starającego się za wszelką cenę ocalić połączenia telekomunikacyjne telegrafisty w jawajskim porcie, zarządcy i jego żony na Sumatrze, którzy niedawno stracili dziecko, oraz holenderskiego kapitana żeglugi morskiej. Ten ostatni jako jeden z niewielu ocalał, mimo że przebywał blisko wulkanu.

21:00 – Viasat History – Sagi wikingów

Przed setkami lat w Islandii wikingowie zaczęli zapisywać historię swojego życia w formie opowieści nazywanych sagami. Są one prawdziwymi dziełami literackimi, a jednocześnie opisują autentyczne wydarzenia. Stanowią bezcenne dokumenty historyczne przywołujące dawny świat północnych wojowników. Współcześnie Islandia należy do najbardziej rozwiniętych literacko krajów na świecie. O sagach opowiadają w filmie historycy, uczeni i bajarze.

Piątek, 12 października

10:00 – Viasat History – Ötzi - zagadka kryminalna z neolitu

We wrześniu 1991 roku państwo Simon odkryli na terenie lodowca Similaun w Alpach ludzkie zwłoki. Był to Ötzi - człowiek, który zmarł przed 5300 laty. Jest on najstarszą zachowaną naturalnie mumią ludzką na świecie. To nie tylko sensacyjne znalezisko dla naukowców, ale także przypadek zagadki kryminalnej, która ciągle jeszcze czeka na rozwiązanie.

12:00 – Discovery Historia – Pierwsza wojna światowa: Wojna bez końca

Latem 1918 roku rozpoczynał się czwarty już rok okrutnej wojny. Wydawało się, że nie ma szans na jej zakończenie. W tym wydaniu dowiadujemy się, co doprowadziło do przełomu, który przyniósł pokój.


13:00 – Viasat History – Artur Rubinstein

Artur Rubinstein doświadczył boleśnie tragedii, które przyniósł ze sobą XX wiek. Jednocześnie odznaczał się epikurejskim umiłowaniem życia i był aktywny zawodowo jeszcze w wieku 80 lat, a żył do lat 95. Urodził się w 1887 roku w polskiej rodzinie kupieckiej. Stał się jednym z najsłynniejszych pianistów XX wieku. Swoją wirtuozerię przeniósł na dzieła wielkich kompozytorów. Film opowiada o kluczowych momentach jego życia, sięgając wstecz aż po lata dziecinne i przywołując wspomnienia przyjaciela rodziny Jacques’a Chancela oraz dyrygentów Daniela Barenboima i Zubina Mehty.

14:00 – Discovery Historia – Prawdziwy Wersal: Wskrzeszanie historii

Corocznie, w ostatnim tygodniu października, najbardziej szacowna instytucja kulturalna Francji jest miejscem spotykania współczesnych artystów. Towarzyszymy Pierre Arrizoliemu i jego pracownikom w organizacji tego przedsięwzięcia. Artyści planują śmiałe wykorzystanie klasycznych wnętrz i ogrodów Wersalu, które stały się ikoną klasycznego stylu. Artyści, którzy w tym roku wezmą udział w imprezie to m.in.: Felice Varini, który ma zamiar pokryć pałac pajęczyną spirali i okręgów, jak również Daniel Buren, tworzący ogromne obiekty zbudowane z luster i paneli, które wystawiane były w Muzeum Guggenheima. To wspaniała okazja by pokazać Wersal widziany oczami młodych artystów.

17:00 – Discovery Historia – Świat Darwina, odc.1

Podróże Karola Darwina, Józefa Hookera, Tomasza Huxleya i Alfreda Russela Wallace’a zupełnie zmieniły świat nauki, rewolucjonizując sposób postrzegania świata. Dały w końcu początek teorii ewolucji. Twórcy filmu odkrywają nieznane wcześniej fakty z życia Darwina. Wyjaśniają na przykład bardzo ważną rolę marynarzy ze statku, którym podróżował. Twórcy filmu odkrywają nieznane wcześniej fakty z życia Karola Darwina.

18:00 – Viasat History – Edwardiańska farma, odc.5

Styczeń - jeden z najtrudniejszych zimowych miesięcy na edwardiańskiej farmie. Alex i Peter pracują w kopalni miedzi. Postanawiają również zająć się wydobywaniem cyny, choć jest to ryzykowny pomysł. Ruth uczy się sztuki koronkarstwa. Zwiedza miasto Honiton, które stało się znane na całym świecie z produkcji tego wyrobu włókienniczego.

20:00 – TVP Historia – Ginące cywilizacje: Potomakowie z Tracji, odc. 2

Na wysokim płaskowyżu Rodopów, należącym do Grecji i Bułgarii, znajduje się kraj ludu Pomaków. Zamieszkiwali oni te tereny jeszcze przed pojawieniem się Greków, Bułgarów czy Turków. W XIV wieku car Aleksander chciał chrystianizować Pomaków siłą. W XV wieku Turcy wprowadzili islam. Kiedy pół wieku temu ukształtowały się istniejące dziś granice, ponad 130 tys. Pomaków znalazło się w Bułgarii, 25 tys. - w Grecji. O greckich Pomaków, wyznawców islamu, nadal walczy Turcja. Film ukazuje skomplikowane losy tej mniejszości narodowej, żyjącej w niezwykłej sytuacji geopolitycznej. W domach mali Pomakowie posługują się językiem pomak, który oficjalnie nie istnieje. Z chwilą pójścia do przedszkola muszą uczyć się kilku innych języków. Istnieje bowiem w tym regionie obowiązek nauczania greckiego, tureckiego, angielskiego i języka Koranu. Dzieci nie są w stanie tego wchłonąć. W efekcie nie znają greckiego w stopniu wymaganym do podjęcia nauki w szkole średniej czy wyższej. Ich rodzice utrzymują się z uprawy tytoniu. Realizatorzy filmu towarzyszą Pomakom podczas jednego z świąt - Kurbani.

22:00 – HISTORY – Wietnam: Zaginione filmy, odc.6

Amerykańskie wojska powoli wycofują się z terenów walki. Śmigłowiec Boba Clewella zostaje ostrzelany podczas jednej z ostatnich operacji tej wojny.

Sobota, 13 października

8:00 – Viasat History – Geniusz i geometria – śladami tajemnic przodków

Dokument prezentuje niezwykłe dokonania geometryczne naszych przodków, począwszy od kręgów sprzed 5000 lat p.n.e. po rozkład niemieckiego miasta Karlsruhe, które założono w XVIII wieku. Koncentryczny układ ulic zachował się aż po dzień dzisiejszy.

9:00 – Viasat History – Cuda świata: zapomniane chińskie miasto

Twórcy programu wkraczają do starożytnego miasta Xian, skąd brał początek Jedwabny Szlak wiodący od Chin do Europy. Otaczają je ściany zrobione z ziemi, piaskowca i ryżowego ekstraktu i umocnione warstwą cegieł. Mur wije się na długości 13,7 km i jest uznawany za największy i najpełniejszy starożytny system obronny zachowany bez uszczerbku do dnia dzisiejszego. W programie przegląd osiągnięć nauki i architektury dynastii Ming.

11:00 – Viasat History – W poszukiwaniu kopalń króla Salomona

Według Biblii Dawid pokonał Goliata i zjednoczył dwanaście plemion Izraela. Jego syn Salomon odziedziczył potężne królestwo rozciągające się od Morza Śródziemnego po Eufrat. Zwabieni wizją fantastycznych bogactw badacze i poszukiwacze skarbów szukali najsłynniejszych kopalń w historii, ale jak dotąd nie udało im się odnaleźć dowodów na potwierdzenie ich istnienia. By dociec prawdy, do Ziemi Świętej wyruszają dwie ekspedycje. Przewodzą im archeolodzy Yosef Garfinkel i Thomas Levy.

13:00 – Disocvery Historia – Największe bitwy historii: Bitwa pod Waterloo

Ostatnia bitwa „boga wojny”. Napoleon Bonaparte na czele 70-tysięcznej armii, stanął pod Waterloo naprzeciw Wellingtona i Blüchera. Realizatorzy serii próbują dociec, dlaczego przegrał on tamtą walkę na śmierć i życie.

14:00 – Viasat History – Ostatnia granica rzymskiego imperium, odc. 1-3

W 43 roku naszej ery cezar Klaudiusz wydał oficjalny rozkaz inwazji na tereny Brytanii. Cztery potężne legiony, liczące 20 000 żołnierzy, pod dowództwem Aulusa Plaucjusza, przedarły się na południowy brzeg wyspy. Doskonałe zarządzanie jednostkami i dbanie o infrastrukturę komunikacyjną przyczyniło się do szybkiego sukcesu Rzymian w pierwszych etapach kampanii. Podporządkowana ludność musiała przyjąć zwyczaje panujące w imperium. Na podbicie kolejnych partii wyspy legiony potrzebowały jednak prawie pół wieku. Czas ten poświęciły na tworzenie dróg, mostów i fortyfikacji ułatwiających obronę przed dzikimi plemionami oraz pozwalających na łatwe transportowanie zapasów i łupów.

17:00 – Discovery Historia – Obsesje i odkrycia kapitana Cooka: wyprawa do Australii

Cook rusza na poszukiwania południowego kontynentu. Jego zadaniem jest przyłączenie terenu do Imperium. Tymczasem sytuację komplikują spotkania z nieprzyjaznymi Maorysami z Nowej Zelandii.

21:00 – Discovery Historia – Auschwitz – miejsce zagłady, odc.1

Sześcioczęściowy serial przedstawia historię największej zbrodni w historii - realizacji hitlerowskiego planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Kluczową rolę odegrał w nim obóz koncentracyjny Auschwitz na terenie Oświęcimia. W pierwszym odcinku realizatorzy przedstawiają jego początki. Pierwotnym celem obozu było uwięzienie i sterroryzowanie polskich patriotów walczących z okupacją. W ciągu pierwszych 20 miesięcy istnienia obozu zginęła tam ponad połowa z 23 tysięcy polskich więźniów. Gdy na terenie ZSRR Niemcy zaczęli mordować ludność żydowską, szybko okazało się, że masowe rozstrzeliwanie źle wpływają na psychikę żołnierzy. Hitlerowcy postanowili wykorzystać do uśmiercania gaz - tlenek węgla. Pierwsze eksperymenty w Auschwitz z wykorzystaniem do zagazowania ludzi cyklonu B, silnego środka do dezynfekcji odzieży, przeprowadzono w sierpniu 1941 roku na radzieckich jeńcach wojennych.

Niedziela, 14 października

7:00 – Viasat History - Największe bitwy historii: Aleksander Wielki - bitwa pod Gaugamelą

Bitwa między wojskami macedońskimi, dowodzonymi przez Aleksandra Wielkiego, a armią perską króla Dariusza III rozegrała się w 331 r. p.n.e.. Macedończycy odnieśli zdecydowane zwycięstwo, tracąc jedynie 500 żołnierzy, przy 50000 zabitych w szeregach wroga. Dzięki tej wygranej Aleksander mógł podbić Mezopotamię.

11:30 – Viasat History – Wieś Leżaki, rok 1943

Grupa młodych czeskich żołnierzy przygotowuje w Anglii plan zamachu na Reinharda Heydricha. Mężczyźni nie zdają sobie sprawy, jaką cenę za śmierć hitlerowskiego dygnitarza poniosą mieszkańcy czeskiej wsi Leżaki. W odwecie naziści niszczą osadę, mordując jej wszystkich dorosłych mieszkańców, a dzieci wysyłają do obozów koncentracyjnych.

16:00 –  Viasat History – Światy starożytności

Twórcy serialu ukazują, jak powstawała cywilizacja. Dużo czasu poświęcają narodzinom pierwszych miast, rozwojowi handlu, sztuki wojennej, ale także pisma, religii i kształtowaniu się władzy - najpierw w małym społecznościach, aż po powstanie imperiów, które walczyły o władanie nad światem. Zdjęcia realizowano w Iraku, Syrii, Turcji, na północy Afryki, w Egipcie, Pakistanie i wielu krajach Europy. W serialu występują historycy, archeolodzy i inni eksperci.

19:00 – HISTORY – Starożytne odkrycia

Statki pełniły ważną rolę w historii. W programie zobaczymy egipskie okręty czy greckie łodzie wojenne. Wejdziemy także na ich pokład i poznamy je od środka.

20:00 – Discovery World – Na krawędzi wojny: Wielki desant MacArthura

Kulisy desantu pod Inchon przygotowanego przez generała MacArthura i kapitana Clarke’a. Atak był wymierzony w Koreę Północną, która dowodzona przez Kim Ir Sena, zaatakowała Koreę Południową sprzymierzoną z wojskami USA. Widzowie dowiedzą się, jakie były skutki tej morskiej operacji.

21:00 – HISTORY – Dzień po Pearl Harbor

Niewiele wiadomo o tym, co tak naprawdę wydarzyło się tuż po ataku na Pearl Harbor. Film pokazuje historię prawdziwych wydarzeń, jakie miały miejsce w Białym Domu, a także w całych Stanach Zjednoczonych po tym ataku, który zapoczątkował wojnę na Pacyfiku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz